Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Mολις χτες εκανα το Νο 1 στη Merkur και καθάρισε άψογα!Η οδοντόβουρτσα ήταν ηλεκτρική Vitality, δεν ξερω αν έπαιξε ρόλο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

8-)

Δεν την κατεχω την κυρια, αλλα δε νομιζω να επαιζε ρολο.
Γιατι μιλαμε για απλο καθημερινο καθαρισμα, και οχι μετα απο μακροχρονη αποθηκευση! Τα δικα μου Merkur και Gillette SP FT τα καθαριζω με μια οδοντοβουρτσα απο τη SABENA!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Η δικια μου ειχε μεινει πολυ πανω απο ενα χρονο με υπολειμματα απο το τελευταιο της ξυρισμα!
Εικόνα
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Στέφο η παρουσίαση σου είναι καταπληκτική. Να σε ρωτήσω κάτι, το βάρος της μηχανής παίζει ρόλο; Έχω Merkur οι Feather είναι πιο βαριές;
:hellas1
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καπου ειχα αναφερει οτι τα ξυραφακια θα πρεπει πριν την πρωτη χρηση να τα περναμε απο φελλο για να καθαρισει η γραμμη κοπης απο τις κατασκευαστικες ατελειες. Οι φελλοι πλεον ομως δεν ειναι απο φελλο. Εγω εψαξα πολυ μεχρι να βρω 2.. :evil: Εναλλακτικα μπορει κανεις το ιδιο να το κανει με το εσωτερικο της παλαμης. Το βιντεο που ακολουθει εχει οδηγιες για single edge πρωτα και μετα για double edge ξυραφια.

Καλη διασκεδαση! :mrgreen:

[youtube][/youtube]



EDIT: Φιλε Γιαννη δεν ξερω το βαρος των αλλων Merkur αλλα οι Featherειναι πιο ελαφριες απο το Merkur 38c . Το βαρος της μηχανης αλλα και το μηκος της λαβης ειναι σχετικα, και η ανεση στη χρηση τους εξαρταται απο τον εκαστοτε χρηστη. Στην αρχη δεν μπορουσα να ξυριστω με την Gillette superspeed γιατι ειναι πουπουλο σε σχεση με την 38c. Αλλα η εξασκηση κανει τον πρωταθλητη! Σε ο,τι αφορα το βαροις της κεφαλης τωρα: Το ειδος της ξυριστικης μηχανης, δλδ safety razor εχει διαφορετικη αρχη λειτουργειας αποτι τα system razor. Γιαυτο εχω γραψει οτι δεν πρεπει να πιεζουμε τη μηχανη στο δερμα, γιατι αλλιως θα κοψουμε φιλετακια. Στο safety razor το βαρος της κεφαλης αναλαμβανει την πιεση. Οσο πιο ελαφρια ειναι μια κεφαλη, τοσο πιο πολυ πιεση θελει. Γιαυτο και το Gillette superspeed εχει και τα μειονεκτηματα του τα οποια απο χρηστη σε χρηστη ειναι διαφορετικα εντονα. Γενικα: Ειναι καλο η κεφαλη να εχει βαρος. Γιαυτο λεω να αποφευγετε τους κινεζους, γιατι η λαμαρινα ειναι λαμαρινα ειναι λαμαρινα!!!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok παιδες.. Ειχα πει αλλου οτι πρεπει να αρχισω να ανεβαζω και δικες μου φωτο για καλυτερη κατανοηση των οσων περιγραφω, κυριως για οσους ξεκινανε τωρα με το wet shaving ή με τη χρηση πινελου και κρεμας - σαπουνιου.. Εδω ειναι μια σειρα, που δειχνει πως πρεπει να ειναι η κρεμα χτυπημενη. Χρησιμοποιηθηκε το θρυλικο Arko stick (δεν παιζει ρολο εαν ειναι κρεμα ή σαπουνι, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο), χωρις εξτρα κρεμα (super lather αποτελεσμα) και χωρις γλυκερινη (αφου οι φωτο εχουν.. εκπαιδευτικο χαρακτηρα... :mrgreen: ). Σε αυτο το thread εχω αναφερει οτι η κρεμα πρεπει να εχει την πυκνοτητα κρεμας ζαχαροπλαστικης.

Ξεκιναμε με την πρωτη φωτο, το πινελο (Victoria Daxer - ειναι μικτο) οπως ειναι φορτωμενο μετα απο περιπου 50 δευτερολεπτα. Το πινελο ειχε βραχει σχετικα καλα, δεν το αφησα σε πολυ ζεστο νερο, ελλείψει χρονου. Καθε φορα, βρεχετε την επιφανεια του σαπουνιου με ζεστο νερο, το αφηνετε λιγα δευτερολεπτα, αν θελετε κανετε κυκλικες κινησεις με το μπωλακι. Αφου αδειασετε το μπωλακι, το πινελο τιναγμενο, αλλα οχι πολυ καλα, το βουτατε και αρχιζετε να κανετε κυκλικες κινησεις.Αρχικα απαλες, σταδιακα το πιεζετε ελαφρια για να ανοιξει η κεφαλη και να παει το σαπουνι και στο εσωτερικο! Εαν η κρεμα ειναι σχεδον ξερη (θα το καταλαβετε γιατι θα ειναι πολυ πηχτη), ξαναβρεξτε την επιφανεια και επαναλαβετε. Στο τελος το πινελο πρεπει να ειναι καπως ετσι!

Εικόνα

Ξερω, ομορφιες.. Ποσο σαπουνι ξοδεψα ομως? Μεσος ορος για το Arko ειναι 0,5 γρ για τρια ξυρισματα, τα οποια τα ξεκιναω καθε φορα με το πινελο οπως στη φωτο! Καθε σαπουνι εχει και διαφορετικη "οικονομια", αποτελεσμα ποιοτητας, αποδοσης, σκληροτητας, συσταστατικων και θερμοκρασιας νερου κλπ.

Αφου χτυπησετε την κρεμα, το αποτελεσμα στο scuttle πρεπει να ειναι καπως ετσι:

Εικόνα

Στις επομενες φωτο θα προσπαθησω να σας δειξω την πυκνοτητα που πρεπει να εχει η κρεμα που χτυπησατε:

Εικόνα
Εδω μπορει πολυ καλα να δει κανεις τα κυμματακια και τα λοφια που στεκονται. Η κρεμα ειναι πηχτη, αποτελειται απο εκατομμυρια μικροσκοπικες φυσαλιδες.

Και αναποδογυρισμενο το πινελο, δεν τρεχει τιποτε - κυριολεκτικα! :mrgreen:

Εικόνα

Αλλη μια φωτο που δειχνει ποσο καλα κρατιεται η κρεμα στο πινελο:

Εικόνα

Ακομη και 5 λεπτα μετα που χτηπησα την κρεμα, η κρεμα ειναι ντουρα..

Εικόνα

Οποιαδηποτε ομοιοτητα με γνωστο πολιτικο σημα δεν ειναι εσκεμμενη! :mrgreen:

Εικόνα


Αυτα τα λιγα για σημερα, ελπιζω να βοηθησε το σετακι... Ο,τι αποριες και ερωτησεις εχετε... Ελατε στο γιατρο! 8-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

σιγουρα ειναι αυτο που λες η ειναι σαντιγυ? :D
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εγγυημενα τουρκικο σαπουνι! :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Να χαρώ εγώ αφρό!!!
Καλά μιλάμε έτσι όπως την βλέπω μου έρχεται να την φάω! :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μπράβο Στέφο, εξαιρετικό αποτέλεσμα!!! Πολύ ωραία η παρουσίαση σου!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”