Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Καλησπέρα. Μελετώντας μου δημιουργήθηκε η εξής απορία.
Γιατί, λοιπόν, δεν είναι σωστό να ξεπλένουμε ένα DE κάτω απο το τρεχούμενο ζεστό νερό του νιπτήρα και είναι προτιμότερο να το εβαπτίζουμε σε λεκάνη με ζεστό νερό ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για μένα είναι καλύτερο το ξέπλυμα με τρεχούμενο νερό. Η μόνη ένσταση που υπάρχει σε αυτό, είναι η μεγαλύτερη κατανάλωση νερού.

Η εμβάπτιση σε λεκάνη με νερό ήταν η μόνη λύση, κάποτε. Τότε που το τρεχούμενο νερό ήταν βασιλική πολυτέλεια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

+1 στον Φωτη!
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ασε που μπορείς να ανοίγεις και να κλείνεις την βρύση, δεν είναι απαραίτητο να τρέχει συνέχεια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Χρησιμοποιώ τρεχούμενο νερό,παλία μάλλον το έκαναν (και ο πατέρας μου) για οικονομία !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Με 10 μήνες στο πξ, θεωρώ τον εαυτό μου ακόμη νέο, οπότε έχω και κάποιες απορίες :)

1. Γιατί πρέπει να βάζουμε το μπολάκι σε ζεστό νερό πριν το χρησιμοποιήσουμε; Αν είναι κρύο, τι πρόβλημα θα υπάρχει; Κι αν η απάντηση είναι "για να είναι ζεστός ο αφρός", η νέα απορία είναι "με κρύο αφρό δεν ξυρίζομαι καλά; Και στο δεύτερο πέρασμα που έχει κρυώσει ο αφρός, τι πρέπει να κάνω;"

2. Γιατί το σαπούνι πρέπει να το αφήσω ανοιχτό να στεγνώσει; Αν κλείσω το μπολάκι, πάλι κάποια στιγμή δεν θα στεγνώσει το σαπούνι; Θα πάθει κάτι;

3. Αφήνοντας στο μπάνιο το σαπούνι ανοιχτό, το πινέλο και τη μηχανή να στεγνώνει και την πετσέτα να στεγνώνει κρεμασμένη κρεμασμένη, υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης από τα βακτήρια που διασκορπίζονται με το τράβηγμα απο το καζανάκι (αν κάποιος δεν κατεβάσει το καπάκι της τουαλέτας);

4. Όσοι βάζουν After shave losion και Balm (μαζί, όχι τη μια μέρα το ένα και την άλλη το άλλο :D ), με ποια σειρά τα βάζετε και γιατί;

5. :doh: Δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο. Αυτά :)
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

1. Με κρύο ξυρίζεσαι επίσης μια χαρά. Ίσως και καλύτερα. Απλά ο ζεστός αφρός είναι πιο luxury. Μια περιττή πολυτέλεια, αν θες, που κάνει την όλη διαδικασία ακόμα πιο όμορφη. Υπάρχουν και scutles με διπλό πυθμένα, που διατηρούν τον αφρό ζεστό για όλα τα περάσματα.

2. Γιατί η παγιδευμένη υγρασία μπορεί να αλοιώσει την υφή και την σύσταση του σαπουνιού. Μπορεί π.χ. να λιώσει τελείως ή μερικώς και σε δυσκολεύει μετά στο φόρτωμα.

3. Δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης, αλλά το μπάνιο είναι κατα κανόνα το δωμάτιο του σπιτιού με την περισσότερη υγρασία. Το πινέλο δεν κάνει να είναι συνεχώς νωπό γιατί αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να μαδάει. Για το σαπούνι ισχύει το -2- και για μηχανή/ξυράφι/λεπίδα, αναλόγως του υλικού κατασκευής, μπορεί να έχεις οξείδωση. Είναι λίγο γενικός κανόνας αυτός και μπορεί να μην έχει παντού εφαρμογή.

4. Ότι βολεύει τον καθένα. Άλλοι βάζουν πρώτα το βάλσαμο για την περιποίηση και μετά την λοσιόν για να μείνει το άρωμα. Άλλοι πάλι, βάζουν πρώτα την λοσιόν για την απολύμανση και μετά το βάλσαμο για να ηρεμήσει το δέρμα απο το αλκοόλ ή τοπικά όπου αισθάνονται ερεθισμό.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Τι να πω Φώτη... :clap: :bow-yellow: Αμεσότατη απάντηση σε όλα μου τα ερωτήματα. :helt
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

να κάνω εδώ μια ερώτηση που έχω, δεν έψαξα αρκετά στο forum αλλά είμαι σίγουρος ότι κάπου αλλού θα έχει γίνει σχετική κουβέντα.
Ξυρίζομαι σχεδόν καθημερινά με την merkur 34c, αν για κάποιο λόγο έχω να ξυριστώ 1 εβδομάδα +, η 34c θα με δυσκολέψει;
Πρέπει να έχω και μια open ?
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μια χαρα μπορεις να ξυριστεις και με την 34.απλα θα κανεις περισσοτερα περασματα(κατω,πανω και πλαγιως).
τωρα βεβαια αν σε τρωει...ενταξει υπαρχουν και αλλες μηχανες. }:D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”