Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Stefanos έγραψε:.......... Δεν πρέπει να είναι των 12,-€ τα 75 ml δλδ. Προθερμάνετε το πινέλο σε καυτό νερό (οδηγίες και λεπτομέριες σε ποστ!)........

Φιλικά
Στέφος
Αυτό με την προθέρμανση του πινέλου σε καυτό νερό, νομίζω, από εδώ συζητήσεις, ότι δεν ισχύει.
Σε κάποιο άλλο τοπικ, αναφέρεται ότι είναι καταστροφή για το πινέλο. Θεωρώ ότι θα πρέπει να διορθωθεί.

Με όλο το σεβασμό στον γράφων Στέφανο, κι επειδή είναι από τα πρώτα που θα διαβάσει κάποιος νέος στο φόρουμ και στο ΠΞ. (Σαν την αφεντιά μου)

Πάντα φιλικά
Γιώργης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεκτο ως παρατηρηση αυτο που λες φιλε Γιωργο - ομως το συγκεκριμενο δεν παυει να ειναι μια προσωπικη γνωμη/μεθοδος του Στεφανου. Δεν μπορουμε ετσι απλα να "αλλαξουμε" το ποστ του. Αυτες οι συμβουλες γραφτηκαν το 2010 (και το 2009 καποιες) οταν οι περισσοτεροι εδω χρησιμοποιουσαμε "πλαστικα".

Το ζεστο/καυτο νερο στο πινελο δεν συνισταται πλεον, κυρια σε ασβους και συνθετικα - αλλα υπαρχουν εξισου φανατικοι που "καινε" τα γουρουνοπινελα τους πριν το ξυρισμα. Δεν ξερω τι θα αποφασισει ο Ανδρεας ή και ο ιδιος ο Στεφανος - αλλα προσωπικα δεν θα πειραζα το ποστ. Με λιγο περισσοτερο διαβασμα καθε νεο μελος θα σχηματισει μια πληρη εικονα του τι προτεινεται και τι δεν προτεινεται για το ξυρισμα του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Φίλε Herco ορμώμενος από το ότι είναι ένα τόπικ που κάθε νέος θα συμβουλευθεί και από μία ανάρτησή σου, έγραψα το παραπάνω σχόλιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 02 Οκτ 2016, 06:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ σωστα Γιωργο - αν και εκει μιλουσαμε για βραστο (απο βραστηρα) νερο. Ενημερωνω παντως τον Αντρεα και θα δρασει αναλογα.
Εικόνα
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

teofril έγραψε:Ξεθαβω το θεμα για να ρωτησω κατι που μου εκανε εντυπωση, στις οδηγιες για το Α και το Ω για ξυρισμα γραφεις στο 7. οτι τη μηχανη δεν την ξεπλενουμε ποτε με τρεχουμενο νερο αλλα στο νιπτηρα. Για πιο λογο το κανουμε αυτο; Ισχυει το ιδιο για σαβετες και για μαχαιρια;
Προσωπικά, αυτό με το νιπτήρα το βρίσκω προβληματικό από άποψη υγιεινής για οτιδήποτε ξέπλυμα οποιουδήποτε ξυριστικού, ούτε καν για μούλιασμα πινέλου ή σαπουνιού, ούτε για τίποτα.
Χάθηκε το τρεχούμενο χλιαρό προς ζεστούτσικο νερό που θα διαλύσει και τα υπολείμματα σαπουνιού παρασύροντας καλά και τις τυχόν κομμένες τρίχες;

Ούτε η κόψη και η ακμή της φαλτσέτας θα υποφέρουν από την πρόσπτωση του νερού (δεν χρειάζεται τέρμα η ροή), υποφέρουν αυτές από πολλά άλλα και ευθυγραμμίζονται συνέχεια με το λουρι ή άλλο στροπ.
Αυτό που δεν πρέπει κατα το δυνατό (και σε όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος όμως), είναι να μπει νερό μέσα στην κλείδωση (pivot) της λάμας με τη λαβή στα μη ανοξείδωτα straight, αλλά και στα ανοξείδωτα επίσης για το φόβο της σκουριάς.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε:Δεν διεκδικώ δάφνες ότι το παρακάτω είναι πλήρες ή 100% σωστό (παρά το ότι είναι! :mrgreen: ). Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Φίλε Γιώργο θα σταθώ στην πρώτη γραμμή της δημοσίευσης του Στέφου η οποία και λύνει το "πρόβλημά" μας.
Μην ξεχνάμε πως εδώ γράφονται προσωπικές απόψεις πάνω απ όλα.
Θα μου πεις είναι οδηγός, ναι είναι οδηγός όπως όλοι οι οδηγοί... δεν είναι κανόνες.
Ο ένας μπορεί να πει όχι το πινέλα σε καυτό νερό, εγώ θα σου πω το πινέλο σε καυτό νερό (όχι βραστό) οπωσδήποτε. (το οποίο και κάνω)

Ευχαριστώ πολύ για την σύσταση αλλά δεν βρίσκω τον λόγο πραγματικά να επέμβουμε στο κείμενο του Στέφου.
Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τον Στέφο όμως για να τον ρωτήσω αν θέλει να αναθεωρήσει ο ίδιος τον οδηγό του.

:helt :hellas3
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Καλησπέρα, ελπίζω να είναι το σωστό μέρος εδώ που γράφω. Για κόντρα ξύρισμα τι κλίση πρέπει να έχει η λεπίδα για καλύτερα αποτελέσματα ;; Εγώ που δοκίμασα είναι πιο άνετο το ξύρισμα όταν η λεπίδα είναι γύρο στις 70°- 90° και οχι στις 30° που είναι για WTG. Και επίσης σε ένα site διάβασα ότι είναι καλύτερο στις 5°, σχεδόν στην ίδια ευθεία με το δέρμα, αλλά νομίζω είναι χειρότερο, τουλάχιστον όσον αφορά την άνεση, σα να με έγδερνε... Εσείς με τι κλίση κάνετε το κόντρα. Υπάρχει βέβαια και η λύση του να τα παίρνω μόνο WTG....
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Αυτό με τις 90° ομολογώ ότι δε μπορώ να το φανταστώ. Δηλαδή η λεπίδα θα κοιτάει προς τα κάτω και θα την κατευθύνεις προς τα πάνω;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στις 90ο δεν ξυριζει μια DE μηχανη. Απλα οργωνει/γρατζουναει το δερμα. Μιλαμε παντα για τη γωνια που σχηματιζει το πανω καπακι της κεφαλης της μηχανης, με το δερμα μας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Βασικά μ@λακία πρέπει να είπα, αφού έχει τα δοντάκια-μπάρα δεν μπορεί να έρθει σε επαφή με το δέρμα, αν και νομίζω σήμερα που το έκανα, κάτι σα να έπαιρνε, αλλά τέλος πάντων, μπορεί να κάνω και λάθος. Παραμένει όμως η ερώτηση, σε ποια κλίση είναι καλύτερα για ATG ;; Θα μου πείτε βρες το μόνος σου, ναι οκ θα το βρω κάποια στιγμή, αλλά εσείς τι προτείνετε, ίδια κλίση με το WTG ή πιο μικρή ;; Αυτό ΕΔΩ είναι σωστό ;;
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”