Neus apogoitevmenus

Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Χαιρετώ άπαντες!


Μετά από καιρό σκέψης και περισυλλογής
πολλά βιντεάκια του Μάντη
και νήματα του μενς-ονλυ
πήρα την απόφαση και βγήκα για ψώνια

κατέληξα στον Χόντο Σαλονίκ
πινέλο-μηχανή χελωνίτσα
ξυραφάκια ζιλετ-ουϊλκινσον
αιμοστατικό και "μπωλ"
κρέμα νιβέα
(άφτερ σέιβ μπαλμ, χιγουντ)

πρώτο ξύρισμα ικανοποιητικό
4 περάσματα (ανυπομονησία του πρωτάρη)
2-3 μικροκοψιματάκια

δεύτερο ξύρισμα (μετά δυο μέρες)
3 περάσματα (όχι κόντρα)
φιλετοποίησις
αίμα παντού
πήρε φωτιά το αιμοστατικό
τράβηγμα και τσούξιμο
σπυράκια στο λαιμό

τρίτο ξύρισμα (μετά δυο μέρες - πριν μισή ώρα)
3 περάσματα
στο λαιμό τις ακατανόμαστες 5 λεπίδες (κανένας ερεθισμός)
επάνω με την σέιφτυ
κοψίματα πάλι κυρίως μουστάκι-πηγούνι


έχω απογοητευτεί
αλλά δεν το βάζω κάτω
(σκέφτηκα μέχρι και να αφήσω μουσάκι :boeller )
παρά να επιστρέψω στα πλαστικά

τί δεν πάει καλά?
τί μπορεί να μην πάει καλά?
υπάρχει περίπτωση να είναι πολύ ευαίσθητο το δέρμα μου
και να μη σηκώνει το υγρό ξύρισμα?
μήπως χρειάζεται κάποιος χρόνος για να συνηθίσει η επιδερμίδα μου?


:confused
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Επειδή είμαι ένα βήμα μετά από την κατάστασή σου, θα σου πω ότι η εξαιρετική βοήθεια από τα παιδιά του forum μ' έχει οδηγήσει σωστά. Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας εδώ και ...έπεται συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eliakiss την 13 Ιαν 2011, 07:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

γεια σου, μεγάλε Μπλέιντράνερ
καλώς μας ήρθες! εδώ Μάικ από ΗΠΑ.

ΩΣ ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟΙ
κι εγώ φέτος γράφτηκα δω και είμαι, ως φαίνεται, ο μόνος ηλεκτροξυριζόμενος, εν ενεργεία δηλ. και είναι "σκληρή η μοναξιά" «με είπε» κάποιο μέλος :bigsmilie--μιμούμενος συνειδητά τη χαρακτηριστική θεσ/νικιώτικη προφορά του Στεφάν.

έλεγα μάλιστα να πάρω των οματτίων μου και να ψεκάσω εξαφανιζόλ, αλλά πριν το κάνω λέω, επ κάτσε, έχει κι άλλα ενδιαφέροντα θέματα το σάιτ εκτός από «ξύρισμα κλασικού τύπου» που είναι το κατεξοχήν στην ατζέντα.

HOW ABOUT...?
σκέφτομαι λοιπόν να σε «προσηλυτίσω» στο στεγνό ξύρισμα!
ανοίγω λοιπόν με την κλασική διπλωματική ερώτηση που ανοίγει όλες τις πόρτες των διαπραγματεύεων και εκκρεμών αποφάσεων αφού κάμπτει εξυπαρχής οποιαδήποτε αντίρρηση: how about...?

επ? τι θα'λεγες για ξύρισμα με ηλεκτρική? το'χεις δοκιμάσει?
όχι? ποτέ? α, θα ενθουσιαστείς! ό,τι πρέπει για αρχαρίους!

οι νέες τρικέφαλες μηχανές έχουν μαγικές σούστες για να «βουλιάζουν» τα ξυράφια τους κατά την επαφή με το δέρμα. είναι φύσει αδύνατο να κοπείς στο ξύρισμα. πρέπει να τη ζορίσεις πάνω στο πετσί σου και δη «παρά φύσιν» για να μπορέσεις να κοπείς.

WET SHAVE
τα ξυραφάκια τα εγκατέλειψα εξ απαλών ονύχων γιατί με γέρναγαν πρόωρα! oh yeah, totally!
μιλάω βέβαια για τα μιας χρήσης, που κυριολεκτικά σε... «αποφλοιώνουν» με κάθε χρήση. πώς? αφαιρώντας κάθε φορά ένα λεπτό στρώμα της επιδερμίδας σου. το αποτέλεσμα? πρόωρο γήρας.

τώρα βέβαια τα σοβαρά ξυραφάκια κλασικού τύπου μπορεί να κοστίζουν περισσότερο λόγω αξεσουάρ κλπ, αλλά δεν προκαλούν τη ζημιά των μιας χρήσης. έχουν προστατευτικές μπάρες που με λίγη εξάσκηση απολαμβάνεις ξύρισμα βαθύ και ατραυματικό.

