Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 3 φορές
Έχει ευχαριστώ: 199 φορές

Re: Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Δημοσίευση από giwrghsx2 » πριν από 1 χρόνο

Latest post of the previous page:

το ξερω οτι ειμαι στο απολυτο ειδικο φορουμ και ολα τα παιδια ειναι προθυμα να βοηθησουν σε καθε απορια και ευχαριστω πολυ! Η επισκεψη στο δερματολογο οντως επειγει και ειναι το πρωτο μου μελλημα ως τοτε δε θα ξυριστω. Ισχυει οτι δεν είναι πολυ πυκνα και σκληρα και μαλλον το δερμα μου τεινει στο ευαισθητο. Το speick το χω στα υποψιν μου ! Απλά ο φοβος μου ειναι οτι γενικα δε μου παει το ξυρισμα διοτι οπως προειπα απο παντα οταν ξυριζομουν ειχα θεματα..

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: (αγαπημένος)
Αδελφότητα Open Comb
Γουρουνοπίνελα
Synergy σαπούνια (που να ήξερα ο άμοιρος τότε)
έχει ευχαριστίσει: 152 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1791 φορές

Δημοσίευση από dimitris » πριν από 1 χρόνο

Αν μείνεις αξύριστος, φεύγουν τα σπυράκια; Και μετά από πόσο καιρό;
Επίσης, μόνο εκεί βγάζεις ερεθισμό;

Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ

Άβαταρ μέλους
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο

Ναι μόνο στο λαιμό υπάρχει το πρόβλημα.. Σιγά σιγά φεύγουν θέλουν τουλάχιστον 2 3 βδομάδες.

Άβαταρ μέλους
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο

Καλησπέρα παιδιά . Έχουνε περάσει πάνω από 2 βδομάδες αξύριστος από ότι βλέπω σε κάποια σημεία έχουν υποχωρήσει σ αλλά όχι ακόμα τα σπυρακια. Οπότε ή αναμονή συνεχίζεται.

Άβαταρ μέλους
stergios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
έχει ευχαριστίσει: 535 φορές
Έχει ευχαριστώ: 949 φορές

Δημοσίευση από stergios » πριν από 1 χρόνο

Δοκιμασε κρυο νερο ξυρισμα, χλιαρο πολυ για το πινελο, ξέπλυμα ξυραφιου με ζεστο, δοκιμαζε λαμες, αφριστικα, ακομα κ η τριχα του πινελου μπορει να φταίει,ενδεχομενως. Κ δοκιμασε λιγοτερα περασματα. 2 θα λεγα. Απ οσο καταλαβα για τη φορα των γενιων σου απ τη φώτο, με ενα περασμα με κατευθυνση προς τα ποδια σου κ ενα αντιθετα ισως να ναι καλυτερα.. Μικρες κινησεις στο ξυραφι, κ ισως βοηθησει πιο υδαρης αφρος, να μην κολλαει το ξυραφι η στεγνωνει κ τραβαει το δερμα.

Δεν ξεσηκώνομαι, δεν ψάχνω, δεν ξεσπάω,
δεν προχωράω πίσω ή μπροστά.
Κι όλα αυτά που θέλω ν’ αγαπάω
δε μ’ ανατριχιάζουν πια...

Άβαταρ μέλους
Gotthard
Νήπιο
Νήπιο
Έχει ευχαριστώ: 14 φορές

Δημοσίευση από Gotthard » πριν από 1 χρόνο

καλησπέρα. Μερικές ερωτήσεις που δεν έχω καταλάβει. Έχω την κόκκινη pre barbar της proraso. Την βάζω σε στεγνό δέρμα ή βρεγμένο? Την ξεπλένω μετά ? Πόση ώρα την αφήνω για να κάνει δουλειά? Επίσης ένα αιμοστατικό στικ 444 δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει. Σκέτο επάνω στην πληγή? επειδή το έκανα αλλά δεν νομίζω να ήταν το σωστό.Εικόνα

Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Hone Type 15 & Gillette Bleue Extra (a.k.a. το χάδι του Θεού)
έχει ευχαριστίσει: 406 φορές
Έχει ευχαριστώ: 449 φορές

Δημοσίευση από donP » πριν από 1 χρόνο

Αν και έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο προϊόν, νομίζω πως 2-3 λεπτά είναι αρκετά ώστε να μαλακώσει τα γένια. Ακολούθως μπορείς χωρίς ξέπλυμα να επαλείψεις απ'ευθείας επάνω τον αφρό και να ξυριστείς κανονικά.
Αν αναφέρεσαι στο παρακάτω προϊόν:
Εικόνα
εχει κατά βάση αιμοστατικές (αλλά και αντισηπτικές) ιδιότητες και εφαρμόζεται απ'ευθείας στα σημεία όπου υπάρχει βαθύτερο κόψιμο.

Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Άμα γράψω δε θα Φτάσουν οι χαρακτήρες.Η merkur 15c και οι personna τρώνε την περισσότερη χρήση.
έχει ευχαριστίσει: 2348 φορές
Έχει ευχαριστώ: 1255 φορές

Δημοσίευση από rhtoras » πριν από 1 χρόνο

Το proraso pre καλό είναι να το χρησιμοποιείς σε όχι πολύ βρεγμένο δέρμα και να το αφήνεις 1-2 λεπτά.Βέβαια ακόμα καλύτερο είναι αφού βάλεις αρκετό μετά να βάλεις μια πετσέτα με καυτό νερό(αφού την στραγγίζεις ελαφρά) πάνω στα γένια σου.Βγάλε την πετσέτα μετά απο 2-3 λεπτά και το proraso θα έχει δουλέψει.

Το αιμοστατικό μπορείς να το βρέξεις πρώτα αν θές(προαιρετικά) και μετά να το τρίψεις στο κόψιμο ώσπου να φύγει.

80's music
40 κρέμες/σαπούνια ξυρίσματος
30 aftershave
25 edt

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”