Σειρά ξυρίσματος

Απάντηση
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Σε διάφορα Post / οδηγούς ξυρίσματος εχω δει ότι ξεκινάνε με βαθύ πρώτο πέρασμα και σιγά σιγά κατεβαίνουν.
Απλά μου ακούγετε λάθος και εξηγούμε
1) οσο ποιο επιθετική η ρύθμιση τόσο περισσότεροι ερεθισμοί.
2)Ότι και να κάνεις πρωτο πέρασμα δεν θα είσαι οκ.
3)ελαφριά ρύθμιση για ευαίσθητο δερμα / λιγότερους ερεθισμούς .

Οπότε λέω εγω γιατί να μην κάνω 1 πέρασμα με την φορα 1 πλαγια με το 1 πχ εχωντας 2 περάσματα με το λιγότερο Iritation και μετά ένα Final pass κόντρα στο 6 που θα είναι προετοιμασμένο για βαθύ ξύρισμα ?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Αυτά που αναφέρεις έχουν "βασανίσει" πολλούς συνξυριστές ανάμεσα τους και ο γράφων. Μια συμβουλή κάνε αυτό που βολεύει και αρέσει εσένα. Η ομορφιά του ΠΞ είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες και στάνταρ. Μα θα μου πεις και πως θα βρω εγώ αυτό που μου ταιριάζει ; Ωραία ερώτηση, και η απάντηση είναι απλή και εύκολη μόνο με practice practice practice, δοκιμές, δοκιμές και ξανά δοκιμές,

Φιλικά
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Γιατί οι τρίχες προστατεύουν τις ανώτερες στοιβάδες του δέρματος από τη λεπίδα.

Αν έχεις γένια τριών ή παραπάνω ημερών είναι λιγότερες οι πιθανότητες να εμφανίσεις ερεθισμούς ή να κοπείς ,
απ' ότι με γένια 24 ωρών .

Έτσι λοιπόν στο πρώτο πέρασμα επιλέγεις επιθετική ρύθμιση ,εφόσον οι τρίχες παρέχουν προστασία .
Αφότου αφαιρεθεί το μεγαλύτερο μέρος από αυτές ,τότε στα επόμενα περάσματα η λεπίδα θα έρχεται σε πιο άμεση / στενή επαφή με το δέρμα .
Πρέπει λοιπόν να επιλεγεί μια πιο ήπια ρύθμιση ,ώστε να αποφευχθούν τυχόν ερεθισμοί ή κοψίματα .

Αν το κάνεις όπως λες ,στο πρώτο πέρασμα ,θα έχεις μια μηχανή που θα "μπουκώνει " συνεχώς
και θα υστερεί σε απόδοση .Στα επόμενα περάσματα με πιο επιθετική ρύθμιση , θα "γδάρεις" το δέρμα σου .

Όσο πιο φρέσκα (με μικρό μήκος ) τα γένια ,τόσο πιο προστατευτικός πρέπει να είναι ο αφρός και χρειάζεται "ευγενική " μηχανή ή ρύθμιση .

Απεναντίας ,γένια κάποιων ημερών με κάποιο μήκος πλέον,παρέχουν προστασία στο δέρμα ,αλλά δεν βοηθούν στην ολίσθηση της μηχανής .
Σε αυτή τη περίπτωση θέλουμε αφρό που γλιστρά ( ίσως και κάπως "νερουλό " ) ενώ μια επιθετική μηχανή ή ρύθμιση
είναι μάλλον καταλληλότερη .

Σε αυτά τα συμπεράσματά φτάνει κάποιος εύκολα ,αν χρησιμοποιήσει straight η σαβέτα .
Σε γένια 3-4-5 ημερών το ξύρισμα ( ενός περάσματος ) είναι σχετικά ανώδυνο και εύκολο .
Αν γίνει το ίδιο σε γένια 24 ωρών ,αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες κοψίματος ή/και ερεθισμού.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συμφωνώ απόλυτα με τον @NYC1920 . Κι εγώ ξεκινώ με επιθετική ρύθμιση στο πρώτο πέρασμα (με τη φορά) και ακολούθως κατεβάζω ρύθμιση στο 2ο - 3ο πέρασμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Σε γενικές γραμμές ,κάποια συμπεράσματα που προέκυψαν από τη μέχρι τώρα προσωπική εμπειρία στο π.ξ. :

Καθημερινό ή μέρα παρά μέρα ξύρισμα- Γένια με μικρό μήκος
- Χρειάζεται πινέλο με δυνατή ραχοκοκαλιά ,ώστε να ελευθερώνει και να σηκώνει τις τρίχες από το δέρμα .
- Προστατευτικός (πυκνός ) αφρός .
- Κοφτερή λεπίδα.
- Ευγενική / ήπια μηχανή.

Ξύρισμα ανά τρείς ή και παραπάνω ημέρες -Γένια με κάποιο μήκος
- Χρειάζεται πινέλο με πυκνό και μαλακό θύσανο ,ώστε να απλώσει τον αφρό καλά γύρω από τις τρίχες .
- Ολισθηρός (υδαρής ) αφρός .
- Ήπια / "γλυκιά" λεπίδα.
- Επιθετική μηχανή .

Γωνία κοπής
(* ισχύει μόνο για μηχανές με θετική έκθεση λεπίδας )

- Με τη φορά ( WTG ) / πλαγίως της φοράς ( XTG ) σε γένια άνω των 48 ωρών : " Riding the guard " ( steep angle )
Εικόνα

- Κόντρα στη φορά ( ATG ) ή WTG/XTG σε γένια κάτω των 48 ωρών : "Riding the cap " ( shallow angle ) .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Ωραίες πληροφορίες μας έδωσε πάλι ο Στέφανος. Λέω να τα δοκιμάσω και εγώ τα tips.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα,
Η δική μου απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι αρκετά απλή και είναι η εξής : Γιατί αυτό απλά δεν δουλεύει σε μένα.

Ναι αυτή είναι η πιο ευθεία εξήγηση, αφού κάποια στιγμή και εγώ αντιμετώπισα αυτό το θέμα και είπα να δοκιμάσω και την "άλλη" συνταγή που έλεγε πως ξεκινάς με μικρή ρύθμιση και συνεχίζεις αυξάνοντας. Το αποτέλεσμα ήταν χάλια από το ξεκίνημα ήδη. Η αίσθηση ήταν κάθε άλλο παρά αυτή η ωραία αίσθηση του ξυρίσματος που απολάμβανα κάνοντάς το με τον τρόπο της μείωσης της ρύθμισης, οπότε δεν είχε και νόημα να συνεχίσω.
Ξανά άλλαξα την ρύθμισή μου, την έβαλα εκεί που την έβαζα συνήθως και ξυρίστηκα μια χαρά όπως ξυριζόμουν. Και δεν με ξανααπασχόλησε το θέμα από τότε.

Καμιά φορά λοιπόν τα πράγματα είναι τόσο απλά : δουλεύει αυτό σε σένα, άσχετα με το τι κάνουν και τι λένε οι υπόλοιποι; Θαυμάσια! Υιοθετείς αυτήν την πρακτική, δεν δουλεύει σε σένα; γύρνα στα παλιά και πάμε παρακάτω...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”