Το Α-Ω για ξύρισμα με ξυριστική μηχανή ασφαλείας - κόλπα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Thanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 02 Μάι 2011, 12:38
12
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Το νήμα λέγεται "σύντομες οδηγίες για αρχαρίους" και όχι "παραλλαγές για έμπειρους".
Οι οδηγίες του Αρη είναι πραγματικά ιδανικές για να ξεκινήσει με ασφάλεια κάποιος καινούργιος. Με τον καιρό θα αναπτύξει και αυτός τις δικές του παραλλαγές ανάλογα με τις προσωπικές του ιδιαιτερότητες.
Τουλάχιστον σε αυτό το νήμα δεν νομίζω ότι είναι χρήσιμο να τους μπερδεύουμε με "εξωτικές τεχνικές" του τύπου "κόντρα από το πρώτο πέρασμα" κ.λ.π.. Ας το κάνουμε αλλού.....
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Συμφωνώ μαζί σου Thanos , απλά το συμπέρασμα αυτό δεν ισχύει 100% και είπα να θέσω την αποψή μου.Πιστεύω θα μπορούσε να έλεγε πως "υπάρχει μεγάλη πιθανότητα για ερεθισμό" η κάτι παρόμοιο και όχι να το περάσουμε έτσι όπως επίσης θεωρώ ότι δεν είναι τεχνική αυτό αλλά μια συνήθεια!Γνώμη μου πάντα και φιλικά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ισως ενας αρχαριος αν παει κατευθειαν για κοντρα να φαει τα μουτρα του. Εδω τα τρωει κ με την φορα της τριχας.

Αλλωστε μην ξεχνας οτι εσυ εχεις εμπειρια κ εφαρμοζεις το απευθειας κοντρα χωρις προβλημα. Τι θα γινοταν αν το εκανες ως "νεος"?
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βρε παιδιά μια ερώτηση να κάνω και εγώ το "νήπιο" :keks , γιατί με τη λογική δεν μπορώ να το καταλάβω...Οταν λέτε για την μηχανή "Ξεπλένετε στο ζεστό νερό του νιπτήρα, και ποτέ σε τρεχούμενο ζεστο νερό! " μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατι?Τι διαφορά θα είχε δηλαδή αν την ξέπλενα σε τρεχούμενο ζεστό νερό?¨Αντε διαφωτίστε τον Νέοπα.... :dance3 :dance3
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

αυτο φιλε μου το ειχα ρωτησει και εγω και δεν ειχα λαβει απαντηση .... εν παση περιπτωσει εγω αυτο που κανω ειναι μεσα σε μια μικρη πλαστικη λεκανουλα να βαζω ζεστο νερο και στη συνεχεια να βαζω μεσα στη λεκανουλα το κυπελλακι - στο οποιο θα φκιαξω τον αφρο μετα - και το πινελο ωστε να ζεσταθουν για να γινει σωστος αφρος .... στη συνεχεια βγαζω το κυπελλακι και το πινελο προκειμενου να φκιαξω αφρο και το ζεστο νερο που εχει μεινει μεσα στη λακανουλα δεν το χυνω αλλα του ριχνω λιγο κρυο νερο ωστε να γινει χλιαρο και ριχνω απο συνηθεια τη ξυριστικη μηχανη μεσα στη λεκανουλα μεχρι να απλωσω τον αφρο στο προσωπο μου ..... οσο ξυριζομαι τη μηχανη την ξεπλενω στη λεκανουλα .... δεν ξερω αν καποιος που ξεπλενει τη μηχανη σε τρεχουμενο νερο δημιουργει καποιο προβλημα .... παντως οπως και να εχει κανεις οικονομια και στο νερο ..... μας τον πιανει που μας το πιανει η ΔΕΗ δεν χρειαζεται να μας το πιανει και η ΕΥΔΑΠ .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ελα Αλεκο έγραψε: [...] μας τον πιανει που μας το πιανει η ΔΕΗ δεν χρειαζεται να μας το πιανει και η ΕΥΔΑΠ .....
Με βγαζεις απο την υποχρεωση να εξηγησω κατι, το οποιο οταν το ειχα διατυπωσει απλα εξεφραζα την αποψη της στιγμης. Πλεον και εγω κατω απο τρεχουμενο ζεστο νερο την ξεπλενω, αλλα εμενα δεν μου τα κραταει η ΕΥΔΑΠ, περιμενοντας να τα στιψει... :megagrin

:hellas
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Οκ παίδες με καλύψατε πλήρως.... :bigeek :bigeek :bigeek
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

οτι θες κανε φιλε aris22 .... οπως ειπε και ο Στεφος πιο πριν απλα εξεφρασε την αποψη της στιγμης ... γιατι δεν σου κρυβω απο το Στεφο το εμαθα εγω να μην ξεπλενω σε τρεχουμενο νερο .... παντως εγω εχω συνηθισει να εχω την πλαστικη λεκανουλα μεσα στο νεροχυτη με το ζεστο νερο και μπορω να πω οτι μου αρεσει κιολας .... ξεπλενω εκει τη ξυριστικη μηχανη και δεν εχω κανενα προβλημα ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Συγνώμη ρε παιδιά, όταν λέμε "τρεχούμενο νερό" πρέπει ντε και καλά να είναι συνέχεια ανοιχτή η βρύση? Εγώ την ανοίγω για το ξέπλυμα και την ξανακλείνω...Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Εννοείται Γιάννη ότι δεν χρειάζεται να αφήνεις την βρύση να τρέχει συνέχεια, ανοίγεις ξεπλένεις και ξανακλείνεις. Από άποψη υγιεινής είναι καλύτερα να ξεπλένεται η μηχανή σε τρεχούμενο νερό, άσχετα που και εγώ ξεπλένω σε μια πλαστική λεκάνη που γεμίζω με ζεστό νερό. Αλλά αυτό το κομμάτι του ξυρίσματος το θεωρώ δευτερεύων ζήτημα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”