Αποτελεσματικό ξυράφι

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα όπως έγραψα και σε θέμα του ξυρίσματος, τα γένια μου μέχρι την κάτω γνάθο (όλα τα μάγουλα) είναι οκ και με δύο περάσματα ένα κανονικό και ένα κόντρα είναι μια χαρά. Η δουλειά χαλάει στο λαιμό ειδικά στο αριστερό μέρος όπου από άποψη κατεύθυνσης γίνεται το έλα να δεις. Από το μέσον του λαιμού προς την άκρη ενώ ξεκινάει το κόντρα προς τα αριστερά μετά γίνεται προς τα δεξιά και ενδιάμεσα με μία μεγάλη "λωρίδα γενιών" που ξεκινάει (το κόντρα) από το κάτω μέρος της μέσης του λαιμού και πάει προς τη ρίζα του αυτιού, και στο ενδιάμεσο κάνει και μια "στραβοτιμονιά" προς τη μύτη!!!! Μύλος... Στο δεξί μέρος δεν είναι και τόσο περίπλοκα. Στο σαγόνι υπάρχει μια μικρή ανωμαλία στην επιφάνεια που αν δεν προσέξω προκαλούνται μικροκοψίματα. Όλη αυτή η ιστορία είναι που με ανάγκασε και έδωσα ότι είχα από ξυράφια σαβέτες και μεγάλου πλάτους se που δεν παρείχαν καθόλου ευελιξία στις αλλαγές κατεύθυνσης. Με de τραβάω ένα πέρασμα κανονικό και αμέσως ένα επόμενο πλάγιο από το σαγόνι προς τα δεξιά και προς τα αριστερά. Το τρίτο γίνεται κόντρα από κάτω προς τα πάνω. Και το τελευταίο μισό όπου εκτελείται στο μέρος του λαιμού είναι το πιο σημαντικό. Ξέροντας απ έξω τον χάρτη των τριχών με την ευελιξία της de και σε επιθετική ρύθμιση (αν είναι ρυθμιζόμενη πχ futur στο 4 ή και 4,5) χωρίς πίεση και απαλά κοντράρω εκεί που πρέπει. Σπάνια αν ανιχνεύσω με το χέρι μετά κάπου να γρατσουνάει, με ένα μισό του μισού πέρασμα τελειώνει η δουλειά.
Τα έγραψα όλα αυτά για να πω στον Μιχάλη ότι πρέπει πάνω απ΄όλα όπως λέει και ο stergios πιο πάνω, πρέπει να χαρτογραφήσεις τα γένια σου και να πηγαίνεις ανάλογα και σιγά σιγά με την εμπειρία κατά περιοχή θα αυξομειώνεις και την πίεση, και πάντα σε σχέση με μηχανή-ξυραφάκι-αφρό κλπ. θα δεις ότι πολύ σύντομα ότι "δεν θα αναγνωρίζεσαι".
Και κάτι τελευταίο σαν συμβουλή προς όλους και φυσικά και προς τον εαυτό μου, λέω ότι το μυστικό δεν είναι στα μέσα (ξυραφομηχανοπινελοσαπούνια χαχαχα) αλλά στην προσοχή και στην ξυριστική τεχνική που σιγά σιγά καλυτερεύει.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Μμεεσα δικε μουου!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μιχάλη το δέρμα σου αντέχει; πχ: στα τέσσερα περάσματα έχεις ερεθισμούς; αίσθημα καύσου; κοκκινίλες;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Τι, εχεις σκoπο να προτεινεις καμια Roedter?! :DD
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Που θα ειναι ομως ιδιαιτερα αποτελεσματικη. Αν "αποτυχει" η R41 θα ειναι η μοναδικη του επιλογη. Βεβαια πρεπει να λαβει σοβαρα και την αποψη οτι θελει περισσοτερη εξασκηση. Να γιατι δεν προτεινουμε συνηθως τη Futur ή vintage μηχανες σε ανθρωπους που ξεκινουν το χομπι μας. Θελει καποια τριβη το ξυρισμα με DE και υπαρχουν πιο απλες και ευκολες μηχανες για αυτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Akist έγραψε: 07 Αύγ 2018, 19:54 Όταν διάβασα πως ξυρίστηκες με ikon tech και feather και τη σκέφτεσαι και για σχεδόν καθημερινή χρήση τρελάθηκα :lmao
Ε, όχι, αυτή με την καμία. Ξύρισμα μου έκανε πολύ καλό, αλλά αρκετά "απειλητικό" οπότε, δεν την σκέφτομαι καν.
Είναι η φάση που ναι μεν κάνεις τη δουλειά σου αλλά δεν το ευχαριστιέσαι.

