Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αν μείνεις αξύριστος, φεύγουν τα σπυράκια; Και μετά από πόσο καιρό;
Επίσης, μόνο εκεί βγάζεις ερεθισμό;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

Ναι μόνο στο λαιμό υπάρχει το πρόβλημα.. Σιγά σιγά φεύγουν θέλουν τουλάχιστον 2 3 βδομάδες.
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

Καλησπέρα παιδιά . Έχουνε περάσει πάνω από 2 βδομάδες αξύριστος από ότι βλέπω σε κάποια σημεία έχουν υποχωρήσει σ αλλά όχι ακόμα τα σπυρακια. Οπότε ή αναμονή συνεχίζεται.
stergios

Δοκιμασε κρυο νερο ξυρισμα, χλιαρο πολυ για το πινελο, ξέπλυμα ξυραφιου με ζεστο, δοκιμαζε λαμες, αφριστικα, ακομα κ η τριχα του πινελου μπορει να φταίει,ενδεχομενως. Κ δοκιμασε λιγοτερα περασματα. 2 θα λεγα. Απ οσο καταλαβα για τη φορα των γενιων σου απ τη φώτο, με ενα περασμα με κατευθυνση προς τα ποδια σου κ ενα αντιθετα ισως να ναι καλυτερα.. Μικρες κινησεις στο ξυραφι, κ ισως βοηθησει πιο υδαρης αφρος, να μην κολλαει το ξυραφι η στεγνωνει κ τραβαει το δερμα.
Άβαταρ μέλους
Gotthard
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2016, 07:50
7
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 46

καλησπέρα. Μερικές ερωτήσεις που δεν έχω καταλάβει. Έχω την κόκκινη pre barbar της proraso. Την βάζω σε στεγνό δέρμα ή βρεγμένο? Την ξεπλένω μετά ? Πόση ώρα την αφήνω για να κάνει δουλειά? Επίσης ένα αιμοστατικό στικ 444 δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει. Σκέτο επάνω στην πληγή? επειδή το έκανα αλλά δεν νομίζω να ήταν το σωστό.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Αν και έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο προϊόν, νομίζω πως 2-3 λεπτά είναι αρκετά ώστε να μαλακώσει τα γένια. Ακολούθως μπορείς χωρίς ξέπλυμα να επαλείψεις απ'ευθείας επάνω τον αφρό και να ξυριστείς κανονικά.
Αν αναφέρεσαι στο παρακάτω προϊόν:
Εικόνα
εχει κατά βάση αιμοστατικές (αλλά και αντισηπτικές) ιδιότητες και εφαρμόζεται απ'ευθείας στα σημεία όπου υπάρχει βαθύτερο κόψιμο.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το proraso pre καλό είναι να το χρησιμοποιείς σε όχι πολύ βρεγμένο δέρμα και να το αφήνεις 1-2 λεπτά.Βέβαια ακόμα καλύτερο είναι αφού βάλεις αρκετό μετά να βάλεις μια πετσέτα με καυτό νερό(αφού την στραγγίζεις ελαφρά) πάνω στα γένια σου.Βγάλε την πετσέτα μετά απο 2-3 λεπτά και το proraso θα έχει δουλέψει.

Το αιμοστατικό μπορείς να το βρέξεις πρώτα αν θές(προαιρετικά) και μετά να το τρίψεις στο κόψιμο ώσπου να φύγει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Είμαι νέος στο άθλημα με πολλά σημάδια από ακμή. Ξυρίζομαι συνήθως με raun 9500 ηλεκτρική για ν αμην έχω πρόβλημα.
Αλλά θα κάνω προσπάθεια για το παραδοσιακό ξύρισμα για να δώ. Δεν θεώρησα το ξύρισμα ποτέ αγγαρεία.
Έχω προμηθευτεί από τα παιδιά στο Wellshave προμήθειες και την Merkur 34HD αν θυμάμαι καλά ελπίζω να μην σφαχτώ 😁
stergios

Καλως ορισες και καλη διασκεδαση! Και να "σφαχτεις" μην πτοεισαι! Δεν ειναι επιστημη αρκει να σ αρεσει, να χεις λιιιγο χρονο και να θες να βρεις την ακρη για να χεις καλα αποτελεσματα! Στα καταληλλα νηματα θα βρεις βοηθεια! ;)
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

OK Ευχαριστώ
Πρώτο ξύρισμα και όλα πήγαν καλά. Το περίμενα πιο hard core.
Έβαλα στην Markur 34 Astra ξυραφάκι. Έχω κρέμα Cella και στέγνσε πάρα πολύ γρήγορα στο πρόσωπο λέτε να φταίει ότι είχα αφήσει λίγο νερό στον αφρό?
Το θέμα είναι ότι πρέπει να ξυρίζομαι κάθε μέρα και πρέπει να βρω έναν γρήγορο τρόπο! Χωρίς να σφαχτώ.

Ευχαριστώ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”