1η αγορά εξοπλισμού για Π.Ξ.

Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Proraso-σανταλόξυλοΚαλημέρα στην παρέα του παραδοσιακού ξυρίσματος! Το όνομα μου είναι Αντώνης και είμαι σχεδόν έτοιμος για την 1η μου παραγγελία που θα με εισάγει στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος.

Ξεκινώντας να σας πω πως όλα αυτά τα χρόνια που ξυρίζομαι, για μένα ήταν και συνεχίζει να είναι μία υπέροχη τελετουργία το ξύρισμα.

Μετά από περιήγηση στο forum κατέληξα πως μία από τις παρακάτω είναι ότι πρέπει για την εισαγωγή μου στον κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος. Στο ποια από τις 3 και γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας.

Επιλογή Νο. 1: DE89BL

Επιλογή Νο. 2: DE89BA11BL

Επιλογή Νο. 3: DEL89LI14BL

Και οι 3 έχουν καλές αξιολογήσεις και μοιάζουν ιδανικές για το ξεκίνημα. Εννοείται πως αν έχετε να μου προτείνετε κάποιες άλλες επιλογές και θεωρείτε καλύτερες, τότε με χαρά να τις ακούσω. Οι παραπάνω 3 τι διαφορές έχουν που πρέπει να με επηρεάσουν στο να επιλέξω κάποια σε σχέση με τις άλλες 2;

Κρέμα για πριν το ξύρισμα θα πάρω για αρχή αυτή και βλέπουμε στην πορεία. https://www.wellshaved.gr/pre-shave-pro ... ood-karite

Σαπούνι ξυρίσματος σκέφτομαι το αντίστοιχο προϊόν της ίδιας εταιρίας. https://www.wellshaved.gr/sapouni-xuris ... utter-bowl

Κρέμα ξυρίσματος https://www.wellshaved.gr/krema-xurisma ... ving-cream

Σε πινέλο ξυρίσματος δεν έχω καταλήξει, οπότε κάθε συμβουλή σας ευπρόσδεκτη.

Ξυραφάκια θα πάρω καμιά δεκαριά για δοκιμή με την 1η παραγγελία και βλέπουμε στην πορεία. Ποια ξυραφάκια μου προτείνετε να είναι σίγουρα ανάμεσα στα 10 της παραγγελίας; Με ποιο να κάνω το παρθενικό μου ξύρισμα;

Αιμοστατικό κατέληξα σε αυτό https://www.wellshaved.gr/aimostatiko-m ... l-r-salter

2 κομπρέσες της Muhle https://www.wellshaved.gr/xirisma-me-kompresses

Αν έχετε να μου προτείνετε οτιδήποτε σε σχέση με τις επιλογές που έχω παραθέσει παραπάνω να το κάνετε μήπως και επιλέξω κάτι που να είναι καταλληλότερο για την εισαγωγή μου στο παραδοσιακό ξύρισμα.

Όσο για τις ξυριστικές μου συνήθειες να σας πω ότι ξυρίζομαι μόνο μία φορά την εβδομάδα, εκτός από το μουστάκι μου που εδώ και μία πενταετία με συντροφεύει και δεν έχω σκοπό να το αποχωριστώ, αλλά τα γένια μου είναι αραιά και όχι σκληρά.

Περιμένω τις συμβουλές σας, ώστε να ολοκληρώσω την παραγγελία και το επόμενο σάββατο να κάνω το πρώτο μου παραδοσιακό ξύρισμα!
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

1) Η μονη διαφορα ειναι στο σχεδιο της λαβης.. All time classic ειναι και η Merkur 34 HD.
2) Σαπουνακι : Cella - TFS - [mention]kikos7[/mention] (κατασκευαστης στο φορουμ)
3) Λεπιδες διαφορες , αλλα βλεπε τις: Polsive, Perma Sharp, Lord, Gillette Platinum, Astra...
4) Αιμοστατικο ειναι ΟΚ, παρε και μια Alum Block για μετα το ξυρισμα.
5) AfterShave Razorock, Proraso, Floid, Aqua Velva, Myrsol
6) Pre : και το Proraso καλο ειναι..(θα πεσει φωτια να με καψει ! :P )

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 59 δευτερόλεπτα:
---Μια φορα την εβδομαδα ?? ο Ναυαγος εισαι ? :d
Απο δω και μπρος , καθε μερα ...

Πινελακι? Εχεις? αν οχι Omega , shemogue χοιρου...
Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Πινελάκι έχω ένα της Omega (δεν θυμάμαι ποιο), αλλά προσανατολίζομαι σε αγορά καινούριου.