Akist έγραψε: 07 Αύγ 2018, 19:54 Σε επιθετικότητα (για μένα ) από 1-10

ikon Tech 8.5 (με Polsilver που την έχω δοκιμάσει feather δεν έβαλα επάνω σε αυτή τη μηχανή)
Fatip (version 1) 7.5
R41 (2013 και μετά) 7.0
Fatip (version 2) 6.5
Gillette postwar tech 1.5
:helt
Άρα με την feather...
Τι θα ήταν στο 10;
Akist έγραψε: 07 Αύγ 2018, 19:54
Μιχάλη , η ταπεινή μου γνώμη πάντως είναι πως αν μια μηχανή σε ξυρίζει ικανοποιητικά στο λαιμό δεν θα πρέπει να "κωλώνει" στο μουστάκι ... μήπως να παίξεις και με την τεχνική σου πριν αρχίζεις και βάζεις μηχανές στο στόχαστρο...
Είναι ακόμη ένας λόγος Άκη που έχω τοποθετήσει την αγορά της μετά τα Χριστούγεννα.
Μέχρι τότε θα έχω κλείσει και έναν χρόνο στο ΠΞ, κάτι που όσο νάναι, παίζει το ρόλο του.
stergios έγραψε: 07 Αύγ 2018, 20:34 Μιχαλη αυτο που καταλαβαινω εγω, ειναι οτι το προβλημα με τα γενια σου ειναι κυριως οι κατευθυνσεις τους κ μετα οτι ειναι σκληρα. Εξου κ τα πολλα περασματα. Στην ουσια οταν χτυπας καποια στο κεφαλι, καποια αλλα την ιδια στιγμη τα χτυπας στην πλατη φιλικα. Συνεπως πρεπει να κανεις μανουβρα και πισω παλι.
Ακριβώς. Εδώ θέλω κάτι που να μην είναι τόσο... φιλικό το χτύπημα στην πλάτη αυτής που κοιτάζει αλλού.
Π.χ. η κόντρα ξεκινάει από το πηγούνι προς το αυτί και κάπου στη μέση ανηφορίζει προς τη φαβορίτα.
Στον λαιμό κάτω από το πηγούνι πάει η κάθε μία όπου της καπνίσει και κάπου στρώνει και κάνει το ίδιο όπως και πάνω.
stergios έγραψε: 07 Αύγ 2018, 20:34 Τη feather artist καλα κανεις κ τη σκεφτεσαι...αλλα θελω να δω πως θα τη βαλεις σε περίεργα σημεια οπου η φορα, πχ στο λαιμο ειναι περιεργη. Κ τα πολλα περασματα με μαχαιρια κ φαλτσετες ειναι πονος βαρυς για το δερμα!
Το να σφαχτεις με οτιδηποτε το αποκλειω αν δωσεις προσοχη. Το δερμα σου δεν γνωριζω αν θα τις αντεξει.
Και εγώ θέλω να δω πως θα τη μανουβράρω με το ένα χέρι. :D

Tony έγραψε: 07 Αύγ 2018, 23:02 Μιχάλη το δέρμα σου αντέχει; πχ: στα τέσσερα περάσματα έχεις ερεθισμούς; αίσθημα καύσου; κοκκινίλες;
Στα τέσσερα περάσματα είμαι στο όριό μου.
Για αυτό και θέλω να κατέβω.
Με δύο περάσματα για παράδειγμα, ακόμη και με τη σαβέτα που ζορίζομαι, δεν νοιώθω καν το after shave ή το alum block.

mitsos έγραψε: 07 Αύγ 2018, 22:15 Τα έγραψα όλα αυτά για να πω στον Μιχάλη ότι πρέπει πάνω απ΄όλα όπως λέει και ο stergios πιο πάνω, πρέπει να χαρτογραφήσεις τα γένια σου και να πηγαίνεις ανάλογα και σιγά σιγά με την εμπειρία κατά περιοχή θα αυξομειώνεις και την πίεση, και πάντα σε σχέση με μηχανή-ξυραφάκι-αφρό κλπ. θα δεις ότι πολύ σύντομα ότι "δεν θα αναγνωρίζεσαι".
Δημήτρη δεν έχω θέμα για να βγάλω BBS.
Απλά στα 4 περάσματα ταλαιπωρώ αρκετά το δέρμα μου και θέλω να τα κατεβάσω. :)
Μιχάλης
stergios

Μπορει ενα χορτοκοπτικο με μεσινεζα να κοψει ενα χορτο που ξαπλωνει αντιθετα απ το χτυπημα? Δυσκολο να τη βρεις αυτη τη μηχανη. Δυσκολο ν αποφύγεις πολλα περασματα αν θες bbs. Οπως κ ο Ανδρέας ειπε...αφου δε σου φτασε η futur... ;) Απλα μπορει να πλησιασεις λιγο παραπανω. Το σημαντικο ειναι πως με τα περασματα το καταφερνεις χωρις ερεθισμους κλπ. Ετσι καταλαβα τουλαχιστον.

Εχεις πολλα τσιγαρα η αεροδρομια δρομο μεχρι να βρεις κ συ το δισκποτηρο σου ερμε Μιχαλιό! :D
Δοκιμαζε κ μη ερευνα!

