Αγορά De

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

mrkaza έγραψε: 21 Οκτ 2019, 11:25 Αν και Off topic δε ξερω αν αξίζει Tread και αφού εχω ιδη γράψει για τα ξυρίσματα μου γράφω εδώ .
Τόσες ημέρες που ξυριζόμουν με την DE είχα παρατηρήσει ότι τα σπυράκια δεν είχαν σμιγμα δλδ αν παταγα το μάγουλο δεν έβγαζε (μη φανταστείτε τπτ τρομερό) και θεώρησα ότι είναι λόγο κρέμας αντί ετοίμου αφρου και after/balm , σήμερα όμως ξυριστικα παραδοσιακά από θέμα προετοιμασίας αλλα με την Fusion και το σμίγμα επέστρεψε .
Τι στο καλό και τι σχεση εχει η ακμή με το ξυρισμα οεο ?
Ευχαριστώ
Αυτό που περιγράφεις είναι ένα από τα -πλείστα -προβλήματα που προκαλούν τα πολυλέπιδα ,όπως η Fusion .
Βέβαια δεν γνωρίζω αν αυτό που αποκαλείς ως σμήγμα είναι όντως υπερβολική παραγωγή σμήγματος ,ή το συγχέεις με το πύον .
Αποτελέσματα δύο διαφορετικών καταστάσεων ,αλλά για αμφότερες γενεσιουργός αιτία δύναται να είναι οι μη βέλτιστες συνθήκες ξυρίσματος ,
όπως λ.χ. η χρήση πολυλέπιδης ξυριστικής μηχανής .

Περίπτωση 1η )
Η πρώτη λεπίδα κόβει τρίχες ,η δεύτερη που ακολουθεί απολεπίζει από νεκρά κύτταρα του δέρματος ,
η τρίτη γδέρνει και οι υπόλοιπες παραχώνουν τα πρώτα στο δέρμα .
Κάπως άκομψη και μη απόλυτα ακριβής περιγραφή ,αλλά αυτό συμβαίνει πάνω-κάτω .
Αποτέλεσμα : Μικρές φλεγμονές που οδηγούν σε μικρές τοπικές μολύνσεις .Ανταποκρίνεται το ανοσοποιητικό και ιδού το πύον .

Περίπτωση 2η )
Τα πολυλέπιδα λόγω της "βαθιάς απόξεσης " του δέρματος που προκαλούν ,το αφυδατώνουν σε μεγάλο βαθμό .
Οι αμυντικοί μηχανισμοί του δέρματος ," τρέχουν να προλάβουν " .
Το σμήγμα που εκκρίνεται στην επιφάνεια του δέρματος,αναλαμβάνει
να μειώσει την εξάτμιση ύδατος από το ερεθισμένο δέρμα και να το προστατέψει από τη ξηρότητα .

Τώρα αν υπεισέλθει και ο παράγοντας "ευαίσθητο δέρμα " ,τότε το όλο θέμα ενδέχεται να πάρει και δραματικές διαστάσεις ,
όπως ίσως στην περίπτωσή σου .
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καθώς σας τρόμαξα και φταίει το οτι δέν το έχω με το γραπτό λόγο :( είναι καπως έτσι άλλα σαφέστατα λιγότερο Εικόνα

απλά μετά την αλαγη σε μονή λεπίδα ειδα βελτίωση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Με τα μονολέπιδα αυτά θα γίνουν ιστορία.
Και με καμιά fatip θα χάσεις ότι προεξέχει από το δέρμα. :D
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Ψάχνοντας και μελετώντας διάφορα Site βρήκα το Blade gap για της μηχανές που κοιτάω ειδικά τώρα που δεν έχω δοκιμάσει μόνο την Wilkinson και νομίζω ότι ξέρω τι θέλω :P .
Με την Wilkinson στα 2.5 περάσματα έπερνα οκ αποτέλεσμα στα 3 WTG+ATG+WTG + Voskhod πάλι είχα το αποτέλεσμα που έχω τώρα με 2 περάσματα με την EJ89.
Πιστεύω ότι με Voskhod θα έχω ακόμα καλλίτερο αποτέλεσμα αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει εκεί .
Το τι θέλω αν υπάρχει κάτι που αν τώρα σε κλίμακα 1 έως 10 από το 2 πήγα στο 4 θα ήθελα 5 ίσως 6 αν θα εξακολουθεί να είναι Safe και με ελαφρός μακρύτερη λαβή αλλά ελαφρύτερη οπότε Marketing wize Marketing wize θεώρησα ότι η 3one6 θα είναι ιδανική .
Βλέποντας το Blade gap έβγαλα της Razorock 6c + Futur εκτός στην λίστα έμειναν Merkur Progress ως Safe Choice 34c hd αν πράγματι είναι ποιο Efficient και η 3one6 ως risky choice που μου αρέσει εμφανισιακά αλλά ισως να είναι To aggressive παραθέτω την λίστα για Brain storming και φυσικά να μου πείτε την γνώμη σας ευχαριστώ.

