Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για τα DE, λογικά πρέπει να ισχύει, αλλά στις φαλτσέτες αυτές είναι οι γωνίες κοπής.
Ordo ab chao
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

να εκφέρω γνώμξ εγώ που ξυρίζομαι με ασφαλείας όλη μου την ζωή; ¨η θα την βάλεις σωστά και θα κόβει ή λάθος και απλώς θα μαζεύεις την σαπουνάδα. Η γωνία είναι μία και την ορίζει η μηχανή.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στο ερώτημα σου Γιάννη(John)ποια κλίση είναι καλύτερη για ATG,ουσιαστικά απάντησες μόνος σου,"πρέπει" να το ανακαλύψεις εσύ,κάθε δέρμα είναι διαφορετικό,επίσης και οι τρίχες,η φόρα της τρίχας,καθώς και η γωνία της τρίχας ως προς το δέρμα,αν βάλεις και την DE και τις λεπίδες,που είναι διαφορετικές,προκύπτει μια επιστήμη ολόκληρη,που ονομάζεται τεχνική ξυρίσματος,δηλαδή έχουμε πολλούς παράγοντες που πρέπει να υπολογίσουμε...

Τώρα θα μου πείς,μα εσύ με μπέρδεψες,αντί να με βοηθήσεις,σωστό και αυτό,αλλά είναι μια πραγματικότητα που θέλοντας και μή βιώνουμε όλοι μας καθημερινά,και ονομάζεται(μοναδικότητα),θα προσπαθήσω λοιπόν να γράψω απλά κάποια tips για όλους μας.

~Η κόντρα(ATG) δεν είναι για όλους,και ειδικά σε κάποια ευαίσθητα σημεία,όπως λαιμός-μουστάκι-και γύρο από αυτό.
~Η σωστή γωνία κοπής σε DE έρχεται όταν,το πάνω καπάκι(top cap)μαζί με την μπάρα ασφαλείας(safety bar),
ακουμπούν το δέρμα μας ταυτόχρονα.
~Η σωστή χαρτογράφηση του προσώπου μας,είναι ο κυριότερος παράγοντας,πρέπει να ξέρουμε-θυμόμαστε την φορά της τρίχας μας,σε όλα τα σημεία του προσώπου,αν ξεχνάμε στην αρχή αυτά τα μοτίβα,τα σχεδιάζουμε σε ένα χαρτί,μέχρι να τα κατανοήσουμε και να τα μάθουμε.
~Όταν λέμε για γωνία κοπής,εννοούμε την γωνία που σχηματίζεται,από την λεπίδα πάνω στο δέρμα μας,την ώρα που κόβει,και όχι την γωνία που έχει η λαβή ή κάποιο άλλο μέρος της DE.
~Στην κόντρα πρέπει να πάμε σύμφωνα με την γωνία που σχηματίζει η τρίχα,στον λαιμό πχ οι τρίχες συνήθως,έχουν γωνία 45˚και μπορεί να έχουμε και τρίχες σχεδόν παράλληλες με το δέρμα μας,ανάλογα λοιπόν με την γωνία που έχουν οι τρίχες μπορούμε να μειώσουμε ή να αυξήσουμε την γωνία κοπής της λεπίδας μας.
~Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για το WTG και XTG,μόνο που το ATG είναι το ποιο επώδυνο,και η μεγαλύτερη δοκιμασία του δέρματος.
~Στις 90˚δεν γίνεται να κόψει μια DE,ακόμα και στην περιοχή στο μουστάκι,πχ,με μια σαβέτα-φαλτσέτα μπαίνουμε στο άνω χείλος κάτω από την μύτη με 90˚και μειώνουμε,στις 90˚μπορούμε να κάνουμε buffing με σαβέτα-φαλτσέτα (προσοχή απαιτείται εμπειρία),με μια DE δεν μπορούμε,εκτός και αν αφαιρέσουμε το base plate.
~Οι 30-35˚είναι η ιδανική γωνία κοπής προς το δέρμα μας,πάνω από αυτές τις μοίρες παρατηρούμε ερεθισμούς-καψίματα κ.ο.κ.κυρίως σε ευαίσθητα δέρματα.
~Στην κόντρα λοιπόν μειώνουμε την γωνία κοπής,για να κόβουμε τρίχες,και όχι δέρμα,με μια σαβέτα-φαλτσέτα έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα,εφόσον η γωνία κοπής είναι στο χέρι μας,και μπορούμε να διορθώνουμε real time κατά βούληση,σε μια DE αυτό μπορεί να επιτευχθεί εν μέρει,με ρυθμιζόμενη ή με κάποιες DE με μεγαλύτερο blade exposure,
πχ αν κάνουμε κόντρα στον λαιμό και θέλουμε να μειώσουμε τις μοίρες κοπής της DE,σηκώνουμε ελαφρός το base plate από το δέρμα μας,και αντίθετα πάλι εάν θέλουμε να προσθέσουμε μοίρες σηκώνουμε ελαφρά(απειροελάχιστα) το topcap (προσοχή απαιτείται εμπειρία).

