Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

@ Ελα Αλεκο: Εαν κατι σε φοβιζει με την λαβη του πινελου σου πχ δεν ειναι λακαρισμενο το ξυλο στηριζε το υπο γωνια
Η λαβη αν γινεται να ακουμπα στο χειλος του μπολ και ο θυσανος να ειναι αρκετα μεσα
Με λιγη ωρα νοτισμα κατ'αυτον τον τροπο μην φοβασαι δεν θα "παρει" που λεμε κλιση.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12362 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

@Stefanos = συναδελφε ολα κατανοητα αυτα που μου ειπες και τα εφαρμοζω γιατι απο ενα tutorial δικο σου το διαβασα το "καψιμο" του πινελου :!@#! :!@#! ..... απλα φιλε Στεφανε για να καταλαβεις αφηνω το νερο μεσα στο βραστηρα μεχρι να κοχλασει και μετα το χυνω σε μια μικρη πλαστικη λεκανουλα οπου μεσα σε αυτη τη πλαστικη λεκανουλα εχω το scuttle και το πινελο μαζι ..... τα αφηνω εκει μεσα για κανενα 3λεπτο το πολυ μεχρι να πλυθω με ζεστο νερο στο προσωπο μου ωστε να ανοιξουν οι ποροι και να πασαλειφθω με λαδι .... το νερο μεσα στη πλαστικη λεκανουλα ολο αυτο το διαστημα δεν κοχλαζει απλα κατακαιει ..... δηλαδη το δαχτυλο σου ουτε 1sec δεν μπορεις να το βαλεις .... αυτο θελω να ρωτησω = αν τοσο ζεστο νερο κανει κακο στο πινελο ????

@Δορυφέρων = ευχαριστω πολυ φιλε για τις συμβουλες σου ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το πολυ ζεστο νερο μπορει να σε καταστρεψει το δαχτυλιδι του θυσανου, να σκασει δλδ. Η τριχα ταλαιπωρειται και αυτη..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Να ξερετε το εξης: το πινελο αντεχει τοσο ζεστο νερο οσο το δερμα σας

Καυτο νερο μπορει να καταστρεψει το πινελο. Και καλα αν ειναι των 5 ευρω, σιγουρα δεν θα θελατε να παθετε ζημια σε καποιο silvertip πινελο
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12362 times
Been thanked: 8654 times
Ηλικία: 44

εληφθη οβερ συναδελφοι .... και δυστυχως Στεφανε επιβεβαιωνεσαι για το δαχτυλιδι του θυσανου που οντως εχει σκασει σε μερικα σημεια .... παλι καλα που ειναι γουρονοτριχα και εκανε €9 το πινελο μου ....

@Aris = σωστος φιλε μου και εσυ ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Χαιρετε

Θα ηθελα εδω εν συντομια να σας αναφερω 5 απλα αλλα πολυ βασικα βηματα που πρεπει καποιος να ακολουθει, προκειμενου να εχει ενα ανετο κ ευχαριστο ξυρισμα.

Τα παρακατω δειτε τα σαν ενα πρωτο μπουσουλα πανω στα οποια θα χτισετε μεταγενεστερα τις τεχνικες και την ξυριστικη σας ζωη

1.ΠΙΕΣΗ

Ανεξαρτητως τι ξυραφι χρησιμοποιειτε και με ποσες λεπιδες, η πιεση πρεπει παντα να ειναι απο ελαχιστη ως σχεδον μηδαμινη. Στα "πλαστικα" ξυραφακια (βλεπε σουπερ μαρκετ) επιτρεπεται μια καπως πιο εντονη πιεση απο το χερι μας στο ξυραφι, παντα ομως σε μικρα επιπεδα.

Στα DE Razors ή στα straight και τις σαβετες η πιεση πρεπει να ειναι απειροελαχιστη.

Συμπερασμα: Μεγαλη πιεση - μεγαλος ερεθισμος


2.ΤΑΧΥΤΗΤΑ

Οταν ξυριζομαστε ΔΕΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ. Μην περιμενετε να εχετε τελειωσει το ξυρισμα σε ενα λεπτο. Ξυριζομαστε με μικρες συντομες κ κοφτες "ξυρισιες" πανω στο προσωπο κ με αργο ρυθμο. Αν υπαρξει βιασυνη τοτε ασυνειδητα θα ξυριζουμε γρηγορα κ με μεγαλυτερη πιεση μεγαλυτερες επιφανειες δερματος με αποτελεσμα να το ερεθιζουμε

Συμπερασμα: Μεγαλη ταχυτητα - μεγαλος ερεθισμος

3.ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Το γενι μας πριν το ξυρισμα θεωρειστε το ως ενα βρωμικο σκληρο συρμα. Αν θελουμε να ξυριστει ευκολα κ χωρις να εχουμε δερματικα προβληματα πρεπει να διευκολυνουμε την κοπη του. Πως το κανουμε αυτο?

