Rotbart Mond Extra

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Έχω μεγάλη απορία για αυτες τις μηχανες. Κάνοντας έρευνα εδώ στο φόρουμ, είδα ελάχιστες αναφορές ( [mention]Stefanos[/mention] [mention]marinos79[/mention] ) σε κάποια παλιά ξυρισματα της ημέρας. Επικοινώνησα με το φίλο Μαρινο που αναλυτικα μου είπε κάποια πράγματα για τη μηχανή και πως αυτη συγκρίνεται ξυριστικά με κάποιες Gillette OC της εποχής, κυρίως κάποιες Goodwill.

Δε ξέρω για ποιο λόγο αλλα είχα πειστεί απο καιρό ότι οι Rotbart Mond Extra ήταν αποκλειστικα OC μηχανες,
αλλά στο ψάξε ψάξε έπεσα πάνω σε αυτή. Στα μάτια μου είναι CC και ωραιότατη!

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτες τις μηχανες ( OC &CC); ποιότητα κατασκευής, βαρος;
Δε βρηκα ανάλογο νήμα και σκέφτηκα ότι θα τους άξιζε μια αναφορά.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Οι Rotbart ειναι οι Gillette της Γερμανιας. Η συγκεκριμένη φερνει σε Merkur 33c. Πιστεύω ζυγιζει 50-60 γρ. Καλες μηχανες θεωρουνται γενικα. Cc & oc θα δεις. Αυτες που φερουν καποια συντομογραφια - ακρωνυμιο ειναι πριν το δευτερο παγκοσμιο. Δε θυμαμαι ποια ειναι η συντομογραφια. 4 γραμματα νομιζω.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Γνωριζω ότι η rotbart εξαγοράστηκε απο τη Gillette σε κάποια φάση και κυκλοφόρησαν και κάποια υβρίδια να το πω έτσι..
δλδ Mond Extra μπρανταρισμενες Gillette. Μου αρεσουν οι παλιές μηχανες και όλο το παιχνίδι της αναγέννησης τους μέσα απο πλυσιματα, επινικελωσεις κλπ αλλα απο την αλλη δε θέλω να φορτωθώ άσκοπα με πολλές παλιές για αυτο και το ψάχνω.
Αν υποθέσουμε ότι ξυρίζει λοιπόν παρόμοια με την 33c, αυτη η τελευταία πως ξυρίζει; :)

ΥΓ. Ωραίο υστερόγραφο-υπογραφή έβαλες φιλε [mention]stergios[/mention] !!!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Ασκοπα θα φορτωθεις. Τελειως ασκοπα μη φορτωθεις! :) Δεν ειχα καμια απ τις 2 ποτε. Καλες κριτικες εχει οι 33c. Προσωπικα κοιτω τα πιο ιδιαιτερα, ειδικα αν μιλαμε για vintage. Οι Rotbart δε μου καναν ποτε κλικ. Ισως γιατι μοιάζουν με Gillette. Δε τις γνωριζω αν και γνωστες σε πολλους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”