Αγορά De

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλημέρα
Κάνε και για αρχή 2 3 φορές αφρό στο χέρι σου να συνηθίσεις λίγο τη διαδικασία :)
Μιχάλης
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καλημέρα, αυτό που λέω για διπλό πέρασμα χωρίς αφρό στο 12:30 του Video ειναι ακριβώς αυτο που κάνω και πρέπει να κόψω τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσω :)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όταν φτιάξεις καλό ενυδατωμένο αφρό με αποτέλεσμα να αφήνει "γλίτσα" πίσω του (residual slickness που λένε στο χωριό μου :D) θα μπορείς να περνάς ξανά. Όπως βλέπεις είναι θέμα προετοιμασίας, σωστού εξοπλισμού (να ταιριάζει σε εσένα!), δημιουργίας σωστού αφρού και κυρίως τεχνικής. Μην τα ακούς δύσκολα. Μόλις συνηθίσεις θα πηγαίνεις στον αυτόματο!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Λοιπόν σήμερα προσπάθησα να πάω Wellshaved , αφού τελικά κατάλαβα ότι δεν είναι εκει που νόμιζα αριστερά στην ελαις δλδ :P ακολούθησα το GPS τελικά βρέθηκα σε ένα σχολείο που σχόλαγε ενώ το Gps ελεγε φτάσατε στον προορισμό σας ισως από τον κόσμο μαγαζί δεν βρήκα ούτε και Parking και φυσικά ως μη πειραιώτης χαθηκα στα στενακια :D
Εφυγα και λέω αν θα ερθω θα είναι με ηλεκτρικό αν δεν αγοράσω ηλεκτρονικά απλα τα Feather ωστόσο καθώς Aftershave ήθελα και το Budget αυτό το μηνα είναι περιορισμένο λέω διάβασα καλά σχόλια για του Lidl Πάω αγοράζω after shave x-bolt + balsam .
Έρχομαι ξυρίζομαι και πλέον είμαι σίγουρος ότι έβαζα πολύ πιεση αλλα μετά από 2 περάσματα εχω «κενά» οπότε κατάλαβα το κόβω χωρίς πίεση σωστή γωνία, δεν κόβει λάθος γωνία .
Περνάω Aftershave ουτε κάψιμο ουτε τπτ 2 λεπτά μετά Balsam τι ανάποδη φατσα έτσουξε.
Νομίζω ότι από ερεθισμούς ειμαι σχεδόν οκ !!! και αποτέλεσμα με 2 passes socialy acceptable.!!
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9173 times
Ηλικία: 47

Το πέρασμα από τις σύγχρονες cartridge στις double edge ,είναι αρκετά επίπονο ,στις πλείστες των περιπτώσεων .
Καλά το πας ,όμως .
Συνειδητοποίησες κάτι πολύ βασικό .Τη βέλτιστη γωνία κοπής .
Στα cartridge ξυραφάκια ,οι λεπίδες είναι ήδη σε αυτή τη γωνία ,εφόσον η κεφαλή έρχεται σε πλήρη επαφή με το δέρμα .
Στις DE ο χειριστής πρέπει να βρίσκει & διατηρεί αυτή τη γωνία ,που είναι διαφορετική από μηχανή σε μηχανή .
Ουκ ολίγες φορές δε ,ακόμη και με την δια μηχανή ,χρησιμοποιώντας διαφορετικές λεπίδες, -
καθώς οι τελευταίες διαφέρουν ελάχιστα σε διαστάσεις από κατασκευαστή σε κατασκευαστή -
αλλάζει η όλη γεωμετρία της εκάστοτε μηχανής ,άρα η βέλτιστη γωνία κοπής .

Εν ολίγοις ...
Στα cartridge ξυρίζεσαι με τη κεφαλή της εκάστοτε μηχανής .
Τα κάνει όλα !
-αλλά δε συμφέρει -
Αναλαμβάνει τη διατήρηση της βέλτιστης γωνίας κοπής ,της βέλτιστης πίεσης κοπής,
την εναλλαγή γωνίας λαβής ανάλογα με τη περιοχή του προσώπου,του τεντώματος ,την εξομάλυνση ,ακόμη και τη λίπανση .

Στις DE ξυρίζεσαι με τη λεπίδα .
Όλο το " υπόλοιπο" τριγύρω της λεπίδας ,( η μηχανή δλδ ) απλά συγκρατεί τη λεπίδα ,
την εσωκλείει- για να μη χάσκουν οι κόψεις-
και σου παρέχει λαβή .
Δε κάνει τίποτε άλλο .
Όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο χειριστής της μηχανής .


Γνώρισε και μελέτησε τα " θεωρητικά " τη μηχανής .
Σημαντικό να ξέρεις τη θεωρία πίσω από τη λειτουργία του εκάστοτε εργαλείου .
;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

@mrkaza

Ολοι οι προλαλησαντες στα εξηγησαν πολυ σωστα! Θα περιοριστω απλα να σου πω κι ας ακουστει σα διαφημιση, να ξαναπας στο Wellshaved (ειναι ημιυπογειο 100μ απο το σχολειο γι αυτο μαλλον δε το ειδες, το παρκιγκ οντως ειναι ενα θεμα αλλα λυνεται αν παρεις π.χ. ενα μπουκαλακι νερο απο το σουπερ μαρκετ απεναντι απο το σχολειο στην 34ου Συντάγματος Πεζικού ;) ) και να μιλησεις με το Γιωργο. Θα σου λυσει πολλες αποριες. Αν δεν κανεις το π.ξ. χομπυ, υπαρχουν πολυ οικονομικες λυσεις .

