1η αγορά εξοπλισμού για Π.Ξ.

Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Χθες έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με την edwin Jagger και τα υπόλοιπα σύνεργα. Ακολούθησα πιστά όλες τις συμβουλές που έχω διαβάσει όλο αυτό το διάστημα εδώ μέσα και σε videos στο YouTube και μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Δεν κόπηκα καθόλου. Το δεξί μου μάγουλο (είμαι δεξιόχειρας) δεν το έχω δει ποτέ τόσο καλοξυρισμένο.

Από την αριστερή πλευρά που δεν με βόλευε και τόσο με το δεξί το χέρι που κρατούσα την μηχανή και κάτω από το πηγούνι υπήρχαν σημεία που δεν κατάφερα να τα πάρω όσο καλά τα έπαιρνα με τα πλαστικά ξυραφάκια.

Πήρα και κόντρα αρκετά σημεία, μιας που για μένα όλα αυτά τα χρόνια η έννοια του ξυρίσματος ήταν και παραμένει συνώνυμη του κόντρα ξυρίσματος.

Χρησιμοποίησα λεπίδα της personna (platinum), αλλά από εδώ και πέρα σε κάθε μου ξύρισμα θα δοκιμάζω και διαφορετική, μέχρι να βρω τι μου ταιριάζει περισσότερο.

Είχα αρκετό άγχος είναι η αλήθεια. Συνολικά μου πήρε παραπάνω από μία ώρα η όλη διαδικασία, αλλά ευχαριστήθηκα το κάθε δευτερόλεπτο! Περιμένω πως και πως το επόμενο ξύρισμα!

* Μία βάση για το πινέλο μένει να αγοράσω, μιας που χθες το κρέμασα με πατέντα, ώστε οι τρίχες του να είναι προς τα κάτω και να στεγνώσει.

Την μηχανή απλά την σκουπίζω με μία στεγνή πετσέτα μετά το ξύρισμα και την βάζω στο ντουλάπι; Το ξυράφι το αφήνω και αυτό στεγνό μέσα, ή το τοποθετώ πάλι την επόμενη φορά που θα ξυριστώ;
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Καλή αρχη λοιπόν και καλή διασκέδαση!
Κ εγώ είχα το θέμα με το αριστερό μάγουλο αρχικα όταν ξεκίνησα..ξύρισμα με το ξύρισμα αποκτάς μεγαλύτερη εμπειρία και θα έχεις καλύτερα αποτελεσματα σιγουρα!
Προσωπικά μετά το ξύρισμα ξεπλένω ελαφρά τη μηχανή, τη στεγνώνω, χαλαρώνω τη βίδα της και την αποθηκεύω όπως είναι με το ξυραφάκι.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
stergios

Κ το πινελακι καλυτερα να στεκεται στη βαση του. Οι υδρατμοι πανε προς τα πανω κ οχι προς τα κατω. ;) Καλως ηρθες, καλη διασκεδαση κ καλα ξυρισματα με υγεια!
Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Χαιρετώ την παρέα! Ελπίζω να είσαστε καλά!

Μετά από 4 ξυρίσματα με safety razor έχω να πω πως η εμπειρία είναι ασύγκριτη!

Το απολαμβάνω πολύ περισσότερο σε σχέση με την 1η φορά, που ήμουν πολύ αγχωμένος μην τυχόν και κοπώ και με το αν είναι σωστή η τεχνική μου.

Πλέον πηγαίνει το χέρι μου πολύ πιο γρήγορα, αλλά νομίζω πως η τεχνική μου δεν χαλάει.

Δεν έχω κοπεί ούτε στο ελάχιστο μέχρι στιγμής και ειδικά στο σημερινό ξύρισμα πέτυχα και το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι το επόμενο!

Η αλήθεια είναι πως σε κάποια σημεία του προσώπου μου με βολεύει περισσότερο σαν κίνηση το κόντρα ξύρισμα.

Ξυρίζομαι μία φορά προς την φορά των τριχών και 2 κόντρα.

Από το αρχικό μου εξοπλισμό το μόνο που δεν με έχει ενθουσιάσει είναι το pre shave gel της Cella. Ίσως επειδή δεν έχω συνηθίσει να βάζω gel στο πρόσωπο μου, δεν ξέρω.