Με ναυαγό δεν μοιάζω σίγουρα, ακόμα και σήμερα που έχω να ξυριστώ από το προηγούμενο σάββατο, μιας που έχω πολύ αραιά γένια.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Πάρε Omega 80097 από Γαλαξία. Φτηνό και πολύ πινέλο για τα λεφτά του. Εδώ που τα λέμε και οποιοδήποτε του Σκλαβενίτη είναι μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Η sandalwood ήταν η πρώτη κρέμα που πήρα όταν ξεκίνησα πριν τρεις μήνες. Δε κάνει για καλοκαίρι..γνωμη μου..
Ίσως μια πράσινη proraso σε βολέψει καλύτερα..πιο φρέσκια, δροσίζει το πρόσωπο.

Όπως είπε και ο [mention]tasos72[/mention] η Cella είναι πολύ καλή για αρχη (μόνο;) ..κάτι αναμεσα απο σαπούνι και κρέμα , προσωπικά με βόλεψε πολύ..αφρίζει εύκολα, προστατεύει , μυρίζει όμορφα !
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η Cella με το Proraso (που σκέφτεσαι ) δεν έχουν καμμια σχέση .... είναι κλάσεις ανώτερη η πρώτη !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Η Cella δεν είναι τυχαία πρώτη σε πωλήσεις (κυρίως το μπλοκ 1κλ) στα μπαρμπερικα. Και μιλάμε για ξύρισμα με σαβετα που είναι κατά τι, πιο απαιτητικό...
Επισης το απλούστερο σαπούνι της TFS, θα σε εκπλήξει με το τι ποιότητα αγοράζει κάποιος με μόλις 1,5 - 2 ευρώ!

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 46 λεπτά 10 δευτερόλεπτα:
Η Cella δεν είναι τυχαία πρώτη σε πωλήσεις (κυρίως το μπλοκ 1κλ) στα μπαρμπερικα. Και μιλάμε για ξύρισμα με σαβετα που είναι κατά τι, πιο απαιτητικό...
Επισης το απλούστερο σαπούνι της TFS, θα σε εκπλήξει με το τι ποιότητα αγοράζει κάποιος με μόλις 1,5 - 2 ευρώ!
Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Έχω παραλάβει ήδη την παραγγελία μου με τον εξοπλισμό μου. Τελικά κατέληξα στα παρακάτω προϊόντα.

1. Cella pre shave Gel 75ml

2. Σαπούνι ξυρίσματος Proraso με ευκάλυπτο και μέντα 150ml

3. Κρέμα ξυρίσματος Cella - άρωμα αμύγδαλο

4. Πινέλο ξυρίσματος semogue με τρίχες χοίρου - 2000

5. Αιμοστατικό μολύβι - Cyril R Salter

6. Phoraso after shave Lotion Sandalwood & Shea Butter

7. Ξυριστική μηχανή Edwin Jagger - κυλινδρική λαβή -DE89BA11BL

8. Μπολ για δημιουργία αφρού - Edwin Jagger - RN 117

Και από ανταλλακτικά ξυραφάκια αγόρασα Personna Platinum, Lord Classic super stainless, Lord super Chrome, Astra superior platinum, Perma sharp, Polsilver Super Iridium.

Μένει να διαβάσω αρκετά για την συντήρηση όλων αυτών και με την 1η ευκαιρία να αγοράσω ένα stand για το πινέλο, ώστε να μένει κάθετα μετά το ξύρισμα.

Το σάββατο θα γίνει η 1η δοκιμή και το περιμένω πως και πως! Εννοείται πως θα σας στείλω τις πρώτες μου εντυπώσεις και πως από εδώ και πέρα θα συζητάμε εδώ μέσα.

Πώς σας φάνηκε η 1η παραγγελία; Ξέχασα κάτι; Είμαι καλλυμένος όσον αφορά την αρχή;


* Επειδή δέχτηκα πολλά προσωπικά μηνύματα σχετικά με τον εξοπλισμό που ήθελα να αγοράσω και δεν έχω χρόνο δυστυχώς να απαντήσω στο καθένα ξεχωριστά, σας ευχαριστώ για τις προσφορές σας, αλλά ήθελα ότι αγοράσω σχετικά με το παραδοσιακό ξύρισμα να είναι καινούριο και όχι μεταχειρισμένο, οπότε προχώρησα χωρίς 2η σκέψη στην παραγγελία που είχα στο μυαλό μου.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

+1: Στα 3(αν και δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά οι wetshavers ανα τον πλανήτη έχουν "μιλήσει" για αυτήν),4, 5 και ξυραφάκια.

~~~~~~~Y M M V~~~~~~~~
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μιά χαρά είσαι Αντώνη, προχωράς κανονικά.!

Ίσως αργότερα χρειαστείς ένα after shave balm/balsam.
Καλή αρχή και καλά ξυρίσματα.:)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”