Αποτελεσματικό ξυράφι

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σήμερα θα το δοκιμάσω με γένια 2 ημερών και Feather pro να δω.
Το super test βέβαια είναι το τι κάνει με γένια μίας ημέρας, που είναι πολύ σκληρά και δύσκολα στο ξύρισμα.

Οι διαφορές με την Colonial είναι σε αρκετά και βασικά σημεία.
1) Η αίσθηση. Η General λόγω υλικού έχει την αίσθηση ακριβού ξυραφιού VS ενός εισαγωγικού. Zastava VS Mercedes δηλαδή
2) Αποτελεσματικότητα. Η General έχει αρκετή "ελαστικότητα" όσον αφορά τη γωνία κοπής με αποτέλεσμα, ακόμη και όταν σου φεύγει λίγο να μην έχεις θέμα. Ενώ με την Hawk πρέπει να βάλεις το χέρι στον γύψο.
3) Smoothness. Με την Hawk νιώθεις τη λεπίδα στο πρόσωπό σου σαν να παίζεις με την Futur ψηλά. Κάπου στο 5-6. Όχι ότι μου ερέθισε την επιδερμίδα ή έκανα κάποιο nick, αλλά με την General ξυρίζεσαι και νομίζεις ότι δεν έχεις βάλει λεπίδα στη μηχανή. Αυτό βέβαια μπορεί να είναι ακόμη και το bar που έχει μπροστά η Hawk και όχι η λεπίδα, αλλά η αίσθηση δεν αλλάζει.
4) Για τους παραπάνω λόγους (2 και 3) η General θα μπορούσε να προταθεί σε κάποιον αρχάριο, ενώ η Hawk όχι.

Εν κατακλείδι, και τα δύο ξυράφια αξίζουν τα λεφτά τους, είναι και τα δύο τίμια για την τιμή που ζητάνε, αλλά αξίζει επίσης και η διαφορά τους!
Στον den μου, πρώτη είναι η General και δεύτερη η Hawk.
Αυτό γιατί η Hawk είναι σαφώς πιο αποτελεσματική από την 34C, ενώ είναι το ίδιο αποτελεσματική με την Futur στις υψηλές κλίμακες χωρίς να νιώθεις ότι σέρνεις το δρεπάνι του χάρου στο πρόσωπό σου.
Αν με κάλυπτε η Futur κάπου στο 2 ας πούμε, η Hawk δεν θα είχε θέση στη "συλλογή" μου. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το super test βέβαια είναι το τι κάνει με γένια μίας ημέρας, που είναι πολύ σκληρά και δύσκολα στο ξύρισμα.
Αν μιλαμε για DE και SE, το ξυραφακι κοβει την τριχα στο ιδιο ακριβως σημειο ειτε ειναι μιας μερας ειτε δυο κλπ. Δεν εχει διαφορα στη "σκληροτητα". Ισα ισα που με γενια περισσοτερων ημερων το ξυραφακι μαζευει και τα μακρυτερα στελεχη της τριχας και φθειρεται πιο πολυ δημιουργωντας την αναγκη για περισσοτερα περασματα αρα και πιο δυσκολο ξυρισμα.

Αν μιλαμε για σαβετα τοτε ναι - το αποτελεσματικο ξυρισμα με γενια μιας μερας μπορει να αποδειχθει δυσκολοτερο γιατι η αμεση επαφη της λεπιδας με το δερμα δημιουργει ερεθισμους.
2) Αποτελεσματικότητα. Η General έχει αρκετή "ελαστικότητα" όσον αφορά τη γωνία κοπής με αποτέλεσμα, ακόμη και όταν σου φεύγει λίγο να μην έχεις θέμα. Ενώ με την Hawk πρέπει να βάλεις το χέρι στον γύψο.
Σωστο αυτο που γραφεις για την "ελαστικοτητα" της γωνιας κοπης - αλλα δεν ξεκαθαριζεις ποια μηχανη σε ξυριζει πιο βαθια. Αν θελω πχ 2 περασματα με την Hawk για να παρω το ιδιο αποτελεσμα με τα πχ 3 περασματα της General - τοτε ισως καποιος να επιλεξει την πρωτη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Προσωπικά βρίσκω δυσκολότερο να επιτύχω BBS με γένια μίας ημέρας.
Δεν ξέρω το γιατί, για αυτό υποθέτω ότι η διαφορά βρίσκεται στην τρίχα.