3ONE6 1.35MM BLADE GAP
DE89 0.76MM BLADE GAP
MERKUR FUTUR @1 1.12MM BLADE GAP
MERKUR FUTUR @3 1.35MM BLADE GAP
MERKUR 34C HD 0.71MM BLADE GAP
LORD L6 1.09MM BLADE GAP
MERKUR PROGRESS @2 0.56MM BLADE GAP
MEKRUR PROGRESS @3 0.71MM BLADE GAP
MERKUR PROGRESS @4 0.84MM BLADE GAP
MERKUR PROGRESS @5 0.94MM BLADE GAP
ROCKWELL 6C @5 0.69MM BLADE GAP
ROCKWELL 6C @6 0.79MM BLADE GAP
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Παναγιώτη, το blade gap δεν λέει τίποτα μόνο του. Δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα μόνο από αυτό.
Παίζει ρόλο όλη η γεωμετρία της μηχανής.
Η 3ONE6 για παράδειγμα δεν έχει καμία σχέση με την Futur στο 6 σαν αίσθηση, άσχετα που έχουν το ίδιο blade gap.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Αγαπητέ @mrkaza ,
Ένα αγαπημένο μου χόμπι είναι το ψάρεμα.
Ξεκίνησα ως πιτσιρικάς με μια πετονιά σε ένα κόκκινο καρούλι, με ένα παξιμάδι 10άρι για βαρίδι, κάτι αγκίστρια της πλάκας και ζυμαρακι για δόλωμα.
Έπιανα κάνα σπαράκι, κάνα χανο και ήμουν χαρούμενος!
Έπειτα άρχιζα να μαζεύω δολώματα απ'τη θάλασσα, και πάλι έπιανα κάνα σπαράκι και κάνα χάνο.
Έβλεπα γύρω μου άλλους να ψαρεύουν με καλάμια και να βγάζουν πιο "καλά" ψάρια.
Ως νεανίας, πίστεψα ότι τα ψάρια αποφασίζουν να τσιμπήσουν στα καλά εργαλεία (καλάμια, αγκίστρια, πετονιές) και έτσι κι εγώ άρχισα να αγοράζω καλάμια, ειδικά βαρίδια κοκ.
Αποτέλεσμα.... Έπιανα κάνα χάνο που και που, κανένα σπαράκι όμως! Μάλλον είχα κάνει κακή αγορά. Και φτου κι απ' την αρχή..
Αγορά εξιδικευμένου πλέον καλαμιού, με ειδική "αόρατη" πετονιά, αγκίστρια "φονιάδες" και εκλεκτά δολώματα.
Αποτέλεσμα... κανένας χάνος. Μόνο κάτι σκαλωματα στο βυθό και μπερδέματα στην πετονιά... Μαζί με κάτι καντήλια!
Και κάπως έτσι ξαναγύρισα στο καρουλάκι μου, κι έπιανα τα ψαράκια μου και ήμουν πάλι χαρούμενος!
Μετά απο πολύ καιρό, αρματωσιά πάλι τα καλάμια και... άρχισα να πιάνω ψαράκια!!! Με τον καιρό, αποκτώντας εμπειρία κατάφερνα να βγάζω και πιο μεγάλα και ζορικα θηράματα! Και ήμουν και πάλι χαρούμενος!!

Τι θέλω να σου πω με την παραπάνω παραβολή - προσωπική μου εμπειρία:
Είσαι πολύ νέος ακόμα στο χώρο του ΠΞ.
Σαφώς και είναι ωραίο να "ψαχνεσαι".
Ψαχνεσαι όμως σε λάθος μονοπάτια θεωρώ. Μην μπλέκεις το μυαλό σου ακόμη με blade gap, blade exposure, επιθετικότητα των μηχανων κοκ.
Μάθε πρώτα πρώτα το χέρι σου να χρησιμοποιεί ΜΙΑ μηχανή, πειραματισου με αυτή (γωνία, λεπίδες λ.χ),
μάθε το πρόσωπό σου (χαρτογράφηση sic), χρησιμοποίησε για καιρό ένα, δύο το πολύ σαπούνια ώστε να καταλάβεις τις διαφορές τους, και μετά σιγά σιγά μπαίνεις για τα "πιο μεγάλα ψάρια".
Όλα αυτά τα απλά βήματα, νομίζω θα σε βοηθήσουν να ξεδιαλυνεις στο μυαλό σου το τι θες, και να σου δείξουν τον δρόμο-στόχο για την απόλαυση που ζητάς, όπως όλοι μας!

Πάντα με φιλική διάθεση και συγγνώμη αν σε κούρασα.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

@Tzimisce Η fUTUR στο 3 εχει ιδιο gap με την 3one6 αλλά το έπιασα το νόημα .
@Γιωργος Λ. σε καμία περίπτωση δεν κουράζεις και αλήθεια είμαι Happy με το αποτέλεσμα.
Ωστόσο η ej89 δέν είναι αγορασμένη οπότε είμαι σε φάση ναι οκ μου αρέσει αλλα τελικά τι να αγοράσω ? μια ίδια ή μηπως ...

Για λεπίδες οι δοκιμές έχουν Astra green , vokhold με latoja/repeat για ασφαλή αποτελέσματα και μετά αλλη 2αδα και αφού δοκιμάζω κάθε 2αδα σημειώνω εντυπώσεις και διαλέγω 1 απο κάθε δυαδα κτλ κτλ και τα Xmas θα έχω μια καλλίτερη άποψη.

Για σαπούνια τώρα με τρώει να δοκιμάσω άλλο σαπούνι .

Ps αν δεν υπήρχε το φόρουμ και είχα αγοράσει πάντος μια EJ89 με της astra παιζει απλά να συνέχιζα ετσι για πάντα που λέει ο λόγος

Οπως και να έχει εγω σας ευχαριστώ που με ανέχεστε με της ηλίθιες ερωτήσεις μου
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15668 times
Been thanked: 1546 times

@mrkaza

Δοκίμασε την ej89 με ξυραφάκι Feather!

Με προσοχή όμως...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Και κάπου εδώ να αφήσω να υπάρχει το αρχαίο ρητό.
"Δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις, μόνο ηλίθιες απαντήσεις"
:ot :btt
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15668 times
Been thanked: 1546 times

Αναφέρεσαι στην απάντησή μου;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”