Επιλογή μηχανής.

Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ρίξε μια ματιά σε αυτή !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν θα πρότεινα σε καμία περίπτωση Fatip σε νεοεισερχόμενο...
Με την open comb θα σφαχτεί, με την closed μάλλον δεν θα ξυριστεί. :)

Πολύ safe για αρχή είναι η Rockwell 6C, αλλά με υψηλότερο κόστος.
Σε χαμηλό κόστος, Feather popular μέχρι να πάρει το χέρι.
Στα 15€ κοστίζει όσο ένα πακέτο ανταλλακτικά της Gillette. Και ένα μήνα να τη χρησιμοποιήσεις τα έβγαλε τα λεφτά της.
Αλλά και με μία Rockwell + 3-4 πακέτα ξυραφάκια θα την αποσβέσεις στο τρίμηνο και θα σου μείνει και μία πολύ αξιόλογη μηχανή.
Με σκληρά γένια μπορεί να μη σου δώσει BBS, αλλά ούτως ή άλλως δεν το κυνηγάς τους πρώτους μήνες.


Σε ρυθμιζόμενη, δεν νομίζω... είναι λίγο spooky η αίσθηση στην αρχή.
Αν και έχω φίλο που ξεκίνησε με την Futur, αλλά αυτός σκοτώνεται με το mountain bike κάθε λίγο και λιγάκι.
Έτσι που καταντάει, και να κοπεί στο ξύρισμα δεν φαίνεται.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 828
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6914 times
Been thanked: 5863 times
Ηλικία: 49

Εγώ αν ξεκινούσα από την αρχή στο ΠΞ, αν γυρνούσα 4 χρόνια πίσω, θα αγόραζα μια Rockwell 6c, ένα Tabac σαπούνι και ένα Yaqi ασβό και θα ήταν το μόνα που θα είχα αν δεν ξανα έμπαινα στο men's only... :D
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μην τον πήζουμε τον άνθρωπο, θα χαθεί, ήδη γράφει από το 1ο πόστ ότι είναι μπερδεμένος αν τον βομβαρδίσουμε με μηχανές δεν θα κερδίσει κάτι.

Θεωρώ ότι πρέπει να πας από κοντά σε κάποιο επαγγελματία να σου προτείνει και αυτός. Και εγώ έτσι ήμουν στην αρχή, είχα χάσει την μπάλα, ο Γιώργος μου πρότεινε και είδα 2-3, τελικά αποφάσισα και πήρα την mercur 34c. Αλλά γούστα είναι αυτά, οπότε χαλάρωσε πήγαινε, δες, πιάσε, πειραματίσου και αγόρασε σύμφωνα και με τα λεφτά που θες να ξοδέψεις.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Leviathan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 20 Δεκ 2014, 09:00
9
Has thanked: 1180 times
Been thanked: 655 times

Tzimisce έγραψε: 19 Φεβ 2019, 11:18 Σε χαμηλό κόστος, Feather popular μέχρι να πάρει το χέρι.
Στα 15€ κοστίζει όσο ένα πακέτο ανταλλακτικά της Gillette. Και ένα μήνα να τη χρησιμοποιήσεις τα έβγαλε τα λεφτά της.
Δινεις τροφη για πολλη σκεψη.
Πλεον δεν ειμαι σιγουρος οτι πρεπει να ειναι πρωτη μηχανη για καποιον.
Η Feather ηταν η αγαπημενη μου μηχανη μεχρι την επετειακη.
Δε ξερω αν ειναι καλυτερα για καποιον που ξεκιναει να πιασει πρωτα μια ελαφρια μηχανη που προσομοιαζει με τις αμιγως πλαστικες και να παρει το κολαι ή να ξεκινησει με μια βαρυτερη μηχανη οπως η EJ89 και να μαθει να αfηνει τη μηχανη να ξυριζει με το βαρος της...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι το να κρατάς σταθερή γωνία είναι πιο δύσκολο από το να μην πιέζεις.
Η γωνία ισχύει σε όλα τα περάσματα.
Το βάρος της μηχανής ξυρίζει μόνο από πάνω προς τα κάτω.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλώς ήρθες Ακη,καλή αρχή και προχώρα, είσαι κατ'αρχάς σε καλό δρόμο με το ΠΞ
οι άπω πάνω κύριοι σου έδωσαν πολύ καλή εικόνα για όλα
συμφωνώ μια καλή μηχανή και ένα καλό πινέλο ΠΡΕΠΕΙ να είναι τα στάνταρ σου,
μπες όμως σ'ενα μαγαζί και πιάστα στα χέρια σου
μην φοβηθείς ότι θα σου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες,είναι αυστηρά επαγγελματίες που θέλουν να σε ξαναδούν.
Καλή αρχή!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλώς όρισες συνονόματε και καλά ξυρίσματα , όπως πρότειναν και οι συμφορουμίτες καλό είναι αν μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα και να δεις ιδίοις όμμασιν κάποιες μηχανές.
H Merkur 23c που έχεις στο μυαλό σου είναι μια αρκετά φιλική μηχανή και κάνει για ένα απαλό ξύρισμα όπως θέλεις. Στην ίδια κατηγορία και παρεμφερές κόστος είναι και η Edwin Jagger DE89 και η Muhle R89 .
Σε πιο οικονομική κατηγορία φιλικές μηχανές θεωρούνται η Feather Popular , η Lord L6 και επίσης κάποιες κινέζικες - ρέπλικες άλλων μοντέλων όπως η Baili BR171.

Όποια και να διαλέξεις καλή είναι , να θυμάσαι πως η μηχανή είναι ένας μόνο παράγοντας για το ξύρισμα , τα υπόλοιπα είναι κυρίως καλή τεχνική και καλή προετοιμασία του δέρματος με ενυδάτωση (πχ ντους πριν το ξύρισμα και ένα καλό σαπούνι).
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
ΑΚΗΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 18 Ιαν 2019, 17:58
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 74 times

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και οδηγίες σας.Μπορώ να πω πως έχω καταλάβει τι αγορά . μηχανής να κάνω.Φυσικά δεκτές και άλλες γνώμες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”