Merkur 15c ή Parker 24c

Απάντηση
Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Είμαι ανάμεσα στις δύο open comb. Ποια μου προτείνετε; σκέφτομαι να παραγγείλω άμεσα μια από τις δύο. Έχω εμπειρία με τη Wilkinson sword classic και με τηνlord l6 τώρα όμως αποφάσισα να στραφώ σε μια ήπια open comb.ποια από τις δύο προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Εφόσον έχεις ήδη την Lord L6, που είναι ίδιας επιθετικότητας με τις closed comb της Merkur θα πρότεινα να πας για την Parker μεταξύ των 2. Δεν είναι ιδιαίτερα επιθετική, αλλά σίγουρα πιο επιθετική από την 15C που μπορεί να είναι και πιο ήπια από την Lord που έχεις.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

+1

Η Merkur είναι ιδιαίτερα ήπια (παραείναι). Ψηφίζω κι εγώ Parker.
Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Καλήσπεραα!! Τελικα κατέληξα στην parker 24c . Ήρθε μολις σήμερα απο τον Γιώργο (wellshaved)...αποψε λεω να κανω το πρώτο ξύρισμα σε γένια δυο ημερών... Να δω ποιο ξυραφακι θα βαλω.. Εχω sharkss, lord super Chrome, Astra το μπλε, supermax blue diamondplatinum, bic chrome p, ladas, permasharp, gilette silver blue? Ποιο να δοκιμάσω;;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ξεκίνα με τις lord, τώρα στην αρχή μέχρι να βρεις ποια λεπίδα σου ταιριάζει καλύτερα, δοκίμαζε τις από μία φορά την κάθε μία.

Όταν θα βρεις την καλύτερη για εσένα συνεχίζεις με αυτήν για λίγο, έτσι φτιάχνεις την τεχνική σου, μετά που θα μάθεις και την μηχανή θα είσαι πιό άνετος.

Καλορίζικη και καλά ξυρίσματα Βαγγέλη!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Ευχαριστώ φιλε Αντώνη. Σήμερα με εκοψε λιγο στο μουστάκι προσπαθώ να την μάθω θα δοκιμασω ολες τις λεπιδες η περμα σαρπ σήμερα με εκοψε.....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”