Εύρεση οικονομικού εξοπλισμού ΠΞ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Καταρχάς συγχωρέστε με για το γενικό της ερώτησης.
Την έκανα λίγο βιαστικά.
Έχω διαβάσει τόσα πολλά πράγματα εδώ μέσα για τις μηχανές που έχω χάσει την μπάλα.
Επιθετικές, ήπιες, μέτριες. Επιθετικές με την τάδε λεπίδα, μέτριες με την άλλη.
Με χτένι, χωρίς χτένι.

Τι έχω καταλάβει και διορθώστε με:
Επιθετικές, κάνουν βαθύτερο ξύρισμα αλλά είναι πιο επιρρεπείς στο κοψίματα για τους μη έμπειρους.
Ήπιες, δεν ξυρίζουν καλά... Θέλουν πολλά περάσματα. Καταλληλότερες για αρχάριους, αλλά με ημερομηνία λήξης γιατί θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να πας σε επιθετική...

Υποθέτω πως δεν υπάρχει απάντηση για το "Ποια μηχανή να πάρω" γιατί ο καθένας θα πει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωση του.

Πήρα τη fatip με φόβο οτι αγόρασα φονικό εργαλείο. Σιγά σιγά πετυχαίνω καλά ξυρίσματα. Δεν με θεωρώ έμπειρο ούτε την fatip καλή ή κακή μηχανή.
Αυτό που κρατάω είναι πως σιγά σιγά παίρνω ένα καλό αποτέλεσμα.

Μη σας πω πως με το ΠΞ άρχισα να καταλαβαίνω πως γίνεται σωστά το ξύρισμα. Παλιά έπαιρνα μόνο με τη φορά και κόντρα. Ίσως και αυτό να παίζει έναν ρόλο.

Ρωτώντας για την επόμενη αγορά μηχανής (βιάζομαι το ξέρω, ούτε 10 ξυρίσματα δεν έχω κάνει με τη fatip), ουσιαστικά ρωτάω για μια μηχανή καλή ποιοτικά που θα μείνει για πάντα. Βέβαια δεν ξέρω μήπως και η fatip είναι τελικά αυτή.
Πάντως είναι λίγο δύσκολο με τόσες επιλογές να μπορείς να καταλήξεις στο ποια μηχανή είναι καλύτερη. Στα πλαστικά ξυραφάκια, έδινες 2-3 ευρώ, αγόραζες μια 5αδα. αν σου έκανε, έχει καλώς. Αν όχι, την επόμενη φορά αγόραζες άλλη μάρκα. Μέχρι να βρεις τη σωστή.

Στο ΠΞ είναι δύσκολο όταν η κάθε μηχανή κοστίζει 30-50 ευρώ να δοκιμάζεις.

Αυτές οι λίγες σκέψεις για την μικρή ενασχόληση μου με το ΠΞ.

Συγγνώμη αν σας κούρασα!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Phoenix έγραψε:
Phoenix έγραψε: 20 Μάι 2019, 08:23 1) Κινέζικη Bugbee
2) Wilkinson Sword Classic
3) Fatip Picollo

Τι προτείνετε για μετά? Ως τελευταία που θα κρατήσει για πάντα?
Ποια προτείνετε για τελευταία μηχανή, μοναδική που θα κρατήσει για πάντα; Η τελευταία σοβαρή αγορά.
All around μηχανή.
Δε νομίζω να μπορεί να στο απαντήσει κανείς αυτό. Μια μηχανή που για μένα θα κρατήσει για πάντα εσύ μπορεί να μην την ανέχεσαι ούτε για μισό ξύρισμα. Ή να δοκιμάσεις αρκετές χρειάζεται ή να διαβάσεις πολύ, να καταλάβεις με ποιους συμπέφτεις λίγο πολύ στα γούστα και να δεις τι έχουν πει για τις μηχανές τους. Όχι ότι αυτό σου διασφαλίζει 100% σωστή επιλογή, αλλά θα είσαι κοντά.

Νομίζω πάντως ότι για να διαλέξεις την one and only πρέπει να έχεις αρκετή εμπειρία για να γνωρίζεις τι πραγματικά ψάχνεις σε μια μηχανή. Θέλεις κάποια ήπια, επιθετική, ρυθμιζόμενη, DE, SE... Επιλογές άπειρες. Π.χ. ενώ θεωρητικά οι ρυθμιζόμενες καλύπτουν μεγάλο εύρος αναγκών προσωπικά δεν τις έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Μου δίνουν την αίσθηση ότι κάνουν πολλά πράγματα μέτρια ενώ προτιμώ μια μηχανή που να δουλεύει πολύ καλά στο πεδίο της. Άλλοι πάλι τις θεωρούν κορυφαίες υλοποιήσεις (και μπορεί να είναι).

