1,2,3... και ξεκινάμε!

Άβαταρ μέλους
Unusualathlete92
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Χαίρετε,

είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να σας συγχαρώ για αυτή την όμορφη κοινότητα που έχετε δημιουργήσει και να πω σε όλους όσους έχουν συμμετάσχει ενεργά ένα μεγάλο ευχαριστώ για την δημοφιλία που έχει αρχίσει και αποκτά το όλο αυτό εγχείρημα που ονομάζεται παραδοσιακό ξύρισμα. Διότι κατ'εμέ δεν αποτελεί μια απλή καθημερινή συνήθεια αλλά μια τελετουργία.

Ξεκινάω με τις ερωτήσεις-εμπειρίες μου λοιπόν σαν《νήπιο》:
Α.Γνωρίζετε αν υπάρχουν μαγαζιά σαν το wellshaved, το kosmosman, το topshaving κτλ. στο Ηράκλειο Κρήτης για να τα επισκεφθώ και να με βοηθήσουν να επιλέξω το κατάλληλο ξυραφάκι ασφαλείας που μου ταιριάζει; Γιατί στο google search δεν μου βγάζει τίποτα πέρα από ένα κομμωτήριο και ένα φαρμακείο.

Β.Προς το παρών έχω ξυριστεί μόνο με Wilkinson Sword Classic και με το Wilkinson λεπιδάκι του που περιείχε μέσα. Χωρίς preshave (μετά από μπάνιο όμως), omega 65 πινέλο, κρέμα ξυρίσματος nivea sensitive, after shave old spice. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, καθώς είχα γενάκι 3 μερών, μέτριας πυκνότητας σκληρό με ευαίσθητη επιδερμίδα κάτω από το πηγούνι και τον λαιμό τα οποία όταν αναγκάστηκα να τα πάρω κόντρα με την gillette pro glide, την οποία έχω μέχρι να μάθω να κάνω το τέρμα βαθύ, καθαρό και αψεγάδιαστο ξύρισμα που όλοι επιζητούμε.

Γενικά δεν θέλω να ξεφύγω σε τιμή οπότε είμαι ανάμεσα σε:

1. Yaqi The Final Cut (από aliexpress)
2. Mühle R89 Grande/Twist
3. Κάποια άλλη που θα μου προτείνετε εσείς
(π.χ. σκεφτόμουν να αγόραζα μια yaqi stainless steel head και να το συνδύαζα με μια yaqi καλή χειρολαβή)

Επίσης να αναφέρω πως επειδή έχω σχετικά μεγάλη παλάμη και δάχτυλα, άρα και χοντρό grip, το ιδανικό μήκος λαβής στο ξυραφάκι για μένα παίζει εκεί στα 10,5-10,7cm.

Γ. Τέλος, θα ήθελα να ξέρω πως προστατεύουμε τους οδοκαθαριστές από τα λεπιδάκια που έχουμε να πετάξουμε;
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
2
Has thanked: 7083 times
Been thanked: 5784 times

Καλώς ήρθες φίλε μου!!!

Φυσικό κατάστημα στα μέρη σου είναι το Kaizen Shop...

Από αυτές που έγραψες, θα σου έλεγα για την Yaqi The Final Cut...

Αν πίνεις καφέ, κρατά το άδειο τενεκεδακια του, ή ένα άδειο κουτί εβαπορε...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
8
Has thanked: 9121 times
Been thanked: 12298 times

Καλώς ήρθες στο ΠΞ.
Με μία κ δύο φορές θα ήταν απίθανο να μείνεις ευχαριστημένος και από την διαδικασία αλλά και από το αποτέλεσμα. Διάβασε λίγο για τον τρόπο δημιουργίας του σωστού αφρού αλλά και περί γωνιών και πίεσης της μηχανής κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος. Δοκίμασε κ με Palmolive κρέμα που βρίσκεις εύκολα ακόμα κ σε κάποια σούπερ μάρκετ. Συνέχισε να ξυρίζεσαι συχνά κ σύντομα όλα θα γίνονται όπως πρέπει. Την final cut που σου προτείνει ο Κώστας δεν την έχω, αλλά όπως τα ακούω μάλλον σε αυτήν θα πήγαινα αν ξεκινούσα τώρα το ΠΞ.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Unusualathlete92
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις και εύχομαι σε όλους υγεία πάνω απ'όλα, γαλήνη και ευτυχία και συνεχίζω:

Η αλήθεια είναι ότι την Final Cut την φοβάμαι λίγο γιατί διάβασα σε κάποια σχόλια ότι ακόμα και στο 1 είναι πιο άγρια από την R41 και διστάζω γιατί δεν ξέρω αν θα την αντέξει το πρόσωπό μου σε ξύρισμα κάθε 2-3+ ημέρες αλλά την έβαλα σαν επιλογή μήπως την έπαιζα με κάποια ήπια λεπίδα και έστρωνε η δουλειά.

