Αγορά De

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Με τρωει η τσέπη μου :P για να μην πω κατι άλλο .

Αν παω σε Adjustable καθώς κατι μου λεει στο 2 θα μπορώ να κάνω το κλασικό βιαστικό μου ξύρισμα και μετά αν θέλω στο 4 ένα βαθύτερο πέρασμα .
Ψάχνοντας λίγο στο Site του Wellshaved μαζί με λίγο ψαξιμο είμαι ανάμεσα στης εξεις
Merkur futur clone , Rockwell 6c ,Merkur futur γνησία με σειρά προτίμησης .

Σαν σκέψει με τον κλώνο /την Futur θα έχω την δυνατότητα να αλλάζω ανα πέρασμα κάτι που με την Rockwell θα είναι ποιο δύσκολο αν όχι αδυνατο .
Από την άλλη κατασκευαστικά η πλάκα συγουρα θα είναι ποιο ακριβής , μακροβιότερη ,μικρότερη πάντα σε σχέση με μια Variable μένει να της δω και από κοντά !!!

Περίμένω αποψεις :D
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Από αυτές που έβαλες στο μάτι, μόνο την 6c θα πρότεινα.
Η futur είναι για πολύ μετά.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλημερα πρωτα.. :)

Κοιτωντας τις αλλες αναρτησεις σου, θα ελεγα οτι ξεκινας λιγο ανοροθοδοξα. Δεν μπορεις να συγκρινεις μια Fusion με καμια DE ή SE μηχανη ξυρισματος. ΙΜΗΟ, το να πας σε adjustable απο Fusion, και δη αυτες που προτεινες, ειναι λιγο λιγοτερο αυτοκτονικο, απο το να πας σε φαλτσετα. Επειδη εχεις σκληρα γενια, θα προτεινα να πας σε open comb, μαζι με ενα ομορφο πακετακι sampler λεπιδων. Μπορει με την πρωτη να βρεις την λεπιδα που θα σε κατσει καλα, μπορει να χρειαστει να δοκιμασεις 40, για να βρεις 3. Νομιζω οτι απο το excitement, κανεις μεγαλα αλματα. Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα την επιδερμιδα και τα γενια σου, αλλα την στιγμη που αφηνεις τα cartridge, πρεπει να μαθεις ξανα απο την αρχη να ξυριζεσαι! Στο φορουμ εχουμε πληρης οδηγους για τα πρωτα βηματα, και ο,τι ερωτησεις εχει, εννοειται μπορεις να την κανει, αν δεν βρεις ηδη αντιστοιχα νηματα. Μια καλη και φτηνη μηχανη ειναι η Fatip Piccolo OC. Δε σημαινει οτι θα ειναι η τελεια μηχανη για σενα. Αλλα θα ειναι μια καλη για να ξεκινησεις. Υποκειμενικα, παντα, αλλα με σιγουρια πιο ασφαλης απο μαχαιρι ή adjustable τερατα!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Για την ωρα εχωντας ακομα 1 πακετο fusion και λογο της κοκκινιλας θα ξυριζομαι μονο στα ρεπο με την wilkinson μεχρι να μην εχω κοκκινιλες γτ δεμπορω να παω ντοματι στην εργασια μου . αν και πιστευω 1 μηνα μετα θα ειμαι οκ . αν καταλαβα καλα η wilkinson ειναι απο 1 εως 10 στο 3 απο υεμα επιθετικοτητας ή κανω λαθος ?
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Έχεις μπερδέψει και έχεις μπερδευτεί χωρίς λόγο
Ναι ας πούμε ότι είναι 1εως3 η επιθετικότητα
ε και; Με ένα κακό τρόπο ξυρίσματος ούτε με αυτήν θα ξυριστεις ούτε με το χέρι του Θεου.
Διάβασε το νήμα για αρχάριους και αν δεν μπορείς ζήτα την βοήθεια του Γιώργου.
Όλοι οι κύριοι από πάνω στα λένε ωραία
για δώσε προσοχή και ψυχραιμια,σιγά σιγά
μην πελαγώνεις φίλε
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όσο λάθος θεωρώ τις επιθετικές μηχανές για αρχή, άλλο τόσο θεωρώ κακές τις πολύ mild.
Γιατί προσπαθώντας να βγάλεις καλό αποτέλεσμα χωρίς εμπειρία σε γωνία και πίεση, προκαλείς ερεθισμούς.
Καλού κακού πάντως, πάρε ένα καλό balsam όπως το Speick για να φεύγουν οι ερεθισμοί.
Μία μηχανή σαν την 6c ή την merkur 34c είναι ότι πρέπει για ξεκίνημα αφού θέλεις να παίξεις σε αυτές τις τιμές.
Αλλά και πριν από αυτές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις τα νήματα του forum για αρχάριους :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Δες και αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά
υπ' όψιν: 1) ο τύπος εδώ κάνει δυο ξυρίσματα την εβδομάδα
2)πρόσεχε τι λέει
3)μην κάνεις τα περάσματα που κάνει,σταμάτα εκεί που νιώθεις ότι το δέρμα σου αντέχει.
Καλή ξούρα!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Απο διάβασμα άλλο τίποτα εχω κάψει ότι εγκεφαλικό κύτταρο μου είχε απομείνει.
Αλλα 20+ χρόνια συνηθείας δεν αλλάζουν επειδή διάβασες απλά θα καταλάβεις το λάθος σου.

Στα δικά μας τώρα ρώτησα για επιθετικότητα γιατί η Wilkinson μου φάνηκε οκ, οπότε μια το ίδιο επιθετική καλλίτερης ποιότητας με ψάξιμο στο ξυράφι πιστεύω θα με ικανοποίηση οπότε πχ να ξερω ότι η Rockwell 6c στο 2 είναι σαν την Wilkinson και να ξεκινήσω από εκεί και όχι από το 1 .

Στα λαθη μου(Συμφωνα με αυτά που διάβασα) τώρα που είναι φρέσκα και τα θυμάμαι πιστεύω ότι έκανα τα εξής και τα αναφέρω για να μου τα βαλετε με αριθμό επικινδυνότητας.
1)έβαλα τον αφρό και δεν τον αφησα πάνω από 30 sec
2)Έχω το συνήθειο να περνάω πχ 2 πόντους και καπάκι ξαναπερνάω αν δεν μου αρέσει χωρις να ξαναβάλω αφρό προσπάθησα να το αποφύγω αλλά γινετε μηχανικά σα να κάνω διπλό πέρασμα .
3)ναι μέν έπλυνα πρόσωπο αλλα δεν εκανα μπάνιο πριν πάντα ξυρίζομαι και μετά κάνω μπάνιο .
4)Δεν χρησιμοποίησα After save καθως ποτέ δεν είχα ερεθισμούς κτλ κτλ (αυριο θα αγοράσω) .
5) έκανα 3 περάσματα που ίσως ηταν πολλα για πρώτη φορά .
Ξεκινάω να βλεπω το Video !!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και κανε τα περασματα σου πιο αργα απο αυτον!

(Ωραιο video διαλεξες Αλεξ!) ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Κάνε αυτά που λέει όχι αυτά που κάνει. Ειδικά αυτός ο αφρός.... λίγο νεράκι βρε παιδιά.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”