Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ για το πλύσιμο του πρόσωπου χρησιμοποιώ face wash maca root της body shop. Το χρησιμοποιώ κάθε πρωί και πριν από το ξύρισμα.
Απλά σαπούνια στο πρόσωπο, είναι για αυτούς που δεν έχουν ευαισθησίες, όπως λιπαρότητα, στίγματα και κυρίως τρίχες που γυρνάνε προς τα μέσα. Επίσης από εργονομικής άποψης δεν με βολεύουν οι πλάκες – σαπούνια.
Απολέπιση κάνω με κάποιο Face Scrub της Apivita ή του Body Shop 1-2 φορές την εβδομάδα και πάντα πάνω από 12 ώρες πριν το ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Moccahead έγραψε:1. απλο σαπουνακι του θεου!
καραβάκι για παράδειγμα? :D
Moccahead έγραψε:2. αν κανεις χρηση shaving oil δε χρειαζεσαι κρεμα ή σαπουνι. Μπορεις να βαλεις ομως, και οχι δεν ξεπλενεις. Γιατι ειναι ειδικη η συνθεση του λαδιου
Α δηλαδή με το λαδάκι αυτό, ξυρίζεσαι μόνο μ αυτό? καλά κατάλαβα?
minorguitarist έγραψε:Απολέπιση κάνω με κάποιο Face Scrub της Apivita ή του Body Shop 1-2 φορές την εβδομάδα και πάντα πάνω από 12 ώρες πριν το ξύρισμα.
Και να το πρώτο μου λάθος! Δεν το ήξερα πως πρεπει απολέπιση 12 ωρες πρίν. Εγώ πλύθηκα με σαπουνι καθαρισμου και ελαφριάς απολέπισης πρίν το ξύρισμα ακριβώς :o :o
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Do it like χωριατικα!

Παρε σαπουνακι καραβακι, παρε ενα καταλληλο γαντακι και καντο! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο money θα κερδισεις, με το ιδιο αποτελεσμα (ή ακομη καλυτερο αν χρησιμοποιησεις ενα καλο σαπουνι). Σορι Αποστολε, τα θεωρω πεταμενα λεφτα. Γιαυτο και οι σουπιεριτσες μου με σαπουνια.. (ξερω.. οικογενειακη παλι.. :p )

Σωστα καταλαβες για το λαδι Χρηστο.. Αν παρεις τοz David Sommerset ειναι μικρουτσικο μπουκαλακι, αλλα φτανει για 90 ξυρισματα λεει. Το χρησιμοποιω ως preshave σε συνδιασμο με αυγοταραχο (κρεμα εννοω! χεχε)...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Μου αρέσει που κάθε σου απάντηση μου δημιουργεί και ερωτήσεις του νέοπα! (εσένα δε σ αρέσει βέβαια γιατι στα πρίζω ! :D )
Moccahead έγραψε:ή ακομη καλυτερο αν χρησιμοποιησεις ενα καλο σαπουνι
Καλό σαπούνι εννοείς? Στιλ καραβάκι αλλα κάτι παπουτσάνης και τέτοια?
Moccahead έγραψε:Το χρησιμοποιω ως preshave σε συνδιασμο με αυγοταραχο (κρεμα εννοω! χεχε)...
Εννοείς και λάδι και αυγοτάραχο?(είδες μαθαίνω ;) ) Δεν είναι υπερβολή? Αν και μάλλον κάτι θα ξέρεις και τώρα που το σκέφτομαι έχω λίγο άγρια ξένια οπότε θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή! Αναλογία? Δηλαδή απο οτι κατάλαβα από αυτό το λάδι βάζεις έτσι κι αλλιώς λίγο, άρα εσύ μαζί με αυγοτάραχο βάζεις πιο λίγο σωστά? (τυχαίο δε νομίζω!)

Υ.Γ. Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά ως καλός νέος θέλω να μάθω κόλπα από εμπειρότερους!

