Αγορά ξυριστικης μηχανής

Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Πιθανον να εχεις δικιο Herco απλως δεν θελω οπως προανεφερα απο μια απροσεξια να πεταχτουν λεφτα στο κουβα.Οσον αφορα για τις κεφαλες κ την ευαισθησια οι EJ ειναι πολυ ομορφες κ αποτελεσματικες κ μπηκα σε πειρασμο λογω τις εξαιρετικης τιμης που εχουν τα μοντελα απλως δεν ξερω αν εχεις διαβασει γι' αυτην την αδυναμια τους σχετικα με τις κεφαλες τους.
Παντως παιδια πραγματικα σας ευχαριστω για τις συμβουλες/προτασεις να ειστε καλα.
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Καλησπέρα φόρουμ . Τελικά έπειτα από αρκετή σκέψη κ διαβάζοντας απόψεις κατέληξα στην αγορά της Merkur 15c ανοιχτής χτένας. Εμφανισιακα αρχικά δεν σου γεμίζει το μάτι κοντή λαβή αλλά έχει βάρος . Μοιάζει σαν μικρό παιχνιδάκι αλλά στο ξύρισμα σου μιλάει η γερμανική τεχνοτροπία της.
Με ξυράφι wilkinson πάνω της, γένια 5 ημερών πυκνά με δυο περάσματα εξαφανίστηκαν , δεν έχω λόγια , απίστευτο ξύρισμα αν κ ήμουν επιφυλακτικός (Βρήκα αμέσως την σωστή γωνία της) μου μίλησε κατευθείαν.
Ήταν ένα τέλειο ξύρισμα κ από το αποτέλεσμα αποδείχτηκε σωστή αγορά. Για πρώτη φορά επίσης χρησιμοποίησα το σαπούνι Mitchell’s Wool Fat (θέλει αρκετό δούλεμα , αλλά δίνει πλούσιο αφρό, εκπέμπει άρωμα καθαριότητας , είναι εκπληκτικό δεν το περίμενα) ήταν ένας συνδυασμός που έδωσε ένα ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς , η λεπίδα γλιστρούσε άνετα πάνω στο δέρμα. Τελικά τα αξίζει τα λεφτά της η μηχανή , μην ξεγελαστείτε από το μικρό της μέγεθος είναι αποδοτική κ φινετσάτη.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

@ΜανοςT συγχαρητήρια!
Οι merkur είναι μηχανές σκυλιά και εργαλεία ξυρίσματος.αυτο που μου αρέσει είναι ότι είναι πολύ μελετημένες και κατασκευασμένες μηχανές.
Εχουν περάσει πάνω από 5-6 μοντέλα της merkur από τα γένια και τα χέρια μου όλες ανεξαιρέτως μου έδωσαν τρομερά ξυρισματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”