Για την R89 Grande περίμενα να ακούσω θετικά σχόλια, ιδίως από άντρες με μεγάλη λαβή, συνδυάζοντάς την με κάποια επιθετική λεπίδα όπως feather, permasharp ή nacet. Κάπου προς τα εκεί γέρνω αλλά θα ήθελα και μαρτυρίες από άτομα που την έχουν στην κατοχή τους και την χρησιμοποιούν.

Από τις φθηνότερες επιλογές στο ράφι που είχα κοζάρει ήταν και η Fatip Piccolo SE αλλά διάβασα ότι έχει τα μικροπροβληματάκια της στην ευθυγράμμιση της λεπίδας οπότε δεν ξέρω αν αξίζει το ρίσκο... Πάντως η τιμή της είναι άκρως δελεαστική και αν υπάρχει εύκολος τρόπος για αρχάριους να διορθωθεί η όποια αστοχία και αν έχει τότε αξίζει πραγματικά.

Τέλος, πιστεύετε αξίζει να κάνω υπομονή λίγο ακόμη μήπως πετύχω εδώ στις αγγελίες κάποια καλή μηχανή ή εσείς προσωπικά δεν θα επενδύατε ποτέ πάνω από π.χ. 50€ σε μεταχειρισμένο προϊόν ακόμα και αν η αρχική του ήταν πολύ μεγαλύτερη;

Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Να είστε καλά.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
3
Has thanked: 14181 times
Been thanked: 15276 times

Για μηχανή θα σου προτείνω την Parker 91R, ήταν η πρώτη μου μηχανή και με έβαλε πολύ όμορφα στο ΠΞ ενώ είναι και πολύ οικονομική
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
9
Has thanked: 27999 times
Been thanked: 39650 times

Καλώς όρισες στο φόρουμ.
Δεν προτείνω adjustable σαν πρώτη μηχανή. Θέλει εμπειρία και καλή τεχνική. Η Final Cut έχει κοντή λαβή εξάλλου.
Όπως και ο Γιάννης άνωθεν, πάντα προτείνω στους νέους μια Πάρκερ με κλειστή χτένα που είναι λίγο πιο αποτελεσματική από την R89.
Η κεφαλή της Πάρκερ είναι πάντα η ίδια, οι λαβές αλλάζουν οπότε θα βρεις κάποια μεγάλου μεγέθους που θα σε βολέψει, ακόμη κι από άλλη εταιρεία.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 1860 times
Been thanked: 999 times

Εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σε καλωσορίσω στο φόρουμ και στο ΠΞ και να σου ευχηθώ ένα υπέροχο ταξίδι! Η σκέψη σου για AliExpress και Yaqi θα με βρει σύμφωνο αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει να προσπαθήσεις με μια ρυθμιζόμενη! Γιατί η περιέργεια του ανθρώπου θα σε βάλει στο τριπακι να κάνεις συνεχόμενες αλλαγές στις ρυθμίσεις και τελικά να μην καταλάβεις τι είναι αυτό που σε βολεύει! Η δική μου πρόταση θα ήταν μια Yaqi Mercury με μια απλή λαβή της ίδιας εταιρείας που σε κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 30 € ! Και σου προτείνω την συγκεκριμένη κεφαλή γιατί κατά τα λεγόμενα είναι μια τέρμα ήπια μηχανή με τρομερό αποτέλεσμα! Και αν περιμένεις κάποια προσφορά που συνηθίζει το Ali το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 25 €!
Άβαταρ μέλους
noobshaver
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 1279 times
Been thanked: 857 times

Καλώς ήρθες φίλε στο φόρουμ και στο "άθλημα". Δυστυχώς δεν έχω γνώμη για τη μηχανή που αναφέρεις.

Δε θα αναφερθώ σε μηχανή μιας και η δική μου 1η επιλογή (Merkur 34c δεν με ικανοποίησε). Οι προλαλήσαντες είναι πολύ πιο έμπειροι στον τομέα.

Η προσωπική μου άποψη μόνο όσον αφορά το budget είναι πως δε θα πρέπει να τα τσιγκουνευτείς και να "επενδύσεις" σε ένα καλό σαπούνι που θα σου προσφέρει, λόγω ιδιοτήτων, όσο καλύτερη εμπειρία γίνεται, μιας και (λογικά) δε θα το έχεις ακόμα με την τεχνική. Η Grooming Cult θα μπορούσε να είναι μια πολύ καλή αρχική επιλογή, όπως και η Phoenix Artisan με τη CK6 φόρμουλα ή Arianna & Evans. Ο αφρός θα γίνει πανεύκολα, ενώ θα έχεις γλίστρα και (όσο το δυνατό περισσότερη) προστασία γίνεται ώστε να μετριαστούν κάπως τυχόν λάθη.

