Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν αφήνει κάποια χιλιοστά, είναι η τεχνική σου.
Η κόντρα θα πάρει την σκιά.
Χιλιοστά δεν πρέπει να μένουν ούτε μετά το πρώτο πέρασμα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Σήμερα έβαλα τα feather ξυράφια με την 34άρα merckur και είχα κάτι τρελά τραβήγματα ο αφρός ήταν πολύ πλούσιος και καλός άρα ίσως δεν τα σηκώνει η επιδερμίδα μου;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Μου κάνει εντύπωση γιατί οι Feather είναι -αναγνωρισμένα από τους περισσότερους- πολύ κοφτερές λεπίδες.

Η μηχανή τράβαγε όταν έκανες πέρασμα με την φορά της τρίχας η σε πέρασμα κόντρα ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Όχι, με την φορά της τρίχας ήταν. Δεν ξέρω πάντως αλλά ήταν πιο τραχύ το ξύρισμα σε σύγκριση με τα platinum
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Η λογική μου λέει, ότι αλλάζεις άθελα σου την γωνία ξυρίσματος συνέχεια. Γι’ αυτό έχεις αξύριστα σημεία. Προσπάθησε να βελτιώσεις την τεχνική σου κρατώντας την ίδια γωνία πάντα. Η σωστή γωνία είναι αυτή που αφαιρεί περισσότερες τρίχες και συνήθως αυτό το καταφέρνουμε στην αρχή στην καλή μας πλευρά με το καλό χέρι 1-2 πόντους κάτω από την φαβορίτα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Ευχαριστώ ίσως να είναι και η γωνία της μηχανής και ίσως να έκανα μεγάλες κινήσεις.
Σήμερα με ερέθισε στο λαιμό νομίζω ότι σε ένα μέρος οι τρίχες βγαίνανε αντίθετα και τις πήρα κόντρα και τώρα έχω κοκκινίλες αλλά το πρωί με έκοψε και λιγάκι.
Που θα πάει θα τα καταφέρω.

Προστέθηκε μετά από 42 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
Μήπως όμως είναι και θέμα σαπουνιού ;
Τώρα χρησιμοποιώ την κρέμα της cella αλλά παράγγειλα ήδη και άλλα σαπούνια και λάδι για το πριν
Να κάνω κάποια πειράματα και να δω στην συνέχεια.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πρέπει τουλάχιστον για 2 μήνες ακόμα να ξυρίζομαι κάθε ημέρα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σήμερα έβαλα τα feather ξυράφια με την 34άρα merckur και είχα κάτι τρελά τραβήγματα ο αφρός ήταν πολύ πλούσιος και καλός άρα ίσως δεν τα σηκώνει η επιδερμίδα μου;
Feather, Bic Chrome, Gillette Silver Blue με τραβάνε κι εμένα. Δεν κάνουν όλες οι λεπίδες σε όλους.
Και να θυμάσαι: μην πιέζεις την μηχανή, ειδικά χαμηλά στον λαιμό και στο μουστάκι που το δέμα είναι πιο ευαίσθητο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Μπορεί να φταίει και το σαπούνι για τους ερεθισμούς. Τώρα όσο αναφορά το καθημερινό ξύρισμα, μόλις πετύχεις το ξύρισμα που σε ευχαριστεί, θα θέλεις από μόνος σου να ξυρίζεσαι κάθε μέρα΄
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Επίσης πρέπει να ξεχάσεις την κίνηση του καρπού, που αποκτάς από τις κινούμενες κεφαλές των συστημικών μηχανών. Βρίσκεις γωνία, βάζεις γύψο στον καρπό και κατεβάζεις χωρίς δύναμη όλο τον βραχίωνα. Σίγουρα στην αρχή θέλει λίγο παραπάνω χρόνο για να συνήθήσεις. Αφού η Feather δε σε ικανοποίησαν, άφησέ τες στην άκρη και δοκίμασέ τες μετά από 2-3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Αυτό θα κάνω θα προσπαθήσω και με άλλα ξυραφάκια
Σήμερα δεν κυρίστικα το άφησα για το βράδυ.
Αν ξυριστείς βράδυ (κάποιος με όχι τόσο πολλά γένια θεωρείτε ότι θα είναι την επόμενη ημέρα εντάξη δηλ θα φαίνεται ξυρισμένος για επαγγελματική εμφάνιση;
Πιστεύω ότι το βράδυ θα μου δώσει περισσότερο χρόνο για να μην βιάζομαι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”