Μιλωντας για μανουβρες κ σαβετες, ελπιζω λεμε για τη μανουβρα του "ταξιτζη" με το ενα χερι! Ειναι δυσκολο τετοιο επικαθημενο να το χωσεις εκει. Δεν γνωριζω κ τα μερη δηλαδη, αλλα φανταζομαι. :)

Good luck!

herco έγραψε: 07 Αύγ 2018, 23:26 Που θα ειναι ομως ιδιαιτερα αποτελεσματικη. Αν "αποτυχει" η R41 θα ειναι η μοναδικη του επιλογη. Βεβαια πρεπει να λαβει σοβαρα και την αποψη οτι θελει περισσοτερη εξασκηση. Να γιατι δεν προτεινουμε συνηθως τη Futur ή vintage μηχανες σε ανθρωπους που ξεκινουν το χομπι μας. Θελει καποια τριβη το ξυρισμα με DE και υπαρχουν πιο απλες και ευκολες μηχανες για αυτο.
Εσυ παντως να ξεχασεις δεν παιζει! Μου το κρατας μανιατικο που λενε! Δεν ξαναπροτεινω! Ποτε! Ποτε! Μ εχεις στη μπουκα! Στο τελος θα σκασει κανα χερι απ την οθονη!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ηρακλή πες τα...αχ...πες τα...:text-+1:

Το πιο to the point σχόλιο-απάντηση στο εν λόγω νήμα.-

Tzimi κοίτα το εν λόγω κάτωθι λίνκ και ίσως σε βοηθήσει να κατασταλάξεις:

Roedter

Επειδή και εγώ ξυρίζομαι 2 φορές την εβδομάδα (πράγμα που σημαίνει ότι εμείς θέλουμε κάτι το special, κάτι το ανώτερο από όλους τους άλλους που ξυρίζονται πάνω από 3 φορές την εβδομάδα και φαντάζομαι καταλαβαίνεις για ποιο λόγο...) και συν το γεγονός ότι έχω (υπέρ)ευαίσθητη επιδερμίδα με περίεργη φορά γενιών στο λαιμό ιδιώς κάτω από τα αυτιά γίνεται αυτό που έγραψε ο μήτσος...ε... 3 φορές χειρότερα... και με την εν λόγω μηχανή είδα διαφορά, αλλά είναι ιδιαίτερη. Όταν διαβάσεις το νήμα που σου έγραψα θα καταλάβεις πολλά.

Καλή αναζήτηση
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

herco έγραψε: 07 Αύγ 2018, 23:26 Να γιατι δεν προτεινουμε συνηθως τη Futur ή vintage μηχανες σε ανθρωπους που ξεκινουν το χομπι μας.
Ηρακλή, πιστεύω ότι η Futur είναι παρεξηγημένη.
Αν παίξεις χαμηλά (1-1.5) είναι πιο ασφαλής ακόμη και από την 34C και η γωνία κοπής της είναι πιο κοντά στο συστημικό ξυράφι.
Αν και έχει μεγάλη κεφαλή, λόγω γωνίας κοπής δεν έχεις θέμα ούτε κάτω από τη μύτη που, εγώ τουλάχιστον στην αρχή, είχα θέμα να ξυρίσω.

stergios έγραψε: 08 Αύγ 2018, 01:19 Μπορει ενα χορτοκοπτικο με μεσινεζα να κοψει ενα χορτο που ξαπλωνει αντιθετα απ το χτυπημα? Δυσκολο να τη βρεις αυτη τη μηχανη. Δυσκολο ν αποφύγεις πολλα περασματα αν θες bbs. Οπως κ ο Ανδρέας ειπε...αφου δε σου φτασε η futur... ;) Απλα μπορει να πλησιασεις λιγο παραπανω. Το σημαντικο ειναι πως με τα περασματα το καταφερνεις χωρις ερεθισμους κλπ. Ετσι καταλαβα τουλαχιστον.
Ένα DFS το πετυχαίνω με την Futur σε ένα πέρασμα αν ανέβω ψηλά (>4).
Βέβαια όχι WTG, αλλά με το J-Hook του Mantic.

[mention]Tasos123[/mention] δεν ξυρίζομαι 2 φορές την εβδομάδα. :)
Ξυρίζομαι κάθε δύο μέρες το πολύ.
Για αυτό ψάχνομαι για "αποτελεσματικό" και όχι "επιθετικό" ξυράφι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Εγώ θα συμφωνήσω με την αρχική παρατήρηση του Στεργιου περί φοράς τριχών, επειδή παίζει και σε μένα. Έχω πολύ σκληρά γένια και αναζητώ συνέχεια το απόλυτο. Σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία, με μια επιθετική μηχανή με μέτρια λεπίδα και προσαρμογή των περασμάτων ανάλογα με την φορά των τριχών στο δεύτερο πέρασμα, με 2,5 περάσματα είμαι κομπλέ. Έτσι γενικά παίρνω το απόλυτο χωρίς να το πληρώσω με κοιμάται ή ερεθισμους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”