Αποτελεσματικό ξυράφι

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν είναι για συγκεκριμένο ξυράφι, είναι ερώτηση, οπότε μπήκε στο πιο γενικό "Ερωτήσεις Αρχαρίων' σαν πρόβλημα.

Δεδομένα:
Ξυρίζομαι κάθε 2 ημέρες, κάποιες φορές μπορεί και κάθε μέρα αν έχω χρόνο.
Τα γένια μου είναι πυκνά, σκληρά και με διάφορες κατευθύνσεις.
BBS πετυχαίνω συχνά αλλά χρειάζομαι 4 περάσματα.
Οι λεπίδες που έχω καταλήξει είναι οι Polsilver και οι Feather (Feather στην 34C, Polsilver ή Feather στην Futur).
Δεν έχω δοκιμάσει SE.
Σε σαβέτα έχω δοκιμάσει μόνο κάτι σαν αυτό, αλλά δεν με βόλεψε.

Εικόνα

Δεν κόπηκα μεν, αλλά η κόντρα, ειδικά στο μουστάκι δεν προχωρούσε ούτε με τις Feather. Είμαι και κουλός στο ένα χέρι και σχεδόν δεν το ελέγχω.
Αυτό που με ικανοποίησε σαν αποτέλεσμα αλλά δεν τρελάθηκα με την αίσθηση ήταν μία Ikon Tech με Feather.
Βαθύ ξύρισμα, αλλά ένοιωθα το ξυράφι στο δέρμα μου.
And last but not least, δεν με απασχολεί το οικονομικό.
Φυσικά αν ένα ξυράφι των 100-150€ είναι πιο αποτελεσματικό από ένα των 200 για τα γένια μου, δεν θα πάω στο 200!

Ζητούμενο:
Λιγότερα περάσματα
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό, λόγω φοράς, αλλά δεν θα με χάλαγε να αποκτήσω BBS με τρία περάσματα ή 2 + διορθώσεις!
Γιατί αυτό θα σήμαινε αυτόματα ότι στο ένα πέρασμα θα έχω κάνει ένα "κοινωνικώς αποδεκτό" που λέμε, ξύρισμα.

Ξυράφια που έχω καταλήξει ως τώρα, χωρίς να έχω εμπειρία από αυτά αλλά από λεγόμενα και κατόπιν καλλιστείων:
Rockwell 6C - 6S
Karve
Timeless Ti 0.95
Blackland Blackbird
Muhle R41

Και φυσικά εξετάζω και το ενδεχόμενο να πάω προς Feather artist club.
Μαχαίρια όχι (προς το παρόν) λόγω χωροχρόνου που χρειάζονται.
Άσε που θέλεις και καμιά 500αριά€ για να ξεκινήσεις...

Η αγορά θα γίνει βέβαια μετά τα Χριστούγεννα, για να βρω τον χρόνο να δοκιμάσω κάποια που θα φέρει ένας φίλος από Βραζιλία και φυσικά να έρθουν στα ίσια τους τα οικονομικά μου μετά από τα σχολεία.
Ιδέες;
Κάποια άλλα που πιθανόν μου έχουν ξεφύγει;
Thanks
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38895 times
Ηλικία: 54

Μιχάλη, άμα θες 4 περάσματα με Feather στην Futur, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια!

Από την λίστα σου, ξεκίνα με την R41 που είναι και η πιο οικονομική. Αν δεν σου κάνει ούτε αυτή, ματαιοπονείς.

Η Blackbird δίνει πολύ βαθύ ξύρισμα. Παίζει και η Φατιπ που είναι οικονομική.

Εδώ ένας παλαιότερος πίνακας που ίσως βοηθήσει.

Υ.Γ. Ο Αγγλικός όρος για την κόντρα στο μουστάκι είναι 'fool's pass'. Self-explanatory, isn't it?
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Tzimisce έγραψε: 07 Αύγ 2018, 14:47
Μαχαίρια όχι (προς το παρόν) λόγω χωροχρόνου που χρειάζονται.
Άσε που θέλεις και καμιά 500αριά€ για να ξεκινήσεις...
Αποψη για μηχανη δεν εχω αλλα για μαχαιρι ειναι υπερβολη τα 500 ευρω. Με 150 ευρω εχεις ενας αρχαριος οτι χρειαζεται για αρκετο καιρο.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μιχάλη σε τι ρύθμιση βάζεις τη Futur ?

