Εύρεση οικονομικού εξοπλισμού ΠΞ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Συμφωνω με τους προλαλησαντες! Ακομα και με πινελο Ω απο my market γαλαξια και σκλαβενιτη εισαι τζετ! Αρα κοιτας για μηχανη και λεπιδες. Λεπιδες sample pack για να βρεις εσυ ποια σου ταιριαζει καλυτερα. Μηχανη 25 -36 ευρω βρισκεις και θα σου κρατησει 1 ζωη αν την προσεξεις και την καθαριζεις. Aπο καταστηματα Αιγυπτιων μπορεις να βρεις μηχανες Lοrd και κρεμες ingram. Απο software πιο VFM απο stikάκια Palmolive Lea και La Toja δε θα βρεις και θα κρατησει το καθενα πολλους μηνες πιθανον και χρονο. Απο κρεμες η Palmolive η Speick και η Cella ειναι επισης VFM.

Aν μενεις Αττικη θα σου προτεινα μια βολτα απο Πειραια που ο Γιωργος θα σε κατατοπισει λεπτομερως και δε θα προπαθησει να σου πουλησει το πιο ακριβο αλλα αυτο που θες εσυ, το πιο φτηνο. Αν οχι παρτον τηλεφωνο, θα σε εξυπηρετησει εξ ισου επαγγελματικα. Αν συμμετεχεις με περισσοτερα ποστ στο φορουμ θα μπεις και στις αγγελιες. Γραψε και στο ξυρισμα της ημερας να παρουμε μιαν ιδεα πως ξυριζεσαι τωρα. :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κι εγώ θα πρότεινα κάποιο Omega πινέλο, ιδίως το 80097 από Γαλαξία (κάτω από 10 ευρώ). Απλά να θυμάσαι ότι τα συγκεκριμένα, λόγω ότι έχουν τρίχα χοίρου, θέλουν τουλάχιστον 10 - 15 ξυρίσματα για να στρώσουν. Το λέω για να μην απογοητευτείς με το πινέλο στις πρώτες 1-2 χρήσεις. Είναι αναμενόμενο να μην αποδίδει καλά στην αρχή (θα μυρίζει κιόλας), αλλά αυτό αλλάζει σύντομα προς το (πολύ) καλύτερο - φεύγει κι η μυρωδιά.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Έναν εξοπλισμό που θα προτεινα εγώ αρχικά είναι:

Ενα συνθετικό πινελο για να σου δίνει ευκολα και γρήγορα αφρό

Μια κρέμα Proraso της επιλογής σου

Μια ξυριστική που όμως εκεί πρεπει να ρίξεις το βάρος. Μια φορά θα την αγοράσεις. Closed comb προτείνω.

Ξυραφάκια τα Voskhod και τα Gillette Silver Blue είναι απαλά και αξιόλογα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Γεια σας κι απο μενα
Προτείνω
Μηχανή Edwin Jagger DE89
Πινέλο Omega
Κρέμα ο,τι βρισκεται στη γειτονιά (Nivea,Palmolive,Prosar,Noxzema)
Μιά after shave/κολώνια της προσωπικής επιλογής
Ξυραφακια ,εδώ είναι τα δύσκολα.Για αρχή τα παγκοσμίως γνωστά.Gillette silver blue,Personna platinum,Derby,Wilkinson Sword,Feather,ένα κουτάκι από το καθένα συν οτι άλλο βρισκεις δεξιά αριστερά μέχρι να βρείς αυτο που σου ταριάζει.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καλησπέρα και από εμένα... και καλώς ήλθες.
Η πρόταση μου θα ακουστεί "κάπως" αλλά προσωπικά πιστεύω πως είναι το go to low budget setup για εμένα και πιστεύω πως ακόμα και έτσι είναι εν μέρη ένα upgrade σε σχέση με αυτό που έχεις...

Πινέλο, οποιοδήποτε οικονομικό μπορείς να βρεις σε σούπερ μάρκετ ή κοντινό σου κατάστημα με είδη ξυρίσματος.
Δυστυχώς απέχω από την ελληνική αγορά πολλά χρόνια και δεν γνωρίζω τι παίζει σε αυτό το κομμάτι. Ένα πολύ καλό "σκυλί" ήταν το λεγόμενο "πινέλο με το χελωνάκι"... κάποιοι τα γνωρίζουν πολύ καλά εδώ μέσα το δικό φτάνει νομίζω τα 10 του χρόνια... Αν αυτό δεν είναι VFM τότε τι είναι;

