Ερώτηση για αγορά δεύτερης Double Edge μηχανής.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Το post αυτό, ουσιαστικά παίζει και τον ρόλο αυτοσύστασης από μέρους μου, καθώς είναι και το πρώτο, που γράφω στο φόρουμ. Με λένε Ντίνο, είμαι 25 χρονών, και ξεκίνησα το ΠΞ εδώ και 3 μήνες περίπου, κολλώντας το μικρόβιο από τον μεγαλύτερο αδερφό μου, από τον οποίο πήρα και τις πρώτες συμβουλές. Στη συνέχεια μπήκα και στο φόρουμ, όπου βρήκα αρκετές συμβουλές και review, που με βοήθησαν να κάνω σωστές, και οικονομικές επιλογές. Εδώ να πω, ότι μαζί με το ΠΞ, ξεκίνησα και το ξύρισμα γενικότερα, καθώς σύνολο στη ζωή μου να είχα ξυριστεί 7-8 φορές, και αυτές με το ζόρι, καθώς η όλη διαδικασία με απωθούσε, από το να δίνω δεν ξέρω κι εγώ πόσα σε ανταλλακτικά, τα sport αρώματα των mainstream aftershave και αφρών, οι ερεθισμοί, τα πάντα. Οπότε, είμαι μια ιδιάζουσα περίπτωση.

Πάμε παρακάτω, να σας πω τον εξοπλισμό που έχω μέχρι τώρα, και το τι ζήτημα αντιμετωπίζω, για το οποίο σκέφτομαι να πάρω δεύτερη DE. Αρχικά, να σας πω χαρακτηριστικά γενιών και ξυριστικές συνήθειες. Γενικά τα γένια μου είναι αραιά, και η τρίχα μου μέτρια προς μαλακή σε σκληρότητα. Ιδιαίτερα ευαίσθητο δέρμα δεν έχω. Γενικά λέω, εκτός από το πηγούνι, όπου στα πλάγια δεξιά και αριστερά ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Πιο πυκνή και σκληρή τρίχα, πολύ πιο ευαίσθητο δέρμα και γενικά η φορά των τριχών εκεί πάει πραγματικά όπου να ναι. Ενώ στο υπόλοιπο πρόσωπο και στο κέντρο πάει από πάνω προς τα κάτω, εκεί επί της ουσίας απλώνεται με έναν τρόπο που σχεδόν είναι αδύνατο μια ξυραφιά να πεις ότι είναι ακριβώς WTG, ή XTG. Την κόντρα, με διάφορους τρόπους εκεί την αποφεύγω.

Σημειωτέον, δεν ξυρίζομαι καθημερινά, ξυρίζομαι όποτε θέλω να ξυριστώ, ή όποτε παραγίνεται η κατάσταση. Συνήθως η μηχανή μου έχει να αντιμετωπίσει γένια 4-5 ημερών, αν και ενίοτε μπορεί να ξυριστώ και σερί καθημερινά κάποιες φορές.

Η πρώτη μου μηχανή είναι η Feather Popular, την οποία έχω συνδυάσει με Feather, Astra Platinum και SS, Sputnik, και Permasharp. Σαπούνι έχω ένα Razorock artisan XXX (δώρο του αδερφού), και έχω χρησιμοποιήσει και arko, και με τα δύο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γενικά, έχω παρατηρήσει, ότι τα πιο επιθετικά ξυράφια (Feather, PS) με βολεύουν καλύτερα, απλά γιατί κόβουν καλύτερα. Με τα άλλα, πολλές φορές μένω αξύριστος, και αναγκάζομαι να πατάω έστω και λίγο το ξυράφι, πράγμα που κάποιες φορές, αναγκαστικά θα δημιουργήσει ερεθισμούς.

Ως λύση σκέφτομαι το εξής: Αφενός σκέφτομαι ότι χρειάζεται και pre shave, παρόλο που ξυρίζομαι μετά το μπάνιο πάντα. Θα πάρω ένα proraso στην παραγγελία που έρχεται. Αφετέρου, πιστεύω ότι χρειάζομαι μια πιο βαριά μηχανή, να κόβει. Από αυτές που υπάρχουν διαθέσιμες στα ελληνικά μαγαζιά, σκέφτομαι την Parker 91R closed comb, που έχει και μακριά λαβή, πράγμα που με βολεύει, είμαι 2 μέτρα και έχω πολύ μεγάλα χέρια, για αυτό και πήρα και για πινέλο το 10098 της omega, που είναι τέρας.

