Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Και εγώ αυτό λέω , δε χρειάζεται να έχεις ανοιχτή τη βρύση συνέχεια και πιστεύω όταν ξεπλένεις μέσα στο λεκανάκι πρέπει να γεμίζει πιο εύκολα υπολείματα σαπουνιού η μηχανή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

εννοειται συναδελφοι οτι τη βρυση την κλεινουμε .... αν ειναι δυνατον να εχει κανεις τη βρυση συνεχεια ανοιχτη οσο ξυριζεται .... πανω απο ολα ειναι αντιοικολογικο .... πρεπει να εισαι τελειως αμορφωτος για να κανεις κατι τετοιο ..... οσο για την υγιεινη δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα .... μετα απο καθε ξυρισμα τη μηχανη μου την καθαριζω σχολαστικα κατω απο ζεστο νερο με οδοντοβουρτσα και ειναι τοσο καθαρη και λαμπει τοσο πολυ που ειναι σαν καθρεπτης .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Σωστές και σεβαστές όλες οι απόψεις! Εμένα πάντως με κόβω για τρεχούμενο ζεστό νερό :drool :drool
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Περί του τρεχούμενου ή του στάσιμου νερού:

Εικάζω ότι το ξέπλυμα του ξυραφιού στον νιπτήρα (ή σε μπωλ) ήταν ο μόνος τρόπος στο παρελθόν (μιλάμε για 30 χρόνια πίσω και) να έχει κανείς ζεστό νερό. Έτσι ξυριζόταν πολύς κόσμος, και αλοίμονο αν κάθε πρωί άνοιγες θερμοσίφωνα για να ξυριστείς. Ούτε οι ηλιακοί θερμοσίφωνες για το καλοκαίρι ήταν διαδεδομένοι ούτε υπήρχε φυσικό αέριο (διαρκές ζεστό νερό). Άρα το ζεστό νερό εκ των πραγμάτων θα ήταν σε δοχείο.

Σήμερα η αναπαραγωγή αυτής της συνήθειας όχι μόνον δεν έχει νόημα, αλλά ίσως βλάπτει. Πρώτον, η λεπίδα είναι καθαρότερη γιατί ξεπλένεται πραγματικά με την πίεση του νερού. Επιπλέον το ζεστό νερό σε δοχείο σταδιακά κρυώνει. Οι πατεράδες μας το ξεκινούσαν από βραστό για να φτάσουν σε θερμοκρασία δωματίου στο τέλος. Το τρεχούμενο όχι (είτε ηλιακός είτε φυσικό αέριο), άρα η λεπίδα είναι πάντα ζεστή.

Κι εννοείται πως δεν αφήνουμε το νερό να τρέχει. Ανοιγοκλείνουμε τη βρύση σε κάθε ξέπλυμα.

Το καλό ξύρισμα είναι οικολογικό και για αυτόν που ξυρίζεται και για το περιβάλλον. Αν θέλουμε 20 λίτρα νερό ανά ξύρισμα κάτι κάνουμε λάθος. Αν διαρκώς παράγουμε σκουπίδια κάτι κάνουμε λάθος. Αν για ένα ξύρισμα χρησιμοποιούμε τόσο προίόν όσο χρειάζεται μια ταξιαρχία κάτι κάνουμε λάθος. Κι αν με αυτήν την τελευταία παράγραφο είμαι εκτός θέματος, κάτι κάνω εγώ λάθος και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Incorporated έγραψε: Εικάζω ότι το ξέπλυμα του ξυραφιού στον νιπτήρα (ή σε μπωλ) ήταν ο μόνος τρόπος στο παρελθόν (μιλάμε για 30 χρόνια πίσω και) να έχει κανείς ζεστό νερό.
Στα κουρεια απλα "σκουπιζαν" το ξυραφι επανω στο κοκκινο λαστιχο του ειδικου "τασακιου"
Στα σπιτια εβραζαν ενα μπρικι νερο και με αυτο εβγαζαν ολο το ξυρισμα
Απο υλικα (πινελο-κρεμα-μηχανη-λεπιδες) αστα να πανε ομως.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Incorporated
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Αύγ 2012, 18:30
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Το ξανασκεφτόμουν τώρα που έπλενα τα χέρια μου στην τουαλέτα του γραφείου και για κάποιον λόγο τραβούσε αργά το νερό.

Προσπαθούμε να βρούμε προϊόντα τα οποία να είναι κατά το δυνατόν φυσικότερα και με τη λιγότερες επιβλαβείς παρενέργειες στο δέρμα μας.

Θα δεχόμασταν να έχουμε στάσιμο νερό όχι σε καθαρό δοχείο, αλλά στον νιπτήρα, στον ίδιο νιπτήρα που πριν πλύναμε χέρια με γράσσα, χώματα, βρωμιές κλπ, που η γυναίκα μας χρησιμοποίησε όποιο προϊόν για τη δική της περιποίηση το οποίο ούτε θα θέλαμε να βλέπαμε, και το κυριότερο, τον ίδιο νιπτήρα που καθαρίζουμε με χλωρίνη ή βιακάλ η δεν ξέρω εγώ τί άλλο βαρύ καθαριστικό;

θα βάζαμε ποτέ βαρύ καθαριστικό τουαλέτας στα μούτρα μας; Γιατί να ξυριστούμε λοιπόν

α) με στάσιμο νερό και, ακόμη χειρότερα,
β) στάσιμο νερό από τον νιπτήρα;

Ποτέ μου δεν το έκανα, αλλά δεν το είχα πολυσκεφτεί κιόλας. Τώρα που το σκέφτηκα, χίλιες φορές παραπάνω. Ποτέ. Ποτέ. Ποτέ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Μαζί σου 100%.Ποτέ δεν θα το έκανα,και ποτέ δεν σκέφτηκα να το κάνω.Απο την αρχή διακοπτόμενο τρεχούμενο ζεστό νερό και τίποτε άλλο.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok, το εμπαιδώσαμε παίδες...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

:stumm :stumm :stumm
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Αυτοι που χρησιμοποιουν μαχαιρι αποφευγουν το τρεχουμενο νερο για δυο λογους ο ενας ειναι οτι εαν κτυπησει το μαχαιρι πανω στην βρυση ειναι σιγουρη ζημια στην κοψη και ο αλλος λιγο τραβηγμενος , η πιεση του νερου ενδεχεται και αυτη να αφησει το σημαδι της στο σημειο της κοψης που θα πεσει αρχικα .

http://www.rasurpur.de/media/rasurpurfa ... dent_in_th" onclick="window.open(this.href);return false;
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”