Βαθυ ξυρισμα για αρχαριο

Άβαταρ μέλους
7psyxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:47
5
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 25

Καλησπερα συμφουριτες.
Ειναι η 1η φορα που δημοσιευω,οποτε ελπιζω να συγχωρησετε τα οποια λαθη μου :helt
Το λοιπον,ειμαι ο Σπυρος φοιτητης 20 χρονων.Εχω αρκετα πυκνα και σκληρα γενια σε ολο μου το προσωπο και λαιμο,περαν απο μια μικρη γραμμη που ενωνει τα μαγουλα με την γραμμη που ενωνει μουστακι με πηγουνι.Δυο χρονια πριν (οπου τα γενια μου ηταν πιο αραια απ'οτι τωρα)προσπαθησα να χρησιμοποιησω double edge razor του ενος ευρω με λεπιδα astor.Δεν μπορεσα να ξυριστω,πολλες κοκκινιλες και ενιωθα οτι προσπαθω να βγαλω μια μια τις τριχες με το τσιμπιδακι.Σκεφτηκα οτι εφταιγε η μηχανη.Ελα ομως που ο πατερας μου ξυριστηκε κανονικα και χωρις κανενα προβλημα(η αληθεια ειναι οτι πλεον εχω πιο πυκνα γενια).Απο τοτε χρησιμοποιω μονο πλαστικα ξυραφακια.
Πλεον νιωθω οτι θελω να κανω ενα πιο βαθυ ξυρισμα,αλλα δεν μπορω να το πετυχω με τις πλαστικουρες.Χρειαζομαι τουλαχιστον 3 περασματα.Τα παιρνω μια φορα προς τα κατω και μια κοντρα.Τα γενια γκριζαρουν αμεσως και σε διαστημα 7 ωρων περιπου εχουν βγει και αγριεψει.Αγορασα ενα πινελο ΩΜΕΓΑ των 5ευρω απο αλυσιδα σουπερ μαρκετ.Κατα καιρους προσθεσα κρεμες:nivea(απογοητευση σκετη),palmolive(οχι κατι ιδιαιτερο) και arko(ο οποιος αποδειχθηκε ιδανικος για μενα,αρκετα παχυρευστος και τον χτυπαω στο χερι για λιγα λεπτα).Απο after shave lotion εχω old spice:original,whitewater και μια κολωνια brut την οποια την χρησιμοποιω για τον ιδιο σκοπο.Μιας και λατρης παλαιοτερων εποχων σκεφτομαι να αγορασω το floid vigoroso και το clubman.
Οποτε ζητω την βοηθεια σας για ξυριστικη μηχανη.Θελω να μπορω να κανω ενα αρκετα βαθυ ξυρισμα,με λιγοτερη προσπαθεια και αντισταση,που να διαρκει.Τι εχετε να προτεινετε?Αξιζει η αγορα της Wilkinson classic sword για να δω αν οντως ειναι το παραδοσιακο ξυρισμα για εμενα?

*ΥΓ σπουδαζω σε νησι του Β.Αιγαιου και δεν μπορω να επισκεφτω καταστηματα ωστε να δοκιμασω στο χερι μου τις μηχανες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλώς ήρθες Σπύρο! Λοιπόν, καταρχάς πειραματίσου λιγάκι με την δημιουργία αφρού, καθώς ούτε η Nivea είναι απογοήτευση, αλλά και το οτι η Palmolive δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο δεν ισχύει. Μια χαρά είναι και η δύο, και ειδικά η Palmolive.

Όσον αφορά την μηχανή, αφού έχεις σκληρά και πυκνά γενιά, πρέπει να πας σε πιο αποτελεσματικές λύσεις. Επειδή σε βλέπω αποφασισμένο να ασχοληθείς με το παραδοσιακό ξύρισμα, θα σου πρότεινα μια Rockwell 6c. Είναι λίγο πιο ακριβή (γύρω στα 50 ευρώ), αλλά είναι εξαιρετική. Αποτελεσματική, γλυκιά, έχει τρεις διαφορετικές πλάκες για να πειραματιστείς, και κατά την γνώμη μου είναι οτι πρέπει και για αρχάριο.

