Αγορά ξυριστικης μηχανής

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Όπως αναφέρει και ο Herco οι Parker (εκτός των άλλων)είναι ιδανικές.
Είτε ανοξείδωτες(λαβές) είτε μπρούτζινες.
Για γένια 4-5 ημερών και γύρω στα 30€ όπως αναφέρεις θεωρώ ότι είναι μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

herco έγραψε: 29 Απρ 2020, 16:47 Θα μπορουσες ανετα να αγορασεις μια Lord L6 και να κανεις τη δουλεια σου μια χαρα - ομως αν ψαχνεις κατι κατασκευαστικα λιγο καλυτερο που να κοβει και να μην ξεφευγει χρηματικα, κοιτα και την ανοξειδωτη "ανοιχτη" Parke
Γιώργος Λ έγραψε: 29 Απρ 2020, 17:57 Μηχανή ποιοτική, με αντοχή στον χρόνο και να ξυρίζει γένια 4-5 ημερών;
Για εσένα Μάνο που έχεις και εμπειρία νομίζω η Mühle R41 είναι μονόδρομος.
Με κόστος λίγο πάνω απ'τα 30€ βέβαια.
Βασίλης Τ έγραψε: 29 Απρ 2020, 18:03 Και εγώ να προσθέσω την RazoRock Slant, με λαβή stainless steel.
Γιωργο Βασιλη σας ευχαριστω πολυ πραγματικα . Ειδη περνιουνται απο κοσκινο , Muhle,Parker,Razorock . H Parker ειναι θηριο απο οτι βλεπω , ωραια κ η Μuhle αν κ ετσι που την βλεπω δειχνη καπως ευθραστη . Η Razorock Slant ειναι ωραια αν κ δεν ξερω αν βολεψει ο τυπος ξυρισματος Slant. Αληθεια τη παιζει με τις Razorock ? Ειναι φθηνες βλεπω αλλα αξιζουν ? Δεν βλεπω να αναφερονται συχνα αν κ εχουν ωραια μοντελα τωρα απο ανθεκτικοτητα κ ξυρισμα δεν ξερω βεβαια.
Σας ευχαριστω παιδια παντως για το χρονο που αφιερωνεται για να μου απαντησετε.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν δεν σου κανει κοπο, ανεβασε καμια φωτο της no name μηχανης σου, μπορει και να την "βαφτισουμε" ;)
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


herco έγραψε:...ομως αν ψαχνεις κατι κατασκευαστικα λιγο καλυτερο που να κοβει και να μην ξεφευγει χρηματικα, κοιτα και την ανοξειδωτη "ανοιχτη" Parker
Αυτή ακριβώς θα πρότεινα κι εγώ ή ακόμα και το αδερφάκι της σε closed comb που όμως - σε αντίθεση με την πλειονότητα των περιπτώσεων - είναι λίγο πιο επιθετική απ' την ανοιχτή.

Επίσης η Razorock Slant που προτάθηκε παραπάνω είναι επίσης πολύ καλή περίπτωση - κι αυτή αρκετά επιθετική έχε υπόψη σου.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Δες και την Parker 22r πεταλούδα σκυλί μηχανή για ευκολία όμορφη και καλά λεφτά.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Οι PARKER καλές φαίνονται οι Razorock αρκετά στιβαρές ,με καλές λαβες κ σε καλή τιμή...τι γίνεται με αυτές;
Βλέπω τις έχουν σε χαμηλότερη κατηγορια/επιπεδο.
Αρκετά καλές προτάσεις παιδιά ευχαριστώ το τελευταίο που με ανησυχεί όμως είναι αυτό που προανέφερα.
Aν είναι ανθεκτικές δηλαδη μην τυχον και πέσει καμία κάτω κ σπάσει το καπάκι η η βιδα . την φάει η υγρασία κτλ κτλ.
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 409
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 213 times
Been thanked: 553 times
Ηλικία: 43

Μανο τ καλως ηρθες κ απο εμενα!εγω εγω δυο parker.την variant k την 82r.η πρωτη ειναι ρυθμιζομενη κ η δευτερη πεταλουδα!για αρχη ξεκινα με πeταλουδα parker.οικονομικη κ αξιοπιστη λυση.το ξυρισμα που παιρνω απο την 82r δεν το παιρνω ουτε απο την rex ambassador που εσκασα 200 ευρω!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μάνο τι εννοείς ότι έχουν τις Razorock σε χαμηλότερη κατηγορία; Ότι είναι πιο φτηνές; Μη σε απασχολεί αυτό για τις Razorock έχουν φοβερό value for money! Όπως και οι Parker βεβαίως βεβαίως.

Τώρα σχετικά με την ανθεκτικότητα, οι συγκεκριμένες Parker (64s & 68s) και Razorock (Slant) που προτάθηκαν έχουν λαβή από ανοιξείδωτο ατσάλι (οι άλλες Parker νομίζω έχουν λαβή από μπρούτζο;) και κεφαλή Zamak. Αυτό σημαίνει ότι η κεφαλή είναι λίγο πιο ευαίσθητη απ' τη λαβή, όχι όμως τόσο που να σε ανησυχεί. Με ελάχιστη φροντίδα (δηλαδή να τις αφήνεις να στεγνώσουν μετά από κάθε ξύρισμα πριν τις επανασυναρμολογήσεις) δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με την υγρασία και όσο για τις πτώσεις... ε εκεί ακόμα και σε περίπτωση ατσάλινης κεφαλής μπορεί να έχεις θέμα. Αν σου πέσει από ψηλά υπάρχει πιθανότητα για κάποια ζημιά αλλά μη σε απασχολούν τέτοια πράγματα. Είναι πολύ στιβαρές μηχανές και κρατάνε χρόνια. Επίσης μην ξεχνάς ότι σε ορισμένες υπάρχει διαθέσιμη ξεχωριστά η κεφαλή οπότε δεν ξαναγοράζεις όλη τη μηχανή αν χρειαστεί.

Από 'κει και πέρα μπορείς φυσικά να πας και σε full stainless steel αλλά ξεπερνάς αρκετά το budget σου και θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος με δεδομένα τα κριτήρια αγοράς που αναφέρεις.
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Για τις RZ εννοω οτι δεν τις τοποθετουν στο επιπεδο πχ Muhle ,EJ,Merkur κτλ. και λεω μηπως υπαρχει κανενα αλλο θεμα γιατι πραγματικα δειχνουν στιβαρες. Ναι αυτο με την κεφαλη Zamak ακριβως αυτο λιγο μου κανει καπως γιατι διαβαζα περι ευαισθησιας κτλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Απρ 2020, 14:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μα και οι EJ, Muhle, Merkur κεφαλες απο zamack εχουν. Γενικα νομιζω οτι εχεις σταθει παραπανω στο θεμα της ευαισθησιας και ατυχηματων. Δεν συμβαινουν συχνα (δεν μου εχει πεσει ποτε μηχανη απο τα χερια) και δεν σπανε με το παραμικρο :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”