DRY SHAVE
τα παιδιά της παρέας είναι μάστερς στα ξυραφάκια και λίαν πρόθυμα να σε κατατοπίσουν εδώ.
αν δεν είναι ήδη αργά, δηλ. γιατί πιστεύω να σε ξεμυαλίσω με τις χαρές της καλής ηλεκτρικής:
ήτοι:
- πάντοτε ατραυματική
- ξύρισμα στο άψε σβήσε (30 δευτ/πτα)
- χωρίς αξεσουάρ (μόνο κεφαλές, αν χρειάζεται. εξαρτάται τη συντήρηση)
- γρήγορο ξέπλυμα στη βρύση

πάντως ομολογώ πως το βαθύτερο & καθαρότερο ξύρισμα είναι διά της κλασικής οδού: ξυραφάκι.

ΕΠΙ ΞΥΡΟΥ ΑΚΜΗΣ? (στην κόψη του ξυραφιού?)
μην απογοητεύεσαι, νέος.
η απόφασή σου θα εξαρτηθεί από τις προσωπικές σου ανάγκες και το γενικό καθημερινό λάιφστάιλ σου. αν αυτό είναι αγχώδικο, βιαστικό, τσαπατσούλικο ή απλώς χωρίς περιθώρια για πολυτέλειες, άφ'το το ξυραφάκι προσώρας.

αν είναι οργανωμένο και δη στρατιωτικό, τότε όχι, δε χρειάζεται ξυριστική. άντε να βρεις ελεύθερη πρίζα εντός στρατοπέδου (βέβαια, ό,τι μπαίνει πάλι βγαίνει, οπότε όλο και κάποιο κινητό μπορεί να βγει «κατά λάθος» από την πρίζα στα σκοτεινά :iirre happens all the time!)

YOU SHOULD TOTALLY DO IT, ΜΑΝ!
εγώ θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα την ηλεκτρική μέθοδο.
δοκίμασέ την κι αυτή. τι έχεις να χάσεις?

πάρε την καλύτερη μηχανή που επιτρέπουν οι ανάγκες και τα οικονομικά σου.
το μόνο που δε συνιστώ είναι τα μπρος-πίσω μεταξύ των μεθόδων (ξυραφάκι/μηχανάκι), γιατί παίρνει χρόνο κάθε φορά η προσαρμογή της επιδερμίδας στο αντίστοιχο καθεστώς.

η επένδυση σε αυτήν αξίζει όλα τα οφέλη και βολικά πλεονεκτήματα της ξυριστικής :bigsmilie
καλή τύχη! θα τη χρειαστείς...

take it easy!
Mike
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλημερα πρωτ' απολα, Blade Runner!

Σιγουρα μπορουμε να βρουμε που εχει γινει το λαθος ή μαλλον τι κανεις λαθος. Πρωτα να πω οτι οι λεπιδες της Gillette και της Wilkinson ειναι απο τις πιο αχρηστες τις αγορας. Οι Astor ειναι πιο καλες σε συγκριση με τις 2 και ας με φαει ο Γιαννης.. Καποια στοιχεια τα χρειαζομαστε. Ποια ξυριστικη μηχανη εχεις (για να λες "χελωνιτσα", μαλλον το NPV εχεις που εχουν και αλλα μελη εδω). Για safety razor μιλαω, μιας και η Fusion για μενα ειναι περισσοτερο ενα παρδαλο μοτοσακο παρα ξυριστικη μηχανη! :megagrin Κανε μια σχετικη παρουσιαση των υλικων σου στο καταλληλο νημα

Σε αλλο σημειο του φορουμ, δλδ εδω, εχω βαλει οδηγιες προετοιμασιας για πριν το ξυρισμα. Σε παρακαλω διαβασε ολο το νημα. Αρκετα μελη εδω τις τηρουν με ... θρησκευτικη ευλαβια, και εχουν δει τεραστια βελτιωση στην αποδοση του ξυρισματος. Το εχω πει και σε διαφορα σημεια του φορουμ: Προτοιμασια, προετοιμασια, προετοιμασια, προετοιμασια, προετοιμασια! Ο,τι δεν εχεις κανει σωστα στην προετοιμασια δεν προκειται να στο διορθωσει ουτε η πιο "αγρια" λεπιδα! Δωσε βαση στην τεχνικη, το safety razor να ειναι στη σωστη γωνια (στα ξυραφακια συστηματος η γωνια ειναι καλουπαρισμενη στην κεφαλη, η οποια προσαρμοζεται κιολας, στα safety razor πρεπει μονος σου να βρεις τη γωνια. Απο την αλλη να προσεχεις να κινεις την μηχανη παραλληλα με τον κατα μηκος αξονα, αν την πας λιγο πλαγιως, το φιλετακια ειναι εγγυημενο!)