Επίσης, και αφού ήδη ξυρίζεσαι κόντρα, ίσως να πρέπει να συμβιβαστείς με το οτι γκριζάρει αμέσως το πρόσωπο και με το οτι βγαίνουν γρήγορα τα γένια. Είναι θέμα βιολογικό, σύνηθες σε σκληρά/πυκνά γενιά! Ωστόσο, μόλις φτιάξεις την τεχνική σου, και με την προϋπόθεση οτι αντέχει το δέρμα σου, θα κάνεις βαθύτατα ξυρίσματα.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Όσον αφορά την Palmolive θα διαφωνήσω. Αν θέλεις δοκίμασε κ Cella.
Πάντως για πρώτη μηχανή θα έπαιρνα μια Edwin Jagger 89 κ σταδιακά θα πήγαινα σε πιο aggressive.
Επίσης υπάρχουν πολλές κινεζιές - κόπιες από γερμανικές/αμερικάνικες κεφαλές που μπορείς να δοκιμάσεις χωρίς κόπο.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις ένα συνθετικό yaqi και να πάθεις την πλάκα σου (όπως κ εγώ).
Μπάμπης
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγω νομιζω μεχρι να στρωσεισ και να καταλαβεισ τι γινεται να μην τα παιρνεισ κοντρα και ισωσ δεν εχεισ κοκινιλεσ μετα
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Καλησπέρα Σπύρο! Καλώς ήρθες και χαίρομαι που θέλεις να ασχοληθείς με το ξύρισμα και δη με το παραδοσιακό ξύρισμα σε τόσο μικρή ηλικία που οι περισσότεροι συνομήλικοί σου έχουν κάτι μουσάρες να! (βασικά και εγώ είχα πριν κολλήσω το μικρόβιο του ξυρίσματος στον στρατό, ναι στον στρατό).

Λοιπόν, ότι και να πάρεις μέχρι να συνηθίσει το δέρμα σου και να αποκτήσεις τεχνική ξέχνα το βαθύ ξύρισμα. Δεν υπάρχει ο μαγικός εξοπλισμός που θα σου δώσει γρήγορα και εύκολα ξύρισμα βαθύ και χωρίς ερεθισμούς. Θέλει να διανύσεις μια πορεία, να μάθεις το πρόσωπό σου, την μηχανή σου και το σαπούνι σου. Ακόμα και το να κάνεις μια ωραία πυκνή σαπουνάδα θέλει τέχνη. Δεν πάω καν στο να ξυριστείς ωραία και σε βάθος χωρίς κοψίματα, κοκκινίλες και ερεθισμούς. Δεν είναι από την άλλη ακατόρθωτο ούτε θέλει φροντιστήριο. Θέλει απλά εξάσκηση, να διαβάσεις πολλά φόρουμ και να δεις πολλά βίντεο στο youtube.

Για αρχή θα έλεγα να μελετήσεις την φορά των γενιών σου και να κάνεις το πρώτο πέρασμα με την φορά των γενιών (WTG) και το δεύτερο πλάγια με την φορά των γενιών, δηλαδή με φορά αυτί προς μύτη ή το αντίθετο (XTG). Στόχευσε με κοινωνικά αποδεκτά ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς. Αυτό είναι το πιο σημαντικό!

Εγώ θα σου πρότεινα αν επιτρέπει το budget σου την Rockwell 6c (και αν την βρεις διαθέσιμη Ελλάδα) αλλιώς μια Merkur 34c ή μια Edwin Jagger DE89 (όλες οι Edwin Jagger είναι με την ίδια κεφαλή, μόνο οι λαβές αλλάζουν στα διαφορετικά μοντέλα που υπάρχουν). Το πινέλο σου είναι μια χαρά, αλλιώς δες αν μπορείς να παραγγείλεις ένα Yaqi με συνθετική τρίχα από το aliexpress. Για σαπούνι το Nivea και το Palmolive είναι καλά αλλά αν θες να δοκιμάσεις και κάτι άλλο δες μήπως παραγγείλεις κάποιο από την σειρά της Proraso. Από aftershave είσαι καλά, δες μόνο να πάρεις ένα balm για επιπλέον ενυδάτωση τώρα που μπαίνουν τα κρύα και το δέρμα είναι λίγο πιο ξηρό.

Σου εύχομαι καλή αρχή στο παραδοσιακό ξύρισμα!
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

7psyxos έγραψε:Αξιζει η αγορα της Wilkinson classic sword για να δω αν οντως ειναι το παραδοσιακο ξυρισμα για εμενα?