Σαπούνι, αν μπορείς να βρεις το Σπλέντιτ τότε είμαι σίγουρος πως μπορείς να βρεις και το Άρκο. Ένα απλό, οικονομικότατο αλλά ταυτόχρονα καλό σαπούνι στικ. Σε μερικούς (δεν) αρέσει...
https://www.wellshaved.gr/arko-shaving-stick
Ξυραφάκι Wilkinson sword η 5άδα κοντά στα 1.80 αν δεν κάνω λάθος, γλυκά ξυράφια κατ εμέ...
Και το αποκορύφωμα (εδώ ίσως με ρίξουν στην πυρά) Wilkinson classic ξυριστική μηχανή (όπου στο πακέτο περιλαμβάνει και μία πεντάδα τα προαναφερόμενα ξυραφάκια). Είναι άνετα upgrade στο κινέζικο και γλυτώνεις και λεφτά :P
https://www.notino.gr/wilkinson-sword/c ... des-5-tem/
Τώρα αν θέλεις να δώσεις λίγα λεφτά παραπάνω για μηχανή κάνε υπομονή και δες τι μπορεί να παίξει στα απόκρυφα δωμάτια μας!

Ποιος ξέρει μπορεί και να είσαι από τους τυχερούς και να προλάβεις κανένα post μου που θα χαρίζω πινέλο, κινέζικα μεν αλλά αρκετά καλά για την δουλειά τους!

Και τώρα κύριοι μπορείτε να με...
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Αυτή είναι η μηχανή που έχω:
Εικόνα

η πλάκα είναι πως ξεκίνησα για την Wilkinson Sword, αλλά δεν την έβρισκα, και μου πήρε αυτή η γυναίκα μου από ένα μαγαζί που βρήκε κατά τύχη.
Αυτά τα ξυραφάκια, έψαξα τη μάρκα και τα βρήκα σε ένα Αυστραλέζικο site με vintage εξοπλισμό... πουθενά αλλού. Παρεμπιπτόντως τα βρήκα πιο ήπια από τα Astor που έχω...
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Στράτο αυτό που σου λέει ο Αντρέας για αυτήν την μηχανή είναι ο ορισμός του VFM ,την βρίσκεις άνετα σε όλα τα Hondos και στον Σκλαβενίτη.
στα 4.50 ευρύ μαζί με τα 5 ξυραφάκια,άσε που τα πλαϊνά της κεφαλής είναι <κλειστά> δηλ safe.
Και επειδή ένα καλό ξύρισμα ξεκινάει από τον νόμο του καθαρού προσώπου τσάκω και ένα σαπούνι Γλυκερίνης (το κίτρινο)Παπουτσάνης 0,67 Λ.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Δηλαδή η Wilkinson είναι καλύτερη από αυτή που έχω?
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Δεν υπάρχει καλύτερο-χειρότερο, σε ξυρίζει ; οκ
η μηχανή όπως και πολλά άλλα εδώ μέσα - για σένα τα καλύτερα για μένα τα χειρότερα-
απλώς σου υποδείξαμε μια επώνυμη σταθερά μηχανή με πολύ χαμηλό κόστος για να δοκιμάσεις και να αποφασίσεις αν θα ασχοληθείς περαιτέρω σε σχέση με την Κινέζικη που δεν γνωρίζουμε τι παίζει.
Πάρτο και αλλιώς ο εχθρός του καλού το καλύτερο ε και αν δεν δοκιμάσεις δεν θα χαθείς αλλά και δεν θα μάθεις. :naughty:
γκουγκλαρε στο youtube ορισμένα προϊόντα από τα παραπάνω να τα δεις και στην πράξη,πάλι ίσως σε βοηθήσουν στην επιλογή σου.
Η αρχή του πράγματος σου έχει δοθεί,ξεκίνα το ταξιδάκι και βλέποντας και κάνοντας φίλε.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Για να το πάω ακόμα παραπέρα απ'τον Ανδρέα, θα σου πρότεινα ή να συνεχίσεις με την κινέζικη ή να πάρεις μια πεντάδα πλαστικά μονολεπιδα (Bic Metal π.χ.).

Πιο σημαντικό θεωρώ να πάρεις ένα καλό πινέλο, όπως το Omega 10018 ή 10065, που ήδη σου πρότειναν τα παιδιά. Θα δεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με αυτό του My Market.

Για κρέμες και αφτερ σειβ, αφού δεν θες ανοίγματα, συνέχισε με ο,τι βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ και είσαι μια χαρά. Αν σου ανοίξει η όρεξη αργότερα, έχεις να ανακαλύψεις πολλά καλύτερα προϊόντα, αλλά δεν χρειάζεται βιασύνη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”