Ευχαριστώ όλους παιδιά
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ακριβως λογω του οτι εχεις σκληρα γενια, ενδεικνυται ενα shaning oil πιο πολυ αποτι μια preshave κρεμα! Το λαδι που χρησιμοποιω ειναι αυτο. Βαζω 3-4 σταγονες στο χερι και το αλειφω στη μουσουδα. Μεχρι να επιδρασει θελει ενα - δυο λεπτουδακια, εν τω μεταξυ χτυπαω την κρεμουλα μου.. Την αλειφω στη μουσουδα και την επεξεργαζομαι με το πινελο παλι 2-3 λεπτα (εναλλακτικα μπορεις να την πασαλειψεις και να περιμενεις τα 3 λεπτα, απλα, αφου θα περιμενεις και που θα περιμενεις, κανοντας το μασσαζ προετοιμαζεις καλτερ δερμα και τριχα!) και μετα αρχιζω το ξυρισμα.. Φυσικα υπαρχουν και αλλα (κανε ενα κλικ εδω), αλλα καλυτερα, αλλα χειροτερα. Εδω λογω του οτι εχω δοκιμασει μονο 2 προϊοντα δεν μπορω να σε πω, αν και περισσοτερο θα ελεγα το 2ο ειναι πιο καλο, μιας και μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σαν pre shave, αλλα και σαν after shave!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

zamc έγραψε:
minorguitarist έγραψε:Απολέπιση κάνω με κάποιο Face Scrub της Apivita ή του Body Shop 1-2 φορές την εβδομάδα και πάντα πάνω από 12 ώρες πριν το ξύρισμα.
Και να το πρώτο μου λάθος! Δεν το ήξερα πως πρεπει απολέπιση 12 ωρες πρίν. Εγώ πλύθηκα με σαπουνι καθαρισμου και ελαφριάς απολέπισης πρίν το ξύρισμα ακριβώς :o :o
Αν κάνεις απολέπιση ελαφριά (με σαπούνι απολέπισης ή με τεχνικές όπως περιγράφει ο Στέφος (με γάντι), δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν όμως κάνεις με Face Scrub εκεί θα έχεις σίγουρα πρόβλημα καθώς η απολέπιση είναι πολύ βαθιά. Αφού είναι αισθητή και στην αφή και στο μάτι. Το δέρμα θα ερεθιστεί αν ξυριστεί καπάκι. Είναι η πιο αποτελεσμάτική θεραπεία για τρίχες που γυρνάνε μέσα. (ingrown hairs)

Δες και εδώ
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Στέφο, αν ξαναζητήσει συγνώμη ο zamc ρίξ'του ban!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε σαλονικιο δε ριχνω ban, πρεπει να προσπαθησει πολυ... χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Καλά, εννοείται ότι αστειεύομαι για να καταλάβει ότι όσο και να ρωτάει δεν ενοχλεί κανέναν!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Moccahead έγραψε:Σε σαλονικιο δε ριχνω ban, πρεπει να προσπαθησει πολυ... χαχα
Καλά ρε παιδιά συγνώμη :shock: δεν ξαναζητάω συγνώμη :mrgreen:

Αλλα έχω ερώτηση! (πρωτότυπο ε?)

Αυτό με το λάδι και το οτι αντικαθιστά αφρούς κρέμες κ.τ.λ δεν το ήξερα και ομολογώ εντυπωσιάστηκα ο νέος!
Γιατί λοιπόν κάποιος να μην χρησιμοποιεί λάδι για ξύρισμα και όχι σαπούνι ή κρέμα? Έχει μειονεκτήματα? και κατα πόσο βρίσκουμε αξιόλογα λαδάκια στο Ελλάδα?

Και τώρα που είπα σαπούνι, πήρα ένα απλό σαπουνάκι (μετά απο συμβουλή του φίλου και συνπολίτη Moccahead) με γλυκερίνη (Παπουτσάνη χρώματος κίτρινου!) ελπίζω να μην έκανα βλακεία, για να δοκιμάσω πλύσιμο με αυτό σήμερα πριν το ξύρισμα!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”