Υ.Γ : μπερδεύτηκα με το τίτλο στην αρχή ... νόμιζα ότι θες αποτελεσματικό .... ξυράφι :think: αλλά διαβάζοντας κατάλαβα ότι ζητάς αποτελεσματική μηχανή ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Vavous έγραψε: 07 Αύγ 2018, 15:24 Μιχάλη, άμα θες 4 περάσματα με Feather στην Futur, η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια!

Από την λίστα σου, ξεκίνα με την R41 που είναι και η πιο οικονομική. Αν δεν σου κάνει ούτε αυτή, ματαιοπονείς.

Η Blackbird δίνει πολύ βαθύ ξύρισμα. Παίζει και η Φατιπ που είναι οικονομική.

Εδώ ένας παλαιότερος πίνακας που ίσως βοηθήσει.

Υ.Γ. Ο Αγγλικός όρος για την κόντρα στο μουστάκι είναι 'fool's pass'. Self-explanatory, isn't it?
Ανδρέα, με την Futur και feather πάνω είμαι smooth από το πρώτο πέρασμα αν τη βάλω πάνω από το 4.
Απλά, δεν είμαι με την καμία BBS.
R41 και Fatip τις σκεφτόμουν, αλλά φοβάμαι ότι σε αυτή την κατηγορία, επιθετικό και επικίνδυνο πάνε μαζί.
Ένα Icon Tech που δοκίμασα και έπαιξε θα το πάρω σαν κεφαλή κάποια στιγμή, οπότε μπορεί να πάρω και μία R41 να παίζω αφού θα πάρω πια κάποια με handle.

Και ναι... νομίζω ότι καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το λένε έτσι το κόντρα στο μουστάκι. :D

Iasonas έγραψε: 07 Αύγ 2018, 16:03 Αποψη για μηχανη δεν εχω αλλα για μαχαιρι ειναι υπερβολη τα 500 ευρω. Με 150 ευρω εχεις ενας αρχαριος οτι χρειαζεται για αρκετο καιρο.
Ιάσονα ακούγεται καλό σαν τιμή, αλλά φοβάμαι μην απογοητευτώ γιατί δεν έχω ιδέα από ακόνισμα.
Μπορώ να ακονίσω άλλα μαχαίρια βέβαια, αλλά δεν ξυρίζομαι με αυτά!
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να πάρω ένα golden dollar να παίξω, αλλά αν δεν ήταν shave ready θα τραβούσα τα μαλλιά μου (κυριολεκτικά).

[mention]akis_peiraias[/mention] Άκη, στο πρώτο πέρασμα, από 4.5 μέχρι 6, ανάλογα τα κέφια.
Στην κόντρα βέβαια δεν παίζω (και δεν έχω και λόγο να παίξω) πάνω από το 4, ειδικά με feather.
Κανονικό κόψιμο δεν έχω κάνει.
Όταν λέω κανονικό, δεν βάζω μέσα φάσεις που μου γλίστρησε π.χ. και την κάρφωσα στη μύτη μου. :D
Ούτε με το σαβετάκι έχω κοπεί, εκτός από ένα σημείο κάτω από τη μύτη όπως το ακουμπάω γιατί δεν βολεύει η γωνία και μία φορά που πήγε να μου πέσει στον νεροχύτη και το έπιασα στον αέρα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μιχάλη αν η Futur που στις ψηλές ρυθμίσεις είναι αρκετά επιθετική, στο #4 έχει blade gap 1,47 και στο #6 1,65 (!!!!! ) δεν μπορώ να καταλάβω πως θα σε βοηθήσει μια Timeless με 0,95 gab ... (εντάξει ξέρω η επιθετικότητα δεν είναι μόνο το blade gap αλλά και η γεωμετρία και το βάρος κλπ κλπ ) ... δοκίμασε μια R41 που λέει και ο Ανδρέας για να μην αρχίσεις με όλες αυτές τις νέες high tech μηχανές οι οποίες όμως κοστίζουν πολύ ... Όσο για Fatip κοίτα για τη Version 1(δύσκολα θα τη βρεις καινούργια ) γιατί οι νέες (μετά το 2017 ) είναι πιο mild .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άκη, είναι ο λόγος που σκέφτομαι να πάω σε μηχανή που παίρνει feather artist club ξυράφια για να δω μήπως βρω κατά εκεί την υγειά μου.
Η Icon από ότι μου είπε ο φίλος που μου τη δάνεισε είναι πολύ επιθετική.
Η fatip και η R41 σε σχέση με την Icon προς τα που πάνε; Επειδή δεν τη βλέπω στον πίνακα του Ανδρέα.