Πριν ξυριστουμε προετοιμαζουμε το δερμα μας. Καθαριζουμε το προσωπο μας με ζεστο νερο κ αγνο σαπουνι (ή οποιοδηποτε αλλο προιον που σας αρεσει οπως scrub, καποια λοσιον προσωπου κλπ) προκειμενου να απομακρυνουμε την λιπαροτητα και να μαλακωσουμε την τριχα. Με την εφαρμογη ζεστου νερου η τριχα μπορει να μαλακωσει μεχρι και 70-80%.

Συμπερασμα: Εχοντας καθαρισει και ζεστανει την τριχα διευκολυνουμε την κοπη της

4. ΜΕΙΩΣΗ

Η ιδεα της μειωσης εχει να κανει με την εννοια οτι δεν πρεπει να θεωρουμε οτι τα γενια θα τα κοψουμε ολα μονομιας. Απεναντιας τα γενια τα μειωνουμε σταδιακα (αρχικα κανοντας παντα το πρωτο ξυρισμα με τη φορα της τριχας) κ συνεχιζοντας κανοντας απο 2 εως και 4 συνολικα περασματα με το ξυραφι.

Εδω να αναφερω οτι οι τεχνικες (οσον αφορα τα περασματα) αλλαζουν αναλογα με τα γενια κ το στυλ του καθενος. Μερικοι αρεσκονται σε ενα με το φορα της τριχας, αλλοι με 2ο περασμα κοντρα, αλλοι με 3 περασματα το 2ο ξυριζομενοι παραλληλα και με τριτο το κοντρα κλπ κλπ (λεπτομερειες θα βρειτε στο φορουμ)

Συμπερασμα: Αν κανουμε κατευθειαν κοντρα ξυρισμα θα ερεθιστουμε!!


5. ΝΕΡΟ

Το νερο ειναι βασικο στοιχειο ενος καλου ξυρισματος. Ενυδατωνει, καθαριζει και περιποιειται το δερμα.

Πριν και κατα τη διαρκεια του ξυρισματος χρησιμοποιουμε ΖΕΣΤΟ νερο για να καθαρισουμε το δερμα, να μαλακωσουμε την τριχα και να ανοιξουμε τους πορους προκειμενου να ξυριστουμε πιο ευκολα.

Οταν τελειωνουμε το ξυρισμα εφαρμοζουμε πολυ ΚΡΥΟ νερο για να κλεισουμε τους πορους και να "σφιξουμε" το δερμα μας.

Συμπερασμα: Σωστη χρηση του νερου = μεγαλυτερη ανακουφιση
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Mε προλαβες γιατι κατι αντιστοιχο ετοιμαζα.. Οκ, γλυτωσα δουλεια... :beah2 :megagrin

Μια ερωτηση περιεργειας... Δεν θα κολλουσε πιο πολυ στο νημα για τους αρχαριους, και δη εδω? :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Νομιζω οτι αυτο το νημα καλυπτει ΟΛΟ το ξυριστικο φασμα

Εννοω και τους πλαστικους, και τους μαχαιραδες

Τωρα δεν ξερω εσεις ειστε συντονιστες εσεις κρινετε, αν και ισως νομιζω θα επρεπε να ειναι μονο του

Κρινεις κ πραττεις :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οχι εγω μονος.. Θα διαβουλευτουμε και θα πραξουμε.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πολύ καλά όλα αλλά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου όσον αφορά το κατευθείαν κόντρα ξύρισμα ερεθίζει το δέρμα, πιστεύω δεν ισχύει για όλα τα δέρματα αυτό.Αν δείτε τα βιντεό μου τα γένια κάτω στο λαιμό μου κατα το ήμισι τα ξυρίζω απο την αρχή κόντρα χωρίς να έχω το παραμικρό πρόβλημα.Επίσης έχω ακούσει απο παλιούς που ξυριζόντουσαν σε μπαρμπέρηδες , το πρώτο πέρασμα ήταν κόντρα και το αποτέλεσμα ήτανε θεικό.

Έχω καταλήξει πως σωστά επισημάνεται ότι τα πρώτα περάσματα πρέπει να είναι με τη φορά των γενιών αλλά όταν τα γένια είναι πολλών ημερών μπορούν να κοπούν απο την αρχή κόντρα δίνοντας φοβερό αποτέλεσμα , επισημάνω όταν είναι πολλών ημερών.Αυτό μια δοκιμή θα σας πείσει για να δείτε πως θα αντιδράσει το δέρμα σας, σε εμένα πάντως λειτουργεί καλά αλλά εγω ξυρίζομαι κάθε 6-7 μέρες σχεδόν!Αυτό δε πάει να πει ότι θα δουλέψει σε όλους σας , αλλά τουλάχιστον δοκιμάστε το..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”