Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Θενκς.. Δεν εκανα τπτ.. Αυτο που κανω καθε φορα + φωτο.. :ugeek:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Moccahead έγραψε:Το βιντεο που ακολουθει εχει οδηγιες για single edge πρωτα και μετα για double edge ξυραφια.
:o Εμένα πάντως το βίντεο δεν με έπεισε, και δεν θα συνιστούσα να το επιχειρήσει κανείς, εκτός αν θέλει να κόψει τις φλέβες του... :roll:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Συμφωνα με μαρτυριες φιλων μου πιανει.. Αν δεν σε κανει (φοβητσιαρη, no pain no gain! 8-) ), τοτε βρες φελο! Εγω εχω φελο, γιατι μερικες φορες οταν ξυριζομαι δεν εχει ανοιξει το ματι τελεια, και δεν θελω να πετυχω αλλαγη ξυραφιου ετσι.. :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Δεν είναι που ο Στέφος κατέχει το θέμα στη λεπτομέρειά του. Είναι που ξέρει να το αναπτύσσει κατανοητά, απλά και όχι απλοϊκά. Σε κάνει εκείνη τη στιγμή που τον διαβάζεις να θες να εκτελέσεις αμέσως τις ...οδηγίες του! :)
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Χαιρομαι που ο τροπος που γραφω σε βοηθαει...

Εικόνα




Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μη του λέτε τέτοια σας παρακάλώ, παίρνουν τα μυαλά του αέρα :mrgreen:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Να ρωτήσω κάτι επί της διαδικασίας? !

Ήδη με την ξυριστική μηχανή που έχω (ακατονόμαστη mach3) έχω δοκιμάσει να κάνω όλα τα υπόλοιπα σωστά σύμφωνα με τους οδηγούς για αρχάριους εδώ μέσα!

Έχω κάποιες ερωτήσεις όμως!

1) Έχω βρει στο μπάνιο μας (δεν το χρησιμοποιώ εγώ!) ένα baby oil λέει της jonson & johnson. Αυτό λέει επάνω πως είναι για τα μωρά, και κρατάει την υγρασία της επιδερμίδας.
Εγώ κάνοντας την προετοιμασία μου την πρώτη φορά που ξυρίστηκα (wet shaving) έκανα πλύσιμο με ένα υγρό σαπούνι που είναι και για ελαφριά απολέπιση (από supermarket). Και μετά κρέμα. Λέτε να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αυτό το baby oil που βρήκα μετά το πλύσιμο και πριν την κρέμα? Το ξέρει κανείς το προϊόν?
Να το βάλουμε δηλαδή και να κάνουμε μασάζ στο πρόσωπο (για μαλάκωμα) και μετά ξέπλυμα(ή όχι??) και κρέμα για ξύρισμα.

2) Αν δέν κάνει αυτό(baby oil), σκέφτηκα τη χρήση πχ dove(αφρόλουτρου ή κρέμας χεριών) που λέει πως είναι ενυδατική. Το ερώτημα εδώ είναι πρώτον αν κάνει? και δευτέρον πριν ή μετά το πλύσιμο με το σαπούνι (απολέπισης)

Ξέρω οτι είναι χαζές ερωτήσεις (οχι για μένα βέβαια που δεν έχω ιδέα!) αλλά σας υπόσχομαι οτι μπορώ να κάνω και πιο χαζές ακόμα στο μέλλον.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν δεν ειναι shaving oil ή προϊον για ξυρισμα με καποιο λαδι (κρεμα ξυρισματος, σαπουνι ξυρισματος), δεν βαζουμε ΤΙΠΟΤΕ αλλο λιπαρο στη μουσουδα μας! Το λαδακι ειναι για κ@λο και μονο εκει! Σαν preshave μπορειτε να χρησιμοποιεισετε καποιες κρεμες body butter της Florena με shea butter και argan oil (ουπς.. ελλαντα.. ντεν ξερω τι έκει εκεί!)

Γιατι? Σε απλα ελληνικα.

"children.mode=on"
Διοτι θελουμε να καθαρισουμε τις τριχες απο τον λιπαρο μανδυα που περιβαλλονται για να μπορεσουν να φουσκωσουν με τον αφρο που χτυπησαμε! Οποτε ενα απλο σαπουνι φτανει! Τα Dove και ειδικα τα σαπουνια ειναι χημικες βομβες. Μυριζουν ομορφα, αλλα καπου εκει τελειωνει η πλακιτσα! Δεν θα ελεγα ναι σε κρεμοσαπουνο, το οποιο μεν καθαριζει, αλλα ενυδατωνει. Εμεις θελουμε να ενυδατωσουμε με τον αφρο μας και μονο! Γιατι λογω του οτι η κρεμα και το σαπουνι ξυρισματος ειναι ακρα αλκαλικα (κατι ομορφα σαπουνακια που υπαρχουνε με pH 11+...), μονο αυτα μπορουν να φουσκωσουν την τριχα, η οποια θα απορροφησει και νερο αλλα και τα συστατικα του αφρου μας. Σαν αποτελεσμα μετα τα 2-3 λεπτα μασσαζ με το πινελο στη μουσουδα οι τριχες ειναι καλοφουσκωμενες και κοβονται πιο ευκολα. Αυτο εχει αντικτυπο και στο ξυραφακι που μπορει να βγαλει πιο πολλα "πρωτα" ξυρισματα!
"children.mode=off"

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε σαπουνι απολεπισης. Προτεινω ενα καλο φτηνο σαπουνακι οπως π.χ. το Speick σε συνδυασμο με ενα γαντι απολεπισης! Λιγοτερη χημεια λαιμααααιιιιιιιιι!! Αποφυγετε χημικες βομβες, οχι για μενα, για την φουκαριαρα την επιδερμιδα σας!

Εναλλακτικα, εαν ξυριζεστε μετα το μπανιο μπορειτε να πλυνετε τη μουσουδα και κατα τη διαρκεια του ντους σας με το αφρολουτρο και αν θελετε απολεπιση με ενα γαντακι. Ειναι υπεραρκετο. Και ο πιο κλασικος, απλος, και καλος τροπος! Αν ξυριστειτε σε αλλη φαση της μερας, ισχυουν ΟΟΟΟΟΛΑ τα πιο πανω που αναφερθηκανε..

Ολα τα αλλα πιλινγκ κρεμουλες και σαπουνακια, βαζακια, υγρακια, @ρχιδακια, ειναι παπαριες του μαρκετινκ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Κατατοπιστηκότατος για άλλη μια φορά!

Ερωτησεις! :

1)άρα αν μιλάμε για πλύσιμο, να παμε σε ενα σαπουνι απλό, απλά με υψηλό PH? (πχ απο φαρμακείο?), αυτό δεν ξηραίνει την επιδερμίδα?

2)αν βάλουμε ειδικό λάδι (pre save) πριν τον αφρό μας λογικά ξεπλένουμε πάλι καλα έτσι? (για να αποφύγουμε την λυπαρότητα στην τριχα όπως είπες παραπάνω?)
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

1. απλο σαπουνακι του θεου! Υψηλο ρΗ εχουν τα ξυριστικα κρεμο/σαπουνια! Γιαυτο και εχουν και γλυκερινη, ή βαζεις μονος σου ΕΛΑΧΙΣΤΗ!

2. αν κανεις χρηση shaving oil δε χρειαζεσαι κρεμα ή σαπουνι. Μπορεις να βαλεις ομως, και οχι δεν ξεπλενεις. Γιατι ειναι ειδικη η συνθεση του λαδιου
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”