Ξυριστικές μηχανές

Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5154 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Εγω παντως που αγορασα την Merkur Progress απο Τσομπαρη ειμαι ευχαριστημενος και απο την τιμη και απο την ποιοτητα ξυρισματος της μηχανης.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Να πω και εγώ την γνώμη μου μιας και είχα και έχω ακόμη κάποιους προβληματισμούς αφού είμαι και εγω νέος στο ΠΞ.
Για κάποιον νέο που θέλει να ξεκινήσει το ΠΞ και θέλει να αγοράσει τo πρώτο του safety razor θεωρώ δεν υπάρχει καλύτερη λύση από το πλήρως ρυθμιζόμενο ή κάτι σε rockwell 6c ή 6s. Είναι ο καλύτερος και πιο οικονομικός τρόπος να πειραματιστείς με την μηχανή σε διάφορες ρυθμίσεις για να δεις τι σου ταιριάζει σε επιθετικότητα απο μία μηχανή. Αγοράζοντας ένα απλό closed comb ή ότι άλλο μη ρυθμιζόμενο safety razor απλά θα πρέπει να βρεις πια λεπίδα ταιριάζει στην συγκεκριμένη μηχανή ώστε σαν συνδιασμός λεπίδας-μηχανής τελικά να ταιριάζει στο δέρμα σου. Δεν θα μπορείς όμως να πειραματιστείς σε επιθετικότητα οπότε αργά η γρήγορα θα χρειαστεί να αγοράσεις και δεύτερη και τρίτη (και πάει λέγοντας) μηχανή για να τις δοκιμάσεις όλες όπως συμβαίνει τώρα σε εμένα. Επίσης κάποιες λεπίδες μπορεί να συμπεριφέρονται διαφορετικά ανάλογα με την επιθετικότητα της μηχανής αλλά και πάλι πιστεύω μια adjustable είναι ο πιο εύκολος και οικονομικός τρόπος για να το μάθεις αυτό .
Βέβαια ακόμη και οι adjustable μηχανές εκτός από την ευελιξία στην ρυθμιση επιθετικότητας έχουν και αυτές κάποιες ιδιεταιρότητες από ότι έχω διαπιστώσει διαβάζοντας κάποιες κριτικες που δεν γίνονται να ρυθμιστούν. Αλλά σε κάθε περίπτωση αν κάποιος για αρχή θέλει να πειραματιστεί για να δει τι του ταιριάζει μια adjustable θεωρώ ότι είναι η καλύτερη και πιο οικονομική επιλογή. Εγώ με 2 φτηνές closed comb και μία καλή ακριβή closed comb η επόμενη μου θα είναι adjustable για να παίζω και να πειραματίζομαι με την κάθε λεπίδα. Και αργότερα ίσως δοκιμάσω και slant και open comb.
Stergios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 06 Ιουν 2020, 18:22
3
Been thanked: 1 time

Ξέρουμε για ποιον λόγο υπάρχει τόσο μεγάλη έλλειψη από προϊόντα στα μαγαζιά;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Για την μεγάλη έλλειψη από προϊόντα στα μαγαζιά (Ελληνικά) οφείλετε/προέκυψε λόγω της πανδημίας.

Πέσαν και τα μάζεψαν όλα... :whistle: Θα φέρουν πράμα, κάποιοι τα περιμένουν, χαρτί υγείας υπάρχει πάντως... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Έπεσε ο Κορωνοΐος μαζί με τον Σταροβαΐο και να τα αποτελέσματα...
Stergios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 06 Ιουν 2020, 18:22
3
Been thanked: 1 time

Tony έγραψε: 13 Ιουν 2020, 19:37 Για την μεγάλη έλλειψη από προϊόντα στα μαγαζιά (Ελληνικά) οφείλετε/προέκυψε λόγω της πανδημίας.

Πέσαν και τα μάζεψαν όλα... :whistle: Θα φέρουν πράμα, κάποιοι τα περιμένουν, χαρτί υγείας υπάρχει πάντως... :D
Πάλι καλά να λέμε που έμεινε αυτό 🤣🤣🤣🤣🤣
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Καλά και πριν τον κορονοιο που έψαχνα πάλι υπήρχε έλλειψη σε πολλά προϊόντα.
Stergios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 06 Ιουν 2020, 18:22
3
Been thanked: 1 time

Δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία τώρα πάντως ,δυστυχώς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”