Επίσης, χρησιμοποίησε pre-shave ακόμα και με ντουζ μαζί - μην κάνεις τον ήρωα.

Αυτά από μένα... Καλή αρχή και καλά ξυρίσματα.
Because when you're cool, the sun shines on you 24 hours a day.

--- Ηλίας ---
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
1
Has thanked: 2943 times
Been thanked: 2392 times

Καλώς ήλθες στην παρέα. Αρχικά να πω ότι θα ήθελα να ήξερα το όνομά σου ασυνήθιστε αθλητή αλλά δεν είναι απαραίτητο.
Για μένα η πρώτη μηχανή που μου έδωσε εξαιρετικά ξυρίσματα και ένιωσα ότι μπορώ να καταφερω ενα ξυρισμα της προκοπης ήταν η Yaqi Tile. Πωλείται ξεχωριστά η κεφαλή και την ταιριάζεις με όποια λαβή θέλεις, ακόμα και εκτός της Yaqi. Εμένα μου κόστισε λίγο πάνω από 50 αλλά για ανοξείδωτο ατσάλι κεφαλή και λαβή δεν είναι άσχημα. Ο φίλος Θανάσης @vstromini που την δοκίμασε την χαρακτήρισε ως κόκα κόλα (πάει με όλα), είναι δηλαδή εύκολη στην χρήση, ταιριάζει εύκολα με λεπίδες και δίνει εύκολα ωραίο ξύρισμα. Δεν είναι μηχανή για συναρπαστικά ξυρίσματα αλλά για μένα ήταν απαραίτητο σκαλί στην εξέλιξη μου στο χόμπι.
Επίσης οφείλω να πω ότι είναι πολύ καλό να κοιτάς τις αγγελίες του φορουμ. Η αίσθησή μου και η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι ότι θα βρεις πολύ προσεγμένα πράγματα σε πολύ καλή τιμή.

ΥΓ την Tile μπορείς να την βρεις και από ελληνικό μαγαζί (εγώ την πήρα από Hairmaker).
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 1053 times
Been thanked: 1772 times
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στο ΠΞ και στο φόρουμ.
Κι εγώ σαν νέος (6 μήνες ασχολούμαι, αλλά έχω πάρει εξοπλισμό για 20 χρόνια) θα συμφωνούσα για μια ρυθμιζόμενη μηχανή.
Υπάρχουν αρκετές και θα συμφωνούσα για την yaqi που την έχω και δεν θα έπρεπε να τη φοβάσαι, αφού μεχρι το 3 είναι νορμάλ μηχανή.
Έχει όμως μικρή λαβή.
Μια ρυθμιζόμενη που και καλό όνομα έχει και δεν είναι πανάκριβη και έχει και μακριά λαβή είναι η Merkur Progress - 510c.
Είναι μια μηχανή που μπορεί να μείνει στον εξοπλισμό σου για πάντα, όσο και καλύτερες μηχανές να πάρεις.
Λεπίδες να πάρεις δείγματα (2 κομμάτια από κάθε μάρκετ) αρκετά (καμία 15αρια διαφορετικές) για να βρεις ποια σου ταιριάζει.
Ένα σαπούνι αξιόλογο και VFM κατά τη γνώμη μου είναι το Stirling. Εχει πληθώρα αρωμάτων, δύσκολα θα βρεις κάποιο να μη σου αρέσει.
Έχει και το αντίστοιχο after shave για να κάνεις σετάκι.
Πινέλο θα πρότεινα συνθετικό για αρχή.
Καλό είναι το YAQI Caramel Cat's Whisker Synthetic 26mm R231061-S
ή το Simpsons Alexander Trafalgar T3 Synthetic 26mm.
Πολύ οικονομικό, όχι συνθετικό αλλα μου αρέσει πολύ, είναι το χοίρου omega 10048 το οποίο όμως θέλει λίγο στρώσιμο για να αποδώσει. Τεχνητά βάζοντας το σε κουπα με νερό στο ψυγείο για καμιά βδομάδα και κάθε μέρα το βγάζεις, το λούζεις με σαμπουάν και τρίψιμο 5-10 λεπτά σε πετσέτα. Πριν το ξύρισμα, θέλει μουλιασμα αρκετή ωρα.
Τα συνθετικά είναι plug n play.
Σπύρος Δέλτα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”