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτήν και άλλες μηχανές, που μπορώ να κοιτάξω. Ή αν όχι μηχανές συγκεκριμένα, άλλες παραμέτρους, που μπορώ να δω, κάποιο λάθος στη σκέψη μου κλπ. Το οικονομικό με ενδιαφέρει, θα προτιμούσα να είναι κάπου εκεί στην οικονομική κατηγορία των 25. Αν και θα δω προφανώς και μηχανές των 35, αν είναι να δώσουν κάτι παραπάνω. Πιο ψηλά είναι αδύνατο να πάω, δυστυχώς.

Είπα να συνεχίσω με closed comb, ακόμα είμαι τσαπατσούλης, με πιάνω πολλές φορές σε λάθος γωνία, αν και είμαι προσαρμοστικός, δε νομίζω να σφαχτώ αναγκαστικά με open comb. (Και μια τελευταία χάρη, αν είναι δυνατό να είναι διαθέσιμη στο wellshaved, έχω προσφορά από την προηγούμενη παραγγελία για κάποιες μέρες ακόμα, που θα κάνει αρκετή διαφορά για μένα).

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια, που μου έχετε δώσει έμμεσα μέχρι τώρα, παιδιά, το εκτιμώ πάρα πολύ!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες Ντινο, καλη παραμονη και καλα ξυρισματα!

Με βαση αυτα που γραφεις, η 91R δειχνει πολυ καλη επιλογη. Και βαρια ειναι, και μηκος λαβης εχει μεγαλο και στο badget σου ειναι, και "κοβει" αρκετα παραπανω απο τις υπολοιπες "κλειστες" της κατηγοριας τιμης που σε ενδιαφερει.

Σε οτι και αν διαλεξεις, καλοριζικη!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλώς τον.
Πολύ νωρίς για κλειστή Parker.
Με την popular κατ αρχήν κακώς δοκιμάζεις άλλες λεπίδες εκτός από feather.
Είναι φτιαγμένη για feather.
Επίσης δεν έχει συνηθίσει το χέρι σου σε βαριά μηχανή.
Πόσο μάλλον σε κλειστή Parker που θα σε κόψει αν πιέσεις.
Θα έλεγα να πας σε κλειστή merkur ή EJ πριν προχωρήσεις στα πιο βαριά όπλα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Κάνε λίγη υπομονή να ανοίξουν τα μαγαζιά
να πας από κοντά να τις πιάσεις στα χέρια σου.
Και πάλι δεν είναι ανάγκη σώνει ντε και καλά
να αγοράσεις εκείνη την στιγμή που προφανώς ζαλισμένος θα ψάχνεσαι,έχεις ενναλακτικες ακόμα και on line αργότερα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Έγραψα και το πρώτο μου ξύρισμα της ημέρας παιδιά, και όπως θα δείτε, πήρα την Parker 91r. Πολλές επιλογές δεν είχα, καθώς πιθανότατα λόγω των βίντεο σταρόβα έπεσε περονόσπορος στα μαγαζιά, και εξαντλήθηκαν σχεδόν τα πάντα. Πάει και η cella, που ήθελα να δοκιμάσω, πάνε και οι μηχανές, που προτείνανε τα παιδιά, μέχρι και τα preshave εξαφανίζονταν. Οπότε, καθώς με το ρυθμό που έβλεπα να πηγαίνει η κατάσταση θα έπαιρνα μόνο ξυραφάκια, τσίμπησα τη μηχανή και με αποζημίωσε. Ακόμα και η συμβουλή του @Tzimisce έπιασε τόπο, καθώς πήγα με τριπλή προσοχή, με αποτέλεσμα 0 ερεθισμούς. Βέβαια, στο 2ο και 3ο ξύρισμα, που θα έχω χαλαρώσει θα έρθουν τα κοψίματα :D . Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”