Σε μερικά σημεία αναγκάζομαι να κάνω περισσότερα περάσματα, μιας που δεν πετυχαίνω με την 1η, ή την 2η φορά το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Θέλω πολύ να αποκτήσω εμπειρία με την μηχανή μου, να πειραματιστώ με αρκετές λεπίδες, να εξοικειωθώ πάρα πολύ, προτού αγοράσω την 2η μου μηχανή, αλλά σίγουρα θα πάω προς κάτι πιο επιθετικό όταν θα έρθει αυτή η ώρα.
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
5
Been thanked: 90 times

Το μόνο που ξέχασες και θα το λατρέψεις είναι το myrsol emulsion, δεν μπορώ να φανταστώ πλέον το ξύρισμα χωρίς αυτό και θα το απατησω μόνο για λίγο για να δοκιμάσω flood vigoroso + 444, αλλά και πάλι δεν βιάζομαι
Επίσης το proraso σαπούνι σε βλέπω να το πετάς μόλις δοκιμάσεις το cella
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Cocobaios έγραψε: 04 Αύγ 2018, 18:16 αλλά σίγουρα θα πάω προς κάτι πιο επιθετικό όταν θα έρθει αυτή η ώρα.
Ειναι αληθεια οτι η d89 ειναι για πολυ υπομονετικους. :)
Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Χαιρετώ την παρέα! Ελπίζω να είσαστε καλά!

Δεν κρατήθηκα και εδώ και ένα μήνα περίπου απέκτησα την Muhle R41 rosegold.

Η αλήθεια είναι πως από όσα είχα διαβάσει εδώ μέσα και γενικότερα σε sites του εξωτερικού κτλ, ήμουν αρκετά φοβισμένος στο πρώτο μου ξύρισμα μαζί της. Η διαφορά στο πόσο πιο 'κοφτερή' είναι νομίζω πως φάνηκε από τα πρώτα εκατοστά που κατέβηκε στο πρόσωπο μου, αλλά ήταν μία αίσθηση που την απόλαυσα και συνεχίζω να την απολαμβάνω!

Πάντως μέχρι την στιγμή που μιλάμε δεν έχω κοπεί ούτε με την μεν (EJ), ούτε με τη δε (R41), παρόλο που ακόμη και την 1η φορά με την R41 δοκίμασα το 2ο χέρι να το περάσω κόντρα. Ακολουθώ πιστά τις οδηγίες για την σωστή προετοιμασία και για την διαδικασία του ξυρίσματος.

Αν θα ξυριστώ 2 φορές την εβδομάδα θα ξυριστώ με την R41 και μόνο όταν πρέπει να ξυριστώ ανά 2 μέρες ξυρίζομαι με την Edwin Jagger.

Επίσης πήρα και ένα pre shave oil της Truefitt & Hill και πειραματίζομαι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια.

Μιας που πλησιάζουν οι γιορτές και αποκλείεται να μην κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα ακόμη safety razor, πείτε μου τι θα μου προτείνατε μετά από τις 2 μηχανές που έχω στην κατοχή μου.


Έχω στο μυαλό μου να δοκιμάσω μία Slant. Είτε την Merkur 37c, είτε την Merkur 39c.

Με οποιαδήποτε από τις 2 Merkur που ανέφερα παραπάνω θα βρίσκομαι ας πούμε κάπου ανάμεσα στις 2 που έχω ήδη στην κατοχή μου από άποψη επιθετικότητας;

Εσείς τι θα μου προτείνατε μετά την επαφή που είχα και συνεχίζω να έχω με την EJ και την R41 της Muhle;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια open comb της Parker πχ 24c ή 26c θα σου δινε μια ενδιαμεση αποτελεσματικοτητα και σιγουρα μια νεα αισθηση ;)
Εικόνα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγω θα προτεινα την Merkur Futur που την ρυθμιζεισ εσυ στον βαθμο που σου αρεσει
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εφόσον τα πήγες τόσο καλά, μπορείς να βάλεις στην λίστα σου και μία ρυθμιζόμενη, έτσι θα μπορείς να ξυριστείς όποτε εσύ θέλεις με μόνο μία ξυριστική μηχανή.

Την Slant την βάζω μετά την ρυθμιζόμενη, αλλά βέβαια ότι θέλεις εσύ, η 37c με την 39c έχουν ίδιες κεφαλές αλλά διαφέρουν, στο βάρος τους, αλλά και στην λαβή τους, η 37c με κοντή λαβή και η 39c με την μακριά λαβή, υπάρχουν και άλλες εταιρίες που έχουν Slant όπως, ikon - Above the Tie - RazoRock και άλλες.

ΥΓ: Λόγω ότι δεν είσαι σίγουρος, για το τι ακριβώς σου ταιριάζει ακόμα, ξεκίνα με μία OC Parker 24c ή 26c, που είναι φθηνή και πολύ γλυκιά, ή με κάποια ρυθμιζόμενη, και μετά με κάποια Slant, και ανάλογα και το budget σου βέβαια... :)

edit: Μαζί γράφαμε... :hellas3
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”