*Στην φωτογραφία που έχει βάλει ο Γιάννης μπορούμε να δούμε την γωνία που σχηματίζουν οι τρίχες,καθώς και την γωνία κοπής της λεπίδας(δυο διαφορετικοί παράγοντες),όσο για το πόσο πρέπει να είναι η γωνία ακριβώς (±) δεν υπάρχει απάντηση,μια DE σου κάνει ή δεν σου κάνει,για να διαλέξεις την κατάλληλη,θέλει να έχεις δουλέψει την τεχνική σου πρώτα,και μετά αφού θα έχεις την εμπειρία,θα ξέρεις τι πραγματικά φταίει που δεν παίρνεις καλά ξυρίσματα,
δηλαδή φταίει η μηχανή; ή έλλειψη εμπειρίας; συνήθως δυστυχώς φταίει το δεύτερο,και ας μην το αποδεχόμαστε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πολύ καλό και κατατοπιστικότατο θα έλεγα.
Ordo ab chao
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Διαβάζοντας κι εγώ τον οδηγό στάθηκα λίγο εδώ:

"Ξεπλένετε στο ζεστό νερό του νιπτήρα, και ποτέ σε τρεχούμενο ζεστο νερό! ".

Η ερώτησή μου είναι: Γιατί; Τι πειράζει να το ξεπλύνουμε σε τρεχούμενο νερό (και δη ζεστό - σε κρύο δηλαδή δεν πειράζει; Αλλά τότε γιατί δεν υπάρχει πρόβλημα με το ζεστό νερό του νιπτήρα;); Ομολογώ δε διάβασα όλο το thread, ίσως έχει αναφερθεί νωρίτερα, αλλά μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Βασικά το αντίθετο θα μου φαινόταν πιο λογικό: ότι είναι καλύτερο να ξεπλένουμε σε τρεχούμενο νερό, αφενώς για λόγους υγιεινής, αφετέρου γιατί μου φαίνεται ότι το ξυραφάκι της μηχανής θα καθαρίζει καλύτερα. Μήπως χαλάει κάπου η λεπίδα ή η μηχανή;

Added in 22 minutes 48 seconds:
Όταν λέω σε τρεχούμενο νερό προφανώς δεν εννοώ να το αφήνουμε να τρέχει συνεχώς, μόνο την ώρα που πρέπει να ξεπλύνουμε τον αφρό.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Ο Στεφανος περιγραφει ενα ολοκληρωμενο/πληρες ξυρισμα για απολυτα αρχαριους και καταγραφει τις προσωπικες του επιλογες. Δεν θα παθεις τιποτα αν ξεπλυνεις σε τρεχουμενο νερο - αλλα συνυπολογισε οτι κανεις περισσοτερες κινησεις καθε φορα που θα ανοιγεις τη βρυση με αυξημενες πιθανοτητες να σου γλυστρισει η μηχανη απο το χερι ή κατι αλλο. Η συμβουλη του Στεφανου ειναι απλα να μην το ρισκαρεις. Η επιλογη ειναι δικη σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Προσωπικά, πάντα ξεπλένω την μηχανή στο νερό που τρέχει από την βρύση και δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα.
Οι Βρετανοί αντίθετα με τις κοντές βρύσες τους :angry-banghead: δεν έχουν άλλη επιλογή, παρά να γεμίσουν τον νιπτήρα και να ξεπλένουν εκεί....
Γιάννης
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
6
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

Συγχαρητήρια στον Στέφανο ,κατατοπιστικότατη ενημέρωση !!!!
Dim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 13 Ιαν 2018, 00:03
6
Been thanked: 27 times

εμενα μαρεσει στο τελος να βαζω και asl και balm
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί ξανά αλλά και το j-hook του Μαντικα βοηθάει πολυ.

Προσοχή όμως, οχι για μη εξοικειωμένους με τη DE τους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”