Απο την αλη συνιστω να κανεις μια καποια επενδυση για μια σωστη ξυριστικη μηχανη (για παραδειγμα μια Merkur 33c ή μια 34c ) με σωστα υπολογισμενες γεωμετριες κλπ. Αν μαθεις με μια τετοια να ξυριζεσαι εισαι στο σωστο δρομο. Ειναι μια επενδυση της ταξης των 37€ + εξοδα αποστολης, αλλα αξιζει τον κοπο και θα σε μεινει και μια ζωη!

Μην απογοητευεσαι. Ειναι η αρχη, και καθε αρχη και δυσκολη.

Εμεις εδω ειμαστε ετοιμοι να σε παρεχουμε ο,τι βοηθεια χρειαστεις, αρκει να μας τη ζητησεις! :thumbsup

Φιλικα Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gati
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 26 Αύγ 2010, 18:59
13
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

δεν ξερω για εσενα Blade runner αλλα η παρουσιαση-επιχειρηματολογια-κεκαλυμενος προσυλητισμος του Μαικ κοντευει να πεισει εμενα να ξεκινισω το ξυρισμα!!!!! :dance :bigsmilie
ευγε Μαικ!!πολυ κατασταλαγμενος στις αποψεις σου, αν και νομιζω οτι για να εχεις σφαιρικη αποψη οφειλεις να δοκιμασεις τις μεθοδους που παρουσιαζουν τα παιδια εδω και κατοπιν να μας πεις αν εμμενεις σε αυτες! :danke
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φίλε Blade Runner ο Στέφανος με κάλυψε 100%. Μπορείς να μου πείς πόσο χρονών είσαι, και πώς ξυριζόσουν πρίν?

Καλως ήρθες στο Forum!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα!


@Απόστολος
είμαι 33
ξυρίζομαι από τότε που η ζιλέτ είχε 2 λεπίδες
και μόνο με ζιλέτ (φτάσαμε αισίως στις 5)

@γατί
θα μας διώξουν ακόμα δεν ήρθαμε :bigsmilie

@Στέφανος
μήπως αυτό δεν έκανα? :confused
Απο την αλλη να προσεχεις να κινεις την μηχανη παραλληλα με τον κατα μηκος αξονα

NPV ξυριστική και πινέλο
νιβέα κρέμα
λεπίδες ζιλέτ και ουϊλκινσον
(είδα και τις άστορ αλλά τις σνόμπαρα χε, η επόμενη αγορά μου)

δώσε μου αν θέλεις πληροφορίες για το πως μπορώ να αποκτήσω μία μερκουρ
(η μεθεπόμενη αγορά μου)

@Μάικ
γειά σου ρε Μάικ, όπως αμέρικη

@ελιακιςς
ευχαριστώ φίλε
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Blade Runner έγραψε:δώσε μου αν θέλεις πληροφορίες για το πως μπορώ να αποκτήσω μία μερκουρ
(η μεθεπόμενη αγορά μου)
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=63&t=25" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=63&t=423" onclick="window.open(this.href);return false;

http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=63&t=491" onclick="window.open(this.href);return false;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Μερικές συμβουλές από μένα. Έχω πάνω από 20 χρόνια στο άθλημα.

1)Μην πάρεις ξυραφάκια astor.
2)Για αρχή τουλάχιστον κάνε 2 ξυρίσματα ανά ξυραφάκι.Μετά πέταμα.
3)Μην κάνεις πάνω από ένα πέρασμα ανά ξύρισμα.
4)Όχι κόντρα.
5)Ξυρίσου με ησυχία στο σπίτι και ξεκούραστος.
6)Γερό μούσκεμα τα γένεια με ζεστό νερό πριν τον αφρό.
7)Πολύ τρίψιμο με το πινέλο στα γένεια με τον αφρό.Όχι απλά να γεμίσει αφρό το πρόσωπο , αλλά να τριφτεί ο αφρός με το πινέλο πολλές φορές στα γένεια πριν αρχίσεις το ξύρισμα.
8)Μεγάλη προσοχή στη δύναμη που ασκεί το χέρι και όχι πολλά επαναλειπτικά περάσματα όπως κάνεις για πλάκα με τα πλαστικά.
9)ιδανική κατάσταση για ξύρισμα αρχαρίων με de είναι γένεια 2 ημερών, όχι παραπάνω , αλλά όχι και μισής μέρας.
10)Μετά το ντούζ έχουν μαλακώσει περισσότερο.
11)Μετά το ξύρισμα όχι ζεστό νερό. Δροσερό.
Άβαταρ μέλους
xristos_metal
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 04 Ιουν 2010, 10:58
13
Been thanked: 15 times

Παρε αρχικα μια φθηνη μηχανη τυπου Lord 8-10 ευρω, να δεις πρωτα πως ανταποκρινεται το δερμα σου και εσυ στο ξυρισμα, αλλα και για να αποκησεις τον δικο σου τροπο ξυρισματος. Απο εκει και περα αν δεις οτι εισαι ικανοποιημενος κανε το βημα για μια πιο ακριβη και καλυτερη μηχανη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”