Αξιζει εντελει το straight razor;

Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

ειναι θεμα το ακονισμα...

θα ηταν πολυ χρησιμο να γινει μια συναντηση με ενα δυο "καθηγητες" και πολλους μαθητες

μηπως πρεπει να σπρωξουμε λιγο αυτη την ιδεα?
per ardua ad astra
Φιλαλήθης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Φεβ 2022, 08:50
2
Has thanked: 8 times
Been thanked: 52 times

Δεν θέλω να απογοητεύσω τους νέους που ασχολούνται με την φαλτσέτα.
Παραθέτω το παρακάτω video, για να δείτε και να εμπνευστείτε, όταν έχεις μάθει την τεχνική και το ξυράφι είναι όπως πρέπει να είναι πόσο απολαυστικό είναι το ξύρισμα με φαλτσέτα.



Ο τύπος δεν κόπηκε, απλά εκεί είχε σπυράκι.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3166 times

Αξίζει ή όχι τελικά η ενασχόληση με τα ξυράφια; Αυτή ήταν ακριβώς η ερώτηση που μου έκανε ένας καλός μου φίλος που περάσαμε μαζί την πρωτοχρονιά σε κάποιο ορεινό μέρος και με είδε να χρησιμοποιώ ένα Friodur 70 για να ξυριστώ. Τελευταία φορά με είχε δεί να ξυρίζομαι με ξυράφι μερικές δεκαετίες πρίν (φοιτητές τότε).

Αν αγαπά κάποιος το παραδοσιακό ξύριμα θεωρώ ναι, αξίζει. Ακόμη και αν δεν κατορθώσει να το χρησιμοποιεί με άνεση θα απολαύσει ένα μέρος της ιστορίας του ξυρίσματος και θα έχει ένα αντικείμενο (έστω και σε μεγάλο μέρος διακοσμητικό) στη συλλογή του που θα τον ευχαριστεί οπτικά και αισθητικά. Αν δε εμπλακεί σε διαδικασίες ακονίσματος κτλ. και μόνο το αίσθημα ικανοποίησης που θα νοιώσει όταν ξυριστεί με μια κόψη που δημιούργησε ο ίδιος φτάνει και περισσεύει.

Προσωπικά, είμαι θετικά προκατειλημμένος (έχοντας παππού κουρέα και μαθαίνοντας από αυτόν) αλλά αναγνωρίζω τις δυσκολίες και την "ταλαιπωρία" που συνεπάγεται η χρήση τους (βέβαια εδώ αγαπάμε τέτοιες ταλαιπωρίες). Άλλωστε και ο παππούς μου στο τέλος χρησιμοποιούσε για ευκολία μια σαβέτα.

Το ξυράφι όμως είναι κάτι μοναδικό και αξεπέραστο. Ας αναλογιστούμε ότι είναι το μοναδικό ξυριστικό μέσο που δίνει την ίδια σταθερή ποιότητα ξυρίσματος και μάλιστα με σχετική δυνατότητα προσαρμογής της. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων που δίνεται πηγαίνει για το μέταλλο (ποιότητα, κατεργασία, ...) που θα ξυρίζει. Όσο προσεγμένη DE και να αγοράσει κάποιος, με τα καλύτερα υλικά, την αποδοτικότερη γεωμετρία κ.α. στο τέλος το μέταλλο που θα τον ξυρίσει είναι αυτό της DE λεπίδας που θα αγοράσει κάθε φορά. Δεν ακυρώνω τις DE, το αντίθετο, τις θεωρώ την καλύτερη επιλογή στις μέρες μας και χαίρομαι πολύ που τις γνώρισα και εγώ.

Έτσι όπως είναι η ζωή μας και οι απαιτήσεις της (αλλά και η ξυριστική απόλαυση) δεν μπορεί η χρήση των ξυραφιών να είναι ο κανόνας. Είναι κάτι ιστορικό, παραδοσιακό, έχει τελειοποιηθεί κατά τη διάρκεια των χρόνων και έχει φτάσει στο τέλος της εξέλιξής του. Για παράδειγμα, είναι σαν ένα παλιό καλό μηχανικό ρολόι με εκκρεμές και αυτοματισμούς. Θέλει την "ταλαιπωρία" του κουρδισματος και της συντήρησης αλλά κανένα άλλο δεν μπορεί να προσφέρει την αισθητική του, τον ήχο του και την απόλαυση της χρήσης του. Βέβαια, όταν επιστρέφεις στο σπίτι σου μετά από ταξίδι πολλών ημερών δεν λειτουργεί αλλά δεν σε νοιάζει, δεν το έχεις για αυτό.

Όπως και τα παλιά καλά μηχανικά ρολόγια, τα ξυράφια δεν έχουν ξεπεραστεί. Δεν τα χρησιμοποιούμε για να αντλήσουμε τη χαρά του "vintage" ντε καλά. Προσωπικά έχω αρκετές χειροκίνητες κουρευτικές μηχανές αλλά δε χρησημοποιώ καμία από αυτές. Μου αρέσουν αισθητικά αλλά έχουν ξεπεραστεί. Θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω κάποια φορά για την ανάμνηση και το κέφι της στιγμής αλλά μέχρι εκεί. Τα ξυράφια αντίθετα είναι αναντικατάστατα στο είδος τους, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Κλείνοντας, χαίρομαι που το forum μου έδωσε την ευκαιρία να τα χρησιμοποιήσω ξανά, να ψάξω και να πάρω πίσω μερικά ξυράφια του παππού μου που είχε χαρίσει σε συναδέλφους του και το θυμώνουν (ας είναι καλά οι κληρονόμοι τους που τα είχαν φυλάξει, μιας και δεν ζει κάνεις από αυτούς) και δεν θα πω τίποτα κακό για το μικρόβιο των νέων αγορών που συνεπάγεται η θέαση και μόνο των σελίδων του forum.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εξαιρετικό Στράτο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

@SrTv το ποστ αυτό πρέπει να καρφιτσωθεί, γιατί περνάει ακόμα και σε έναν άσχετο πολύ άμεσα και γλαφυρά, τόσο τις δικές σου μνήμες, όσο και τις δικές σου ιδέες. Για μένα, είναι ο ορισμός της λειτουργίας thank you του φόρουμ, με την ορθόδοξη έννοια, αυτή του "ευχαριστώ" και όχι τη συγχεόμενη με το φεησμπουκικό "λάηκ". Επειδή το ένα θενκιου δεν ήταν αρκετό σε αυτή την περίπτωση, ευχαριστώ και ολογράφως!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
The Handler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 08 Δεκ 2022, 10:17
1
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αττική
Has thanked: 340 times
Been thanked: 701 times
Ηλικία: 34

@SrTv Πράγματι εξαιρετική η ανάρτησή σου !
Την καλημέρα μου
Φιλικά,
Γιώργος «The Handler»
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3166 times

@Vavous @mbakurin @The Handler και λοιποί συμφορουμίτες σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Νομίζω πως τα περισσότερα με τα όποια καταπιανόμαστε εδώ αξίζουν τελικά τον κόπο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”