Βοήθεια για ξύρισμα .

Psaren
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2017, 14:44
6
Been thanked: 1 time

Καλησπέρα.
ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου και τον προβληματισμό μου και να σας ζητήσω ως εμπειρότεροι στο θέμα του ξυρίσματος να μ συμβουλεψετε .
Είμαι στρατιωτικός και ως συνέπεια ξυριζομαι καθημερινά.
Το πρόβλημα είναι πως ή θα ξυριστώ βράδυ κόντρα για να κρατηθώ μέχρι το πρωί που θα πάω στη δουλειά άλλα με πολλούς ερεθισμούς λογο του ευαίσθητου δέρματος μου ή θα ξυριστώ πρωί με τη φορά και ως συνέπειες δεν θα έχω αρκετά κοντινό ξύρισμα και θα σπαταλάω χρόνο το πρωί χωρίς να μπορώ να έχω κάνει προετοιμασία.. και όλα αυτά με cartridge razor ...
Και κάπου εδώ έρχεται η έκκληση για βοήθεια...
Αξίζει να παρω σετάκι για παραδοσιακό ξύρισμα έχοντας στο νου πως το πρωί δε θα εχω χρόνο για κανονική προετοιμασία λόγω εργασίας και ότι θα πρέπει να ξυριζομαι κόντρα τα βράδια για να διαρκεί;; Και αν ναι τι προτείνετε για ευαίσθητο δέρμα όσον αφορά λεπίδες βούρτσα κρέμα κτλ.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Πάρε οπωσδήποτε σετάκι και θα δεις! Σε λίγο θα σου προτείνουν οι ειδικοί!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

αν ο χρονος ειναι σημαντικος παραγοντας για το πρωι, τοτε μια καλη λυση ειναι ενα ευκολο σαπουνι στον αφρισμο (ή κρεμα) και συνθετικο πινελακι.
Προλαβαινεις να παραγγειλεις και μια συλλεκτικη EJ , σε συνδυασμο με μια απαλη λεπιδα (Astra - Gillette - οτι σου κατσει τελος παντων), με 2 περασματακια το πρωι, θες το πολυ 10'...
Και γλιτωνεις απο ερεθισμους και μπαινεις στην ομορφη τρελα που λεγεται Παραδοσιακο Ξυρισμα...
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Το λοιπόν φίλε,κανε μια <αβλαβή διέλευση> πρώτα, εννοώ οικονομικά, με εγγυημένα ως προς τον μέσο όρο απόδοσης προϊόντα και βλέπεις,
Πινέλο: Omega, από Σκλαβενίτη η Γαλαξία (10018 η 80097) 5 ευρώ;(με λίγα ξυρίσματα θα μαλακώσει)
Μηχανή: Wilkinson Sword Classic 4.5 ευρώ η συσκευασία έχει και ξυραφάκια μέσα
Κρεμα,Palmolive classik-η την πράσινη που έχει και μενθόλη.
Επειδή έχεις ερεθισμούς σου προτείνω:μην εξασκείς καθόλου πίεση στην μηχανή,είναι νόμος του ΠΞ απέφυγε την κόντρα μέχρι να στρώσει το δέρμα σου,αφού τελειώσεις το ξύρισμα ρίξε κρύο νερό όσο πάει,
μην χρησιμοποιήσεις για αρχή μέχρι να πάρεις το κολλάει άφτερ με οινόπνευμα,
αν θες να μυρίζεις, ρίξε το asl στο σβέρκο - στήθος.
ένα balm γενικής αποδοχής θα σε βοηθήσει πχ του Korre απο Χοντος το <Καλέντουλα και Τζίνσενγκ>εδώ πληρώνεις κανα 10αρικο.
Δούλεψε το σύστημα μέχρι να το <πιάσεις> και μετά εδώ είναι και οι πιο έμπειροι να σε πάνε παρακάτω.
Υπάρχουν και εξειδικευμένα καταστήματα να σε συμβουλεύσουν και να αγοράσεις πρώτα προϊόντα :
Wellshaved.gr
Hairmaker.gr
Ο επιμένων νικά,καλές ξούρες.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλησπέρα!
Το πιο ασφαλές νομίζω είναι να ξεκινήσεις με μια κρέμα ή σαπούνι stick και πινέλο.
Για μετά, το balm του Κορρέ ή ένα Speick sensitive θα κάνει δουλειά.
Μπορείς για αρχή να συνεχίσεις με τα cartridges αλλά με δύο λεπίδες και όχι αυτά με τις 5.
Και πάνω από όλα καλή προετοιμασία!
Αργότερα παίρνεις μία μηχανή αλλά θέλει λίγο ψάξιμο
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Πάντως αν θέλεις κόντρες μπορείς να το προσπαθήσεις με Feather Popular.
Είναι πολύ πιο mild το ξύρισμα που κάνει συγκριτικά με την Fusion/Mach3 και σε παίρνει να κάνεις κόντρα (=Against The Grain, ATG)
Διαφορετικά το πρωί με την φορά. Αλλά αν δεν έχεις χρόνο αυτό ειναι issue....

Τα υπόλοιπα για το set-άκι. Σαπούνια/Βούρτσες οι υπόλοιποι με κάλυψαν . . . (Palmolive Classic κ Korres Calendula Ginseng)
Μπάμπης
Psaren
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2017, 14:44
6
Been thanked: 1 time

το balm της speick μετράει;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το sensitive που έχω δοκιμάσει είναι πάρα πολύ καλό.
Μιχάλης
Armn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 25 Σεπ 2018, 17:19
5
Has thanked: 17 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα βασικά ,@psaren τυγχάνει να είμαστε συνάδελφοι και σχεδόν το ίδιο δίλημμα είχα και εγώ για περίπου τους ίδιους λόγους που ανέφερες...,τα παιδιά στα παραπάνω ποστ πιστεύω ότι έχουν καλύψει κατά πολύ το θέμα , η άποψη μου είναι να ξεκινήσεις όντως οικονομικά ,να πειραματιστείς με κάποιες λεπίδες , κρέμες, ερεύνησε κάποιες ξυριστικές μηχανές και σίγουρα θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει και σίγουρα μετά δεν υπάρχει γυρισμος,όλα είναι θέμα χρονου μέχρι να βρεις αυτό που σου ταιριάζει.
Psaren
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 01 Αύγ 2017, 14:44
6
Been thanked: 1 time

πρωινά ξυριζεσαι; προετοιμασία και τα σχετικά προλαβαίνεις;;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”