Γενικές ερωτήσεις περί ξυρίσματος

Απάντηση
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Καλησπέρα, έχω μια-δυο απορίες σχετικά με τη διαδικασία ξυρίσματος, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic, αν όχι ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές:
-Το ξέπλυμα της μηχανής δεν πρέπει γίνεται σε τρεχούμενο νερό ή όχι απαραίτητα και για ποιό λόγο; Ρωτάω γιατί δεν έχουμε πάντα τη δυνατότητα να το κάνουμε αυτό, οπότε ήθελα να γνωρίζουμε τι εναλλακτικές έχουμε.
-To shimming είναι κάτι το οποίο γίνεται ανάλογα με τη μηχανή ή ανάλογα με το ξυραφάκι; Εννοώ ότι μια ήπια μηχανή την κάνει πιο επιθετική ή ένα ήπιο ξυραφάκι το ''προκαλεί'' να κόψει λίγο πιο επιθετικά;
-Αν κάνουμε δύο περάσματα wtg χωρίς να κάνουμε cross grain ή against grain είναι επαρκές ή πρέπει τουλάχιστον ένα cross να το κάνυμε;
Αυτά τα λίγα, είναι απορίες που μου δημιουργήθηκαν μετά απο 3 φουλ χρόνια ξυριστικών δοκιμών, μην έχοντας ακόμη φτάσει σε ένα σταθερό συνδιασμό. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26394 times
Been thanked: 25867 times

Για την πρώτη ερώτηση, ρίξε μια ματιά εδώ. Για το δεύτερο σκέλος, δες εδώ. Στο τρίτο σκέλος, δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση αλλά είναι καθαρά υποκειμενικό το ερώτημα. Εξαρτάται από το δέρμα και τα γένια σου, από το ζητούμενο αποτέλεσμα του καθένα κοκ. Μερικές γνώμες μπορείς να δεις εδώ και εδώ (και όχι μόνο).
koulalexis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 17:15
10
Τοποθεσία: Κατερίνη / Θεσσαλονίκη
Has thanked: 66 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 54
Επικοινωνία:

Ξεκινώ μελέτη, ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”