Επιλογή μηχανής.

ΑΚΗΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Ιαν 2019, 17:58
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 74 times

Καλημέρα σε όλους.Νεος στο Π.Ξ. και πολύ μπερδεμένος από αυτά που διαβάζω σκέφτομαι να αγοράσω την Merkur 23 . Υπόψιν ότι ξυριζομαι κάθε δύο ημέρες και έχω ευαίσθητο δέρμα.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες Άκη
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Καλώς ήρθες και καλο ξεκίνημα. Λοιπόν εγώ θα σου προτείνω την Parker 24c. Είναι μια ήπια open comp που αν θα πετύχεις την γωνία κοπής, πράγμα σχετικά εύκολο θα παίρνεις βαθιά γλυκά ξυρισματα. Είναι οικονομική, ποιοτικη και πιστεύω πολύ καλή για εισαγωγή στο π. ξ.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Άκη.
Θα βοηθούσε πολύ να έγραφες και τι είδους τρίχα έχεις.
Σκληρή, πυκνή, μαλακιά, αραιή...
Αν σκέφτεσαι να πάρεις μία μηχανή τώρα για ξεκίνημα και μετά να πάρεις άλλη μόλις την μάθεις ή να μείνεις όσο περισσότερο καιρό μπορείς με την πρώτη, το badget σου κλπ.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Σε περιπτώσεις 'μπερδεμένων' νέων προτείνω πάντα μια adjustable ή multi plates μηχανή. Έτσι, με δοκιμές περισσότερων λεπίδων και ολίγων σαπουνιών -με μια και μόνη μηχανή- είναι τόσοι πολλοί οι συνδυασμοί που δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεθεί ο ιδανικός.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Κι εγώ μια adjustable θα σου πρότεινα. Ειδικότερα την Merkur Progress. Στην αρχή μικρές ρυθμίσεις μέχρι να καταλάβεις τι γίνεται και μετά full υψηλές για bbs! Την έχω και είναι πράγματι μια μηχανή που θα την έχεις χρόνια.
Επίσης τα παιδιά εδώ λένε και για την ROCKWELL 6C (αυτή έχει 2 κεφαλές=4 ρυθμίσεις αν θυμάμαι καλά) ότι κάνει πολύ απαλό και ωραίο ξύρισμα.
Μην αγχώνεσαι, το ΠΞ είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ!
Όποια μηχανή και να πάρεις θα την ευχαριστηθείς!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μιας και είσαι νέος καλώς ήρθες αρχικά !

Λοιπόν οι μηχανές χωρίζονται σε :

-Closed comb με μπάρα ασφαλείας δηλαδή μικρή έκθεση της λεπίδας άρα ιδανικό για καθημερινό ξύρισμα έως και 3 ημερών, πιο ασφαλής επιλογή για νέους,
-Open comb δηλαδή με ανοιχτό το χτενάκι άρα πιο εκτεθειμένο το ξυραφάκι,
-Ρυθμιζόμενες δηλαδή με μηχανισμό όπου καθορίζεις την έκθεση της λεπίδας, εδώ μπορείς να την ρυθμίσεις από ήπια έως επιθετική μηχανή,
-Μηχανισμός Πεταλούδας στρίβεις τον μηχανισμό και μπαίνει το ξυραφάκι - ήπια μηχανή,
-Slant μηχανές δηλαδή για επιθετικό ξύρισμα και σκληρά γένια.

Σου προτείνω να αγοράσεις κάποια από edwin jagger, (δηλαδή κοντά στα 30€) είναι ότι πρέπει για νέους, είναι με μπάρα ασφαλείας άρα δεν κινδυνεύεις να σφαχτείς και έχει τέλειο φινίρισμα, την βλέπεις και λες άντε πότε θα βγουν τα γένια να ξυριστώ. Επίσης είναι σχετικά φθηνή δεν θα κλαις τα λεφτά σου.

Πιο συγκεκριμένα σου προτείνω την Barley δες λινκ. Αλλά γούστα είναι αυτά.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και εγω δεν θα σου συνιστουσα ρυθμιζομενες. Ουτε η Futur ουτε η Variant ειναι μηχανες για αρχαριους - η Progress ισως να φαινεται οτι ειναι, αλλα εχεις ασφαλεστερες επιλογες για αρχη. Μια "κλειστου" τυπου απο EJ οπως σου ειπε πιο πανω ο Πετρος ή μια αντιστοιχη Merkur (πχ την 23 που σου γυαλισε) ή την 33 ή και την 34 γιατι οχι. Αν παλι θες να πας πιο συντηρητικα σε θεμα κοστους η Lord L6 ειναι η ιδανικη αρχη (και οχι μονο).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Εγώ από τη πλευρά μου θα σου σύστηνα να ξεκινήσεις από κάποια μηχανή με χαμηλή τιμή και
με μπάρα ασφαλείας . Λόγου χάρη , Fatip Gentile . Και θα μάθεις τη τεχνική και θα σου μείνει ως ορειχάλκινη που είναι .
Επίσης σε τυχόν ατύχημα (λ.χ. σου έπεσε από τα χέρια ) ,δεν θα γίνει και ιδιαίτερη ζημιά στη μηχανή ,
σε αντίθεση με κάποια κεφαλή από ΖΑΜΑΚ .

Εφόσον πλέον ξυρίζεσαι άνετα και δίχως προβλήματα (ερεθισμοί ,κοψίματα, ανομοιογένειες ,κτλ ) ,
τότε βλέπεις για τυχόν επόμενη ,ίσως ανοιχτής χτένας -ανάλογα με το τύπο τρίχας και τη συχνότητα ξυρίσματος -,ίσως ρυθμιζόμενη
και ίσως πιο ακριβή (ανοξείδωτες ,κτλ ) .
ΑΚΗΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Ιαν 2019, 17:58
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 74 times

Tzimisce έγραψε: 19 Φεβ 2019, 08:55 Καλώς ήρθες Άκη.
Θα βοηθούσε πολύ να έγραφες και τι είδους τρίχα έχεις.
Σκληρή, πυκνή, μαλακιά, αραιή...
Αν σκέφτεσαι να πάρεις μία μηχανή τώρα για ξεκίνημα και μετά να πάρεις άλλη μόλις την μάθεις ή να μείνεις όσο περισσότερο καιρό μπορείς με την πρώτη, το badget σου κλπ.
Η τρίχα μου είναι μέτρια σε σκληρότητα και πυκνότητα,όσο για την τιμή περίπου στα 30 με 35 ευρώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”