Η Colonial μου έχει κάνει ξύρισμα που κράτησε το BBS κοντά 8 ώρες ενώ μέχρι τότε κρατούσε μέχρι 4.
Σε ξύρισμα με δύο ημερών γένια αυτό.
Την Hawk δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη σε τέτοιες συνθήκες, αλλά θα την δοκιμάσω σήμερα.
Δεν θα ήταν δίκαιο να βγάλω συμπέρασμα αν δεν ήταν όλα ίδια, για αυτό και δεν το ανέφερα. :)
Μιχάλης
stergios

Ναι εχει σημασια στα ποσα περασματα εχεις παρει αποτελεσμα κ τι θα πει το δερμα σου. Κ γω δυσκολευομαι περισσοτερο να παρω καλο ξυρισμα με γενια 1 μερας. Ισως η τριχα να ναι ιδια, μα ισως να ναι το δερμα απ το προηγουμενο ξυρισμα ταλαιπωρημενο.

Και ξαναλεω, οτι λογικα αυτος που θα παρει Hawk, θα παρει την βελτιωμενη v2 που τρεχει τωρα. Σ εκεινη βρισκεις πιο ευκολα γωνια κοπης.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί τόσο πολύ από V1 σε V2.
Για το αποτέλεσμα, stay tuned.
Με 2 ημερών γένια είναι σχετικά εύκολο να πάρω BBS.
Από την general το παίρνω smooth.

Προστέθηκε μετά από 3 ώρες 27 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Λοιπόν...
Λεπτομέρειες σε λίγες ώρες όταν μπορέσω να σηκώσω το ξύρισμα της ημέρας αλλά καμία σχέση οι δύο μηχανές.
Αν η General είναι 10άρι, η hawk παίζει στο 4 με 5.
Μιχάλης
stergios

Απο αριστερα Hawk v1, Hawk v2, Genaral.
Εικόνα

Δεν ειναι φοβερα βελτιωμενη, αλλα ειναι πιο γλυκια! Παλι πιστευω οχι οσο η General. Μπορεις να παρεις μια γευση, αν θες να πας στη General με πολυ λιγοτερα χρηματα. Αφου δεν ειναι ευκολο για ολους να δοκιμασουν ευκολα εξοπλισμο, η δε θελουν για καποιο λογο. Και προφανως συνολικα ειναι καλυτερη της Hawk. Αλλα ειναι και οτι η General σε βολεψε μεμιας κ δε συμβιβαζεσαι τωρα με τη Ηawk. Κ καλα κανεις βεβαια. Καποιοι δεν μπορουν κ ετσι θα κατσουν να την ψαξουν λιγο παραπανω τη Hawk ισως.

Το σημαντικο ειναι οτι βρηκες το αποτελεσματικο ξυραφι σου.;)

Και στον εαυτο μου το λεω... "Εχει μηχανες χουσουρλιδικες που αν υποφερεις λιγο, κανεις λιγο υπομονη και βρεις τα κουμπια τους, μεταφορφωνονται απο σκουληκια της γης σε πεταλουδες..." :)
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Οι διαφορες που ειδες Μιχαλη αναμεσα στις 2, ισως και να ειναι λιγο πλασματικες.
Πιο smooth ισως ο Στρατηγος , αλλα και το γερακι κατ' εμε ειναι υπεροχο.
Πιστευω οτι αμα ασχοληθουμε πιο εντατικα με το 2ο, θα δουμε την αληθινη του δυναμη.
Εμενα παντως μου προσφερει βαθυτατο ξυρισμα, διχως ιχνος ερεθισμου.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρακτικά το γεράκι θα μου μείνει.
Οπότε θα πειραματιστώ περισσότερο μαζί του :)
Αν δεν τα βρούμε μέχρι τον Ιανουάριο βλέπουμε
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τελικά η General έμεινε, το γεράκι έφυγε. :)
Όσοι έχετε δοκιμάσει Blackland razors, πως θα τα συγκρίνατε με την Muhle R41;
Από ότι έχω καταλάβει, αυτά τα δύο είναι κοντά;
Αξίζει η blackbird τα τετραπλάσια λεφτά που έχει σαν κόστος από την R41;
Είναι ας πούμε το ίδιο αποτελεσματική ενώ είναι και πιο smooth;
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”