*ΥΓ σπουδαζω σε νησι του Β.Αιγαιου και δεν μπορω να επισκεφτω καταστηματα ωστε να δοκιμασω στο χερι μου τις μηχανες
φίλε Σπύρο καλησπέρα,και η Wilkinson και Rockwell και και και... όλες είναι καλές μηχανές,και κακές μηχανές,εσύ είσαι καλός; :D
και εννοώ φιλικά, ότι όλοι μας εδώ μέσα δεν βρήκαμε το δισκοπότηρο από την πρώτη,πειραματιστήκαμε με μηχανές αγορασμένες η και δανεικές,
δοκιμάσαμε λεπίδες,πινέλα και γενικά με το πέρασμα του χρόνου μαζί με τα προϊόντα δοκιμάσαμε και δοκιμαστήκαμε,και ακόμα ψάχνουμε γιατί την έχουμε δει και χόμπι.Είδες που λες ότι σε σένα δεν έκανε αλλά στον πατέρα σου μια χαρά;Έτσι είναι.
Ανέβασε την τεχνική σου, δηλ κανε ένα αξιοπρεπή αφρό με την Palmolive,να στρώσει και το πινέλο σου,πάρε προσωρινά μια φτηνή αλλά κοινώς αποδεκτή μηχανούλα την Wilkinson που λέγαμε και δώσε χρόνο,θα γίνεσαι καλύτερος,θα μάθεις το πρόσωπο σου και τότε θα <καταλάβεις>τι ψάχνεις.Στη Wilkinson δώσε χρόνο,μην νομίσεις ότι όταν την πιέσεις θα ξυριστείς πιο βαθειά,να κάνεις <αξιοπρεπή> ξυρίσματα για αρχή,
χωρίς ερεθισμούς,αυτό είναι το παν,και στην πρώτη ευκαιρία έλα σε ξυριστομάγαζα πιάσε,άκου,δες μηχανές <σοβαρότερες> και ...έγινες που λέμε.
Καλές ξούρες!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
7psyxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:47
5
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 25

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.Ειλικρινα δεν περιμενα τετοια ανταποκριση.Θα προσπαθησω να αρχισω να απαντω σε εναν εναν με παραθεση.Και παλι σας ευχαριστω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
7psyxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2018, 17:47
5
Has thanked: 24 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 25

SolitaryX88 έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 20:15 Όσον αφορά την Palmolive θα διαφωνήσω. Αν θέλεις δοκίμασε κ Cella.
Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις ένα συνθετικό yaqi και να πάθεις την πλάκα σου (όπως κ εγώ).
Δεν ειναι οτι βρηκα κατι κακο στην Palm. απλως δεν με ενθουσιασε οσο η αρκο(δεν μιλαω για την μικρη κοκκινη κλασσσικη συσκευασια).
Πινελο εχω σκοπο να παρω καινουργιο.Απλως ηθελα να ξαναμπω στην διαδικασια αφρου με πινελο και εκανα την αρχη με αυτο του σκλαβενιτη

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
μιχαλησ @ έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 20:19 εγω νομιζω μεχρι να στρωσεισ και να καταλαβεισ τι γινεται να μην τα παιρνεισ κοντρα και ισωσ δεν εχεισ κοκινιλεσ μετα
Οι κοκκινιλες ηταν πριν 2 χρονια με μια ψευτομηχανη.Πλεον ο μονος ερεθισμος στο προσωπο μου ακομα και μετα απο κοντρα ξυρισμα ειναι δυο τρια μικρα σπυρακια κατω απο το πιγουνι τα οποια εμφανιζονται κατα την 2η μερα.

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 11 δευτερόλεπτα:
Δυστυχως παιδια αρρωστησα με τον αρκο.Μα καλα τι εχουν βαλει μεσα τα μεμετια??Δοκιμασα proraso σαπουνι φιλου(κοκκινη συσκευασια)αλλα δεν μπορεσα να φτιαξω καλο αφρο.Ο ιδιος ο φιλος μου ο οποιος ξυριζεται με σαβετα οταν εκανε με αρκο επαθε πλακα.
Δυστυχως για τον Νιβεα πριν τον δωσω για πειραματισμο σε (αλλον)φιλο μπας και ξεκινησει να χρησιμοποιει πινελο ειχα χρησιμοποιησει τουλαχιστον τον μισο προσπαθωντας να δημιουργησω εναν αξιοπρεπη αφρο αλλα ματαια(η διαδικασια και το πινελο ειναι η ιδια,αφηνω το πινελο σε ζεστο νερο στον νυπτηρα μεχρι να κανω μπανιο και μετα χτυπαω την κρεμα στο χερι).Τον ενιωθα αρκετα στεγνο και δεν μπορουσα να ξυριστω.