Το πιο βαρετο για μενα ειναι να κανεις καλο αφρο. Δεν ειναι δυσκολο παντως. Χωρις βιασυνες θα τα καταφερεις! :D
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλά, αν είσαι Αθήνα και ψήνεσαι για καφεδάκι, 2 3 να βρεθούμε θα μυρίσεις ότι δεν έχει το μέσο ξυριστομάγαζο.
Και μετά παραγγέλνεις με μεγαλύτερη ασφάλεια.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Παναγιώτη καλημέρα,

Σίγουρα θα έχεις πολλές απορίες, όπως συμβαίνει σε όλους μας κάθε φορά που έχουμε κάτι νέο/καινούργιο, και είναι φυσικό αυτό, αφού κάθε αρχή και δύσκολη, μην περιμένεις λοιπόν να τις λύσεις όλες τόσο γρήγορα, με το μαλακό θα βρίσκεις από μόνος σου τι σου κάνει και τι όχι, διότι όπως όλα, έτσι και το ΠΞ έχει πολλούς υποκειμενικούς παράγοντες, που τους "χτίζει" ο καθένας μας με διαφορετικό τρόπο, κοινώς γούστα...

Αυτά που θα σου προτείνω δεν είναι κάποιοι κανόνες, είναι απλά η γνώμη μου, και YMMV πάντα, και όπως ξέρεις και εσύ άλλο είναι το brushless και άλλο το brushed, και τα δύο μας κάνουν την δουλειά μας, αλλά κάποιο απ' τα δύο είναι καλύτερο, σύμφωνα πάντα με τα θέλω μας, και τις ανάγκες μας. ;)

Θα έλεγα λοιπόν τώρα στην αρχή να εστιάσεις σε κάποια πράγματα που έχουν πιό μεγάλη βαρύτητα από κάποια άλλα, δηλαδή δώσε προτεραιότητα σε αυτά.

1. Ξυριστική μηχανή είναι το βασικότερο από όλα, αφού αυτή μαζί με την λεπίδα έχουν τον 1ο λόγο, καλή είναι και η Wilkinson Sword - Classic αλλά, είναι πολύ ελαφριά και μετά την μετάβαση που έκανες από τα πολυ-λέπιδα δεν θα σε βοηθήσει και τόσο πολύ, στο να μάθεις να μην ασκείς καμία πίεση στην DE την ώρα που ξυρίζεσαι, και είναι κάτι που δυστυχώς σου έχει γίνει κακή συνήθεια από τα fusion, θέλεις μέταλλο φίλε για να πάρει το χέρι (muscle memory).

Από τις επιλογές σου, (Merkur futur clone , Rockwell 6c ,Merkur futur) κρατάμε μόνο την Rockwell 6c, την Merkur futur και τους κλώνους της, δεν θα την πρότεινα ποτέ σε ένα νεοεισερχόμενο μέλος, ούτε στον εχθρό μου, αργότερα ναι, για 1η μηχανή όχι και με την καμία (Ο Παθών μαθών).

Η Rockwell 6c είναι μία πολύ καλή μηχανή, και κάνει για νέους, συνήθως προτείνω τα κλασικά, Merkur - 34c HD, Edwin Jagger - DE89, Merkur Progress - 500/510 για αυτούς που μπορούν να ανέβουν στην τιμή, η Progress έχει ένα προβάδισμα σε αποτελεσματικότητα δίπλα στην Rockwell, και αλλάζεις τις ρυθμίσεις (on the fly) αντί να βάζεις και να βγάζεις, όπως και να έχει όταν θα πας στον Γιώργο δες τις από κοντά, πιάσε τις στο χέρι σου (σημαντικό) και διάλεξε όποια σου αρέσει.

2. Δώσε στο δέρμα σου μία περίοδο χάριτος, ώστε να μπορέσει να προσαρμοστεί στον νέο τρόπο ξυρίσματος, (περίπου σκάρτος μήνας) απόφυγε την κόντρα (ATG against the grain) και τα πολλά επαναλαμβανόμενα στο ίδιο σημείο, προχώρα αργά με μικρές και κοφτές κινήσεις, δες και μάθε την φορά που έχουν τα γένια σου, και κάνε μία νοητή χαρτογράφηση, μάθε να φτιάχνεις σωστό αφρό, ούτε στόκο αλλά ούτε και νερό, προσπάθησε να έχεις την σωστή γωνία κοπής σε κάθε σημείο, δούλεψε τα αυτά, και δεν θα πιστεύεις τι έχανες τόσα χρόνια.

3. Τώρα στην αρχή καλό είναι και το διάβασμα δε λέω, αλλά το καλύτερο είναι να ξυρίζεσαι περισσότερο, (εμπειρία/δοκιμές) παρά να κάθεσαι να διαβάζεις, μετά θα κάνεις ότι θέλεις, και το κυριότερο το άφησα για το τέλος Παναγιώτη. Χαλάρωσε και απόλαυσε το μέχρι όπου πάει. Απόλαυσε το όμορφο ταξίδι. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καλημέρα, σάς ευχαριστώ όλους για της απάντησης σας ηταν κατατοπιστικότατες .
@Tony αφου με ξέρεις Brushless underproped for max efficiency :P στα του ξυρισματος μαλλον θα διαλέξω την μικρότερη κεφαλή γιατι το μουστάκη ειναι θέμα ...

@Tzimisce ce και οποιος άλλος θέλει για καφέ είμαι μέσα το θέμα είναι που και πότε εγω ειμαι καματερό και εργάζομαι Φάληρο και ειμαι με βάρδιες .

@ everyone Το χτεσινό ξυρισμα ή δε με ερεθισε η το after / balm έκαναν θαύματα .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Μια χαρά είσαι :)
Μάλλον και τα δύο
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”