Συνεπώς... Τι είναι αυτό που θέλεις; Τι σου λείπει απ' αυτές που έχεις ήδη; Επειδή λες να "κρατήσει για πάντα" θα πρότεινα τουλάχιστον να πας σε μεγάλης αντοχής υλικό (π.χ. ατσάλι, τιτάνιο κτλ.). Όχι ότι το Zamac δεν κρατάει αν το προσέξεις, αλλά αν θες την one and only, ε ας είναι κάτι καλύτερο. Τώρα εφόσον θες κάτι all around ο λογικός συνειρμός είναι ρυθμιζόμενη. Όμως όπως έγραψα και παραπάνω θεωρώ μια πολύ καλή ήπια και μια εξίσου καλή επιθετική σκάλες ανώτερη από μια ρυθμιζόμενη στις αντίστοιχες ρυθμίσεις. Φυσικά YMMV.

Να σου πω εδώ και λίγο καιρό έπαιζε ένα pass around σε Rex Ambassador. Δεν κοιτάς μήπως μπορείς να λάβεις μέρος να τη δοκιμάσεις ο ίδιος (δεν ξέρω αν συνεχίζεται ακόμα βέβαια);

Edit: έγραψα το post μου πριν διαβάσω την τελευταία σου απάντηση αλλά δε νομίζω να σου έλεγα και κάτι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
5
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Παρ' ότι είμαι νουμπάς στο ΠΞ, θα σου πω τη γνώμη μου.
Θεωρώ λοιπόν ότι all-around μηχανές είναι μόνο οι ρυθμιζόμενες.
Από εκεί και πέρα, υλικά/ποιότητα κατασκευής, συντήρηση μηχανής κτλ θα στα πουν οι πιο γνώστες, ή θα τα βρεις διαβάζοντας.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κατ' αρχήν, ανάμεσα στην Wilkinson και την Fatip ποια σε καλύπτει περισσότερο σαν αποτέλεσμα και με ποια χαίρεσαι το ξύρισμά σου πιο πολύ;
Μιχάλης
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Και κάτι άλλο: ήπια μηχανή δε σημαίνει ότι δεν ξυρίζει καλά, ούτε ότι όλοι οι έμπειροι συνξυριστές καταλήγουν σε επιθετικές μηχανές. Υπάρχει και η έννοια του πόσο αποδοτική είναι μια μηχανή, δηλαδή να ξυρίζει με λίγα περάσματα χωρίς να είναι κατ' ανάγκη επιθετική. Πολλοί τις προτιμούν κι εγώ ανάμεσά τους. Τώρα αυτοί οι χαρακτηρισμοί είναι αρκετά υποκειμενικοί, δεν έχουμε δηλαδή βαθμό αποδοτικότητας :-)
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Και γιατί να μη χτυπήσεις μια Rockwell 6c?

Θα δεις με τα πιατελακια ποιο σου ταιριάζει και δε θα χεις θέμα με επιθετικότητα. Αν κάτι δε σου κανει, κατεβαίνεις. Αν θες γδαρσιμο βάζεις Feather και πας στο 6 σε όλα τα περασματα.

Ε θα κοπεις μια δυο-τρεις-πεντε-δέκα, θα μάθεις. Αν δε μάθεις καλά μια μηχανή ΜΗΝ πας στην επόμενη. Ειδάλλως δε θα ξέρεις τι ψάχνεις απο μια μηχανή όπως έκανα κι εγώ όταν ξεκινούσα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ο φίλος έχει θέμα με την τεχνική του.
Δεν μπορεί να μην τον ξυρίζει η Piccolo.
Αν δεν τον ξυρίζει η Piccolo, όλες οι άλλες θα τον αφήνουν με γένια τριών ημερών. :D
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Απαντηση στα ερωτηματα σου δεν υπαρχει.

Μαθε καλα οτι εχεις ήδη παρει και μπορει να σε ξυριζει μια ζωη. Εισαι στο κρισιμο σημειο: ή θα μεινεις με οτι εχεις μεχρι τωρα και θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα ή θα το γυρισεις σε χομπυ με οτι αυτο συνεπαγεται.

Κιθαριστας ή ντραμερ? :think:

Εσυ αποφασιζεις.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Δεν είπα πως δεν με ξυρίζει η Picollo! :P Το αντίθετο.
Και ναι, η τεχνική μου θέλει δουλειά ακόμα.
Απλά κάποιες σκέψεις εξέφρασα πάνω στο ΠΞ σχετικά με επιθετικές-ήπιες μηχανές και τι τελικά είναι το σωστό.
Επειδή βλέπω πως γενικά παίζουν πολλές μηχανές, σκέφτομαι μήπως η picollo δεν ειναι η "τελική" μου μηχανή.
Επίσης βλέπω πως στο rotation σας, οι περισσότεροι έχετε πολλές μηχανές.
Λάθος σκέψη. Προτρέχω. Ίσως είναι ο ενθουσιασμός του αρχάριου πως τα εργαλεία "κάνουν" τον μάστορα.
Ρεαλιστικά με την Fatip, κάνω δουλειά, τη μαθαίνω.

ΥΓ: Ο κιθαρίστας είναι ο φροντμαν, αλλά ο ντράμερ δίνει τον ρυθμό... Οπότε ντράμερ :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Phoenix την 20 Μάι 2019, 19:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ασε τι κάνουμε εμείς. Έτσι θες να καταντήσεις?? :-)
Μάλλον έτσι θες! !
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”