2 Gillette made in USA and ENGLANC?

Απάντηση
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Γεια σας παιδιά, βρήκα αυτές εδώ τις μηχανές σε ένα παλιατζίδικο 15 ευρώ την μια με το κουτί τους

Βασικά η μια λέει made in USA αλλα έχει κουτί ENGLAND, θα είναι άλλης μηχανής το κουτί και άπλα θα το έβαλε σε αυτήν... και η αλλη λέει ENGLANC με κουτι ENGLAND

.. αυτό που με προβληματίζει είναι αν είναι γνήσιες GILLETTE και αν μπορώ να τις επαναφέρω στην αρχική τους μορφή..

Αξίζουν τα λεφτά τους; τι λέτε;

1 - 2

3 - 4

5 - 6

7
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Κατά τη γνώμη μου, φαίνονται πολύ καλές για project. Να μάθεις να γυαλίζεις, να επιμεταλλόνεις κλπ. Αν δεν τις θες, πούλα τες.
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Μα μόλις τις αγόρασα δεν σκοπεύω να τις πουλήσω.. Θέλω να τις κάνω σαν καινούριες να πατήσω και ενα ξυρισματακι με αυτές και μετά να τις στολίσω στο μπάνιο μου , το γυάλισμα ευκολακι... αλλα η επιμετάλλωση μου φαίνεται πυρηνική φυσική.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28002 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Στην 1η φωτογραφία:

Αυτή στα αριστερά φαίνεται να είναι μία Gillette New made in England, μάλλον η long comb (μακρύ ανοιχτό χτένι)
Στα δεξιά φαίνεται να είναι μία Gillette Old type (ίσως New improved ?) made in USA.

Ενα χρήσιμο site που μπορεί να σε βοηθήσει είναι εδώ

Και στις δύο μηχανές τα δοντάκια φαίνονται σωστά. Στην μία βέβαια, (made in USA) η λαβή έχει ράγισμα, αν το ράγισμα σταματάει και δεν συνεχίζει στο κομμάτι της κεφαλής που βιδώνει (έχει εσωτερικά το σπείρωμα) δεν νομίζω να έχει πρόβλημα.

Μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο γιά την Gillette new. Εχω δύο αμερικάνικες long comb και short comb. Βάρος γύρω στα 53 γραμμάρια με το βάρος πάνω στην κεφαλή. Ξυρίζουν άψογα, βέβαια εδώ παίζει ρόλο και η εμπειρία του καθενός, καθώς και τα προσωπικά του γούστα.

Στα 15 ευρώ η μία και με την εικόνα που παρουσιάζουν η τιμή είναι καλή και απόλυτα λογική.

Βέβαια δεν έχει νόημα να προσπαθήσεις να τις γυαλίσεις. Θέλουν και η δύο επιμετάλλωση (Από 10 έως 20 ευρώ η καθεμία, ανάλογα με το υλικό).

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 40 δευτερόλεπτα:
Peyote έγραψε: 24 Ιουν 2020, 17:02 Μα μόλις τις αγόρασα δεν σκοπεύω να τις πουλήσω.. Θέλω να τις κάνω σαν καινούριες να πατήσω και ενα ξυρισματακι με αυτές και μετά να τις στολίσω στο μπάνιο μου , το γυάλισμα ευκολακι... αλλα η επιμετάλλωση μου φαίνεται πυρηνική φυσική.
Την επιμετάλλωση δεν θα την κάνεις εσύ, θα την δώσεις σε τεχνίτη.
Γιάννης
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

Υπάρχει κανένας μερακλής τεχνίτης που θα μπορέσει να τις αναλάβει και να τις σεβαστεί;
στην επιμετάλλωση θα καλυφθούν και τα γράμματα; και τα σχέδια; τι φάση; δεν έχω ιδέα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στην Αθήνα υπάρχει ο Κοτέντος. Εξαιρετικός μάστορας και πολλά μέλη μας έχουν φτιάξει μηχανές σε αυτόν. Δες εδώ σχετικό νήμα και πληροφορίες για το μαγαζί του με την νέα διεύθυνση στο ποστ του Μαρίνου.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”