Merkur 34C HD αγορά, ή όχι;

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχουμε thread για τις Parker που αναφερουν σχετικα ;)
Εικόνα
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Καλησπέρα και από μένα,

Πάνω σε αυτό το θέμα, χρησιμοποιώ την R89 καθημερινά, αλλά ακόμα και στην κόντρα δεν φαίνεται να τα παίρνει όλα. Σημείωση ότι έχω ευαίσθητο δέρμα, μέτριας σκληρότητας τρίχες με ακανόνιστη φορά. Θα βόλευε η Merkur 34c ή όχι ή μήπως κάποια άλλη μηχανή;

Ευχαριστώ πολύ :)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27334 times
Been thanked: 38853 times
Ηλικία: 54

Η DE89 και η 34c είναι περίπου ίδιας δυναμικότητας, δε νομίζω να δεις διαφορά αν πάρεις τη δεύτερη.
Δοκίμασες διαφορετικά, πιο κοφτερά ξυραφάκια;
Μήπως ήρθε η ώρα να πας σε πιο αποτελεσματική μηχανή, μια adjustable perhaps; Ο καθένας μας θα σου προτείνει από 5-6 :) οπότε διάβασε λίγο πρώτα τα νήματα περί μηχανών κι αν έχεις απορίες, εδώ είμαστε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Αγαπητέ Vavous, σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση :)

Λοιπόν, έχω χρησιμοποιήσει astra platinum (ερεθισμοί :angry-extinguishflame: ), gilette blue, feather γκρι, bic chromium, bic astor. Οι καλύτερες μού φάνηκαν οι bic astor και εφάμιλλες με τις feather , απλώς προτιμώ τις astor λόγω κόστους. Παρ' όλα αυτά, νιώθω ότι, παρά την κόντρα, πρέπει να κάνω πολλά περάσματα από κάποια σημεία, για να νιώσω απαλό, όσο το δυνατό BBS, το προσωπό μου. Δεν λέω, είναι μια μηχανή που δεν δίνει ερεθισμούς, αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο.

Πήρα πρόσφατα τη nipavo butterfly, σαν πιο αποτελεσματική, και δυστυχώς κάπως καλή είναι μόνο με τις voskhod σε μένα.

Γενικά, ως προς την τεχνική, preshave proraso, 3 περάσματα, όσο το δυνατόν πιο αργά και υπό γωνία 30 μοιρών περίπου. Επίσης, στα νήματα οι περισσότεροι αναφέρουν ότι δεν ξυρίζονται κάθε μέρα, και οι συγκρίσεις τους δεν είναι οι ίδιες με μένα, σίγουρα τους έχω ρίξει μια ματιά.

:thankyou
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12839 times
Been thanked: 13509 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@EVANS οι δύο μηχανές δεν διαφέρουν αισθητά.... είναι περίπου ίδιας αποτελεσματικότητας... νομίζω κάπως καλύτερη η 34c... με λεπίδες Gillette Nacet ή Perma sharp, προσωπικά με την 34c είδα διαφορά, όχι κάτι όλως άλλο... υπάρχει και η επιλογή της Muhle R41, όμως δεν κάνει για καθημερινές "κόντρες". Θέλει υπομονή το σπορ μεχρι να βρεθεί ο σωστός συνδυασμός μηχανής με λεπίδα.. καλή συνέχεια!!!👍💈
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Καλημέρα gkarave!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Όντως έχω χρησιμοποιήσεις και την R41 καθημερινά,
ακόμα και κόντρα (προσεκτικά όμως), μπορώ να πω ότι μου έχει δώσει BBS. Το κακό είναι ότι πού και πού μου κάνει razor bumps :( για αυτό ψάχνω κάτι για καθημερινό, με βαθύ ξύρισμα, χωρίς πολλά περάσματα.

Δεν ξέρω αν οι slant (ακανόνιστη φορά τριχών, πού να θυμάσαι σε κάθε σημείο πώς πάει η τρίχα.. :think: )ή η merkur progress (ή οποιαδήποτε άλλη adjustable) είναι η λύση
Άβαταρ μέλους
Kimbar23
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 25 Ιουν 2020, 09:32
3
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 763 times
Been thanked: 654 times
Ηλικία: 32

@EVANS Καλημέρα! Το πιο πιθανό τα razor burns να τα απόκτησες γιατί πίεζες περισσότερο. Μιλώντας για μένα, έχοντας ως πρώτη μηχανή την DE89 και μην πέρνωντας τα BBS που είχα στο μυαλό μου συνήθησα να πιέζω. Αργότερα απέκτησα την 34G χωρίς να δω μεγάλη διαφορά. Σίγουρα τα παραπάνω ήταν έλλειψη τεχνικής.Επίσης μου είχε μείνει το κουσούρι να πιέζω παραπάνω απο ότι έπρεπε. Έπρεπε να πάω σε αρκετά επιθετικότερη μηχανή και για τα αποτελέσματα που ήθελα αλλα κυρίως για να βελτιώσω την τεχνική μου. Νομίζω μια adjustable θα ήταν η καλύτερη λύση αν θες καθημερινό ώστε να δεις τι σηκώνει το δέρμα σου.Φιλικά.
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27976 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Η Merkur Progress στα χρήματά της βέβαια είναι μία καλή λύση. Με ξυρίζει είτε με γένια ημέρας, είτε με γένια 4 ημερών.
Το ίδιο κάνει και η Rex Ambassador, αλλά η τιμή της είναι 3πλασια ή 4πλάσια, αναλόγως που θα την πετύχεις.
Η Parker Variant δεν κάνει γιά καθημερινό ξύρισμα. Εχει blade gap μεγαλλίτερο από τις προηγούμενες στις διάφορες ρυθμίσεις.

Αυτά για τις adjustable.

H Merkur 34 σίγουρα είναι πιό αποτελεσματική από την EJ, ενώ η Merkur 37 (slant) είναι σαφώς πιό αποτελεσματική από την 34.
Αλλά οι καλλίτερες DE γιά καθημερινό ξύρισμα είναι οι closed comb κεφαλές της Parker. Θέλουν βέβαια προσοχή, γιατί "δαγκώνουν".

Ολα αυτά βέβαια είναι από προσωπική εμπειρία. YMMV ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1537
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12839 times
Been thanked: 13509 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@EVANS νομίζω μια 37 slant Merkur ή Razorock θα ήταν μια καλή επιλογή. Έχει δίκιο ο @foxtrot . Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι αυτοσκοπός η κόντρα στο ξύρισμα. Σ` μένα μου αφήνει σχεδόν πάντα ερεθισμούς. Τέλος, να βάλεις στο πρόγραμμα και το pre shave : σαπούνι, κρέμα ή λάδι. Βοηθάει... καλή συνέχεια!!
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :)
Σίγουρα η κόντρα δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά δίνει το πιο βαθύ αποτέλεσμα σε μένα.

Kimbar23 νομίζω είμαστε παρόμοιες περιπτώσεις, θέλουμε το BBS. Τι μηχανή χρησιμοποιείς για το επιθυμητό αποτέλεσμα;

:helt
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”