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 4 δευτερόλεπτα:
the_greek_shaver έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 21:18 Καλησπέρα Σπύρο! Καλώς ήρθες και χαίρομαι που θέλεις να ασχοληθείς με το ξύρισμα και δη με το παραδοσιακό ξύρισμα σε τόσο μικρή ηλικία που οι περισσότεροι συνομήλικοί σου έχουν κάτι μουσάρες να! (βασικά και εγώ είχα πριν κολλήσω το μικρόβιο του ξυρίσματος στον στρατό, ναι στον στρατό).
Λοιπόν, ότι και να πάρεις μέχρι να συνηθίσει το δέρμα σου και να αποκτήσεις τεχνική ξέχνα το βαθύ ξύρισμα. Δεν υπάρχει ο μαγικός εξοπλισμός που θα σου δώσει γρήγορα και εύκολα ξύρισμα βαθύ και χωρίς ερεθισμούς. Θέλει να διανύσεις μια πορεία, να μάθεις το πρόσωπό σου, την μηχανή σου και το σαπούνι σου. Ακόμα και το να κάνεις μια ωραία πυκνή σαπουνάδα θέλει τέχνη. Δεν πάω καν στο να ξυριστείς ωραία και σε βάθος χωρίς κοψίματα, κοκκινίλες και ερεθισμούς. Δεν είναι από την άλλη ακατόρθωτο ούτε θέλει φροντιστήριο. Θέλει απλά εξάσκηση, να διαβάσεις πολλά φόρουμ και να δεις πολλά βίντεο στο youtube.
Για αρχή θα έλεγα να μελετήσεις την φορά των γενιών σου και να κάνεις το πρώτο πέρασμα με την φορά των γενιών (WTG) και το δεύτερο πλάγια με την φορά των γενιών, δηλαδή με φορά αυτί προς μύτη ή το αντίθετο (XTG). Στόχευσε με κοινωνικά αποδεκτά ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς. Αυτό είναι το πιο σημαντικό!

Σου εύχομαι καλή αρχή στο παραδοσιακό ξύρισμα!
Αν και ολοι με πιεζουν να αφησω μουσια με την προθεση οτι μου ταιριαζουν,δεν μπορω με πιανει μια τρελα.Ξυριζομαι δυο φορες την βδομαδα και αν τυχει λογο καποιου σπυριου στον λαιμο ειτε στο προσωπο να κανω να ξυριστω 1.5 με 2 βδομαδες νιωθω σαν τον "Βασιλια των λιονταριων" :D :D .
Προφανως λογο απειριας θα υπαρχουν πολλα λαθη,ειτε στο ξυρισμα ειτε στον αφρο μου.Δεν αμφιβαλλω καθολου σε αυτο ειλικρινα.Οταν δεν ξυριζομαι κοντρα,τα παιρνω μια φορα απο πανω προς τα κατω,μια απο αυτι προς μυτη και μετα το αναποδο.Αντε για μια μερα λεω ειναι οκ σε μεγεθος,την 2η αρχιζω και κοιταω τα ξυραφια παλι(ισως να ειναι και ψυχολογικο).

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
alexn έγραψε: 01 Νοέμ 2018, 21:26
7psyxos έγραψε:Αξιζει η αγορα της Wilkinson classic sword για να δω αν οντως ειναι το παραδοσιακο ξυρισμα για εμενα?