Κάποιο handle σίγουρα θα τσιμπήσω για να δοκιμάζω κεφαλές, οπότε μία R41 δεν θα κοστίσει ιδιαίτερα ακριβά.
Απλά, δεν θέλω να βρεθώ με 5-6 κεφαλές και να μην είναι καμία τέλεια για μένα. :(

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
BTW το blade gap της futur είναι "πλασματικό".
Λόγω της γωνίας που ξυρίζει η μηχανή, που δεν είναι στις 30 μοίρες όπως οι άλλες, το 1.12mm που έχει στο 0,5 είναι πολύ πιο mild από 0.71mm που έχει η 34C.
Αν θα μπορούσα να τις συγκρίνω, τα 1.20mm της futur (στο 1.5) της futur ισοδυναμεί με την επιθετικότητα της 34C.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Την Ikon Μιχάλη δε την έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να σου πω. Όσο για τις ρυθμιζόμενες και την επιθετικότητα τους καμία δεν με ξυρίζει καλά χαμηλά . Για μένα όσες έχω δοκιμάσει από το #3 και πάνω αλλάζουν χαρακτήρα . Πιο χαμηλά δεν μου κάνουν γιατί και εγώ έχω σκληρά γένια.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 07 Αύγ 2018, 18:31 ...
Η Icon από ότι μου είπε ο φίλος που μου τη δάνεισε είναι πολύ επιθετική.
Η fatip και η R41 σε σχέση με την Icon προς τα που πάνε; Επειδή δεν τη βλέπω στον πίνακα του Ανδρέα.
...

Όταν διάβασα πως ξυρίστηκες με ikon tech και feather και τη σκέφτεσαι και για σχεδόν καθημερινή χρήση τρελάθηκα :lmao

Σε επιθετικότητα (για μένα ) από 1-10

ikon Tech 8.5 (με Polsilver που την έχω δοκιμάσει feather δεν έβαλα επάνω σε αυτή τη μηχανή)
Fatip (version 1) 7.5
R41 (2013 και μετά) 7.0
Fatip (version 2) 6.5
Gillette postwar tech 1.5


Μιχάλη , η ταπεινή μου γνώμη πάντως είναι πως αν μια μηχανή σε ξυρίζει ικανοποιητικά στο λαιμό δεν θα πρέπει να "κωλώνει" στο μουστάκι ... μήπως να παίξεις και με την τεχνική σου πριν αρχίζεις και βάζεις μηχανές στο στόχαστρο...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
stergios

Μιχαλη αυτο που καταλαβαινω εγω, ειναι οτι το προβλημα με τα γενια σου ειναι κυριως οι κατευθυνσεις τους κ μετα οτι ειναι σκληρα. Εξου κ τα πολλα περασματα. Στην ουσια οταν χτυπας καποια στο κεφαλι, καποια αλλα την ιδια στιγμη τα χτυπας στην πλατη φιλικα. Συνεπως πρεπει να κανεις μανουβρα και πισω παλι.

Τη feather artist καλα κανεις κ τη σκεφτεσαι...αλλα θελω να δω πως θα τη βαλεις σε περίεργα σημεια οπου η φορα, πχ στο λαιμο ειναι περιεργη. Κ τα πολλα περασματα με μαχαιρια κ φαλτσετες ειναι πονος βαρυς για το δερμα!


Το να σφαχτεις με οτιδηποτε το αποκλειω αν δωσεις προσοχη. Το δερμα σου δεν γνωριζω αν θα τις αντεξει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”