*ΥΓ σπουδαζω σε νησι του Β.Αιγαιου και δεν μπορω να επισκεφτω καταστηματα ωστε να δοκιμασω στο χερι μου τις μηχανες
φίλε Σπύρο καλησπέρα,και η Wilkinson και Rockwell και και και... όλες είναι καλές μηχανές,και κακές μηχανές,εσύ είσαι καλός; :D
και εννοώ φιλικά, ότι όλοι μας εδώ μέσα δεν βρήκαμε το δισκοπότηρο από την πρώτη,πειραματιστήκαμε με μηχανές αγορασμένες η και δανεικές,
δοκιμάσαμε λεπίδες,πινέλα και γενικά με το πέρασμα του χρόνου μαζί με τα προϊόντα δοκιμάσαμε και δοκιμαστήκαμε,και ακόμα ψάχνουμε γιατί την έχουμε δει και χόμπι.Είδες που λες ότι σε σένα δεν έκανε αλλά στον πατέρα σου μια χαρά;Έτσι είναι.
Ανέβασε την τεχνική σου, δηλ κανε ένα αξιοπρεπή αφρό με την Palmolive,να στρώσει και το πινέλο σου,πάρε προσωρινά μια φτηνή αλλά κοινώς αποδεκτή μηχανούλα την Wilkinson που λέγαμε και δώσε χρόνο,θα γίνεσαι καλύτερος,θα μάθεις το πρόσωπο σου και τότε θα <καταλάβεις>τι ψάχνεις.Στη Wilkinson δώσε χρόνο,μην νομίσεις ότι όταν την πιέσεις θα ξυριστείς πιο βαθειά,να κάνεις <αξιοπρεπή> ξυρίσματα για αρχή,
χωρίς ερεθισμούς,αυτό είναι το παν,και στην πρώτη ευκαιρία έλα σε ξυριστομάγαζα πιάσε,άκου,δες μηχανές <σοβαρότερες> και ...έγινες που λέμε.
Καλές ξούρες!
Νομιζω οτι πλεον δεν ειναι οτι δεν εχει στρωσει το πινελο μου.Δεν μπορω να εξηγησω γιατι ξυριζομαι τοσο ανετα με τον αρκο ενω με παλμο κατι με ενοχλει παντα.
Θα παρω την classic sword και θα ξεκινησω :character-jason:
Ο πατερας μου εχει πολυ πιο αραιη τριχα σε συγκριση με την δικια μου,ευτυχως ετυχε να μοιασω μητερα και παππου που εχουν εντονη τριχοφυια σχετικα.Πατερας φαλακρος και οδευει προς τα εκει και ο μικρος μου αδερφος "δυστυχως"(ιδια τριχα ακριβως και ιδιο κεφαλι,μεχρι και την ιδια μυρωδια εχουν στα μαλλια τους).Σε αντιθεση με τον πατερα μου ο οποιος κραταει ενα ξυραφακι 3λεπιδο για 4 και 5 ξυρισματα,εγω το πεταω μετα το 1ο :handgestures-salute: .Δεν κανει δουλεια για 2ο
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Ξεκίνα με το Classic Sword. Αν και το συγκεκριμένο για εμένα δεν κάνει βαθύ ξύρισμα. Δεν το έχω σε πολύ εκτίμηση. Παράλληλα αγόρασε ένα κινέζικο Qshave (ή αντίστοιχο). Μεχρι που να έρθει θα έχεις βελτιώσει τεχνική.
Σε κανα μήνα θα έχει σπάσει για τα καλά το πινέλο που έχεις αγοράσει κ θα το έχεις βελτιώσει.
Κοίτα να ξυρίζεσαι κάθε 2-3 μέρες με την φορά κ το πολύ πλάγια και σιγά σιγά δες αν σε παίρνει κ η κόντρα.
Εμένα παράδειγμα δεν με παίρνει η κόντρα. Γεμίζω σπυριά.
Αγόρασε Polsilver/Feather/Gillette Sharp Edge απο τον Γιώργο(wellshaved) και δες αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις 2η φορά.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλώς όρισες Σπύρο !

Τα παιδιά παραπάνω με κάληψαν πλήρως.
Για αρχή μια χαρά ξεκινάς και με την Qshave και σαφώς και με EJ89 αλλά και Merkur 23c.
Με κρέμες/σαπούνια έκανες μια αρχή σαφώς μπορείς να πειραματιστείς (υπάρχουν και οικονομικές επιλογές για πειραματισμούς αλλά ταυτόχρονα και ποιοτικές), αλλά νομίζω μετά την μηχανή "παίξε" με τις λεπίδες.
Μεγάλο μέρος του ποιοτικού ξυρίσματος εξαρτάται και από τις λεπίδες που θα σου "κάτσουν" καλά ή όχι.

Καλώς όρισες λοιπόν και καλό ... παιχνίδι !!!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”