Wilkinson vs. DE89BL

Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Μια χαρά είναι η μηχανή σου( ίδια έχω και εγώ) μια χαρά και εσυ . Το δέρμα θέλει break in περίοδο . Υπολόγισε ότι το δέρμα σου θα έχει προσαρμοστεί στην πολυτέλεια σε τρεις μινες. Επίσης μπορεί κάποιοι να γελάνε αλλά εμένα δουλεύει το στροπαρισμα του ξυραφιού στην παλάμη ιδιαίτερα αν είναι από Ρα πολύ κοφτερά Astra και Feather.
Τελική μου πρόταση , δοκίμασε τς Astra και πάρε και ένα κουτί Feather που θα χρησιμοποιείς το Σάββατο με την ησυχία σου δηλαδή χωρίς βιασύνη . Έισης προτείνω ένα ωραίο badger και σαπουνάκι TFS που είναι ημίσκληρα και κάνουν ωραίο lather. Τελείωμα με after shave χωρίς ακλοόλ
Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

ChristosP έγραψε: 04 Ιούλ 2018, 12:05 επανερχομαι στο θέμα μπορει να με ξυριζει πιο βαθια η wilkinson γιατι αυτο κανει και μου φαινεται περιεργο αρκετα .... Ξυριζομαι καθημερινα παντως ...
Χρήστο ναί.! Μπορεί να πάρεις πιό βαθιά ξυρίσματα με την wilkinson*, και μία κατάλληλη λεπίδα, (κοφτερή ή ήπια σε κοπή) σε συνδυασμό πάντα με την μηχανή - το δέρμα σου - και τα γένια σου, δηλαδή τις δικές σου ανάγκες, άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξης της, για ένα ασφαλές καθημερινό ξύρισμα.

Όσο για τον τίτλο του νήματος, ακόμα και για καθημερινό ξύρισμα δεν συμφωνώ, και οι δύο μηχανές είναι entry level και προτείνονται με ασφάλεια στους νεοεισερχόμενους, αλλά έως εκεί διότι, η wilkinson είναι μία ήπια μηχανή χωρίς το απαραίτητο βάρος τον μεταλλικών DE που θα σε βοηθήσει να μάθεις να μην πιέζεις καθόλου την μηχανή.

Η EJ89 ανήκει στις μηχανές μεσαίας κοπής, και έχει το απαραίτητο βάρος που λείπει από την wilkinson, όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, εδώ έχουμε δύο διαφορετικές κατηγορίες, μία ήπιας και μία μεσαίας κοπής, όπου κάθε μία είναι διαφορετική, και αναλόγως εσύ θα ανακαλύψεις ποιά σου ταιριάζει καλύτερα, και με ποιά λεπίδα,
αυτό είναι κάτι που κανείς μας δεν μπορεί να σε βεβαιώσει, δοκίμασε (χ3) και απόλαυσε (επ' άπειρον).!

* Η wilkinson σου παρέχει σχεδόν έτοιμη γωνία κοπής, ενώ στην EJ89 πρέπει να την ψάξεις και λίγο την γωνία, πιστεύω πως 90% είναι θέμα τεχνικής, και ένα 10% το ταίριασμα της σωστής λεπίδας με την μηχανή και το δέρμα σου, αν την μάθεις την EJ89 δεν θα την αφήνεις από το χέρι σου...

Σου εύχομαι καλές επιλογές και με καλά ξυρίσματα, και ότι θέλεις μας ρωτάς. :)

Φίλε μου [mention]The Banker[/mention] κανείς δεν γελά να είσαι σίγουρος, όμως απλά και αποδεδειγμένα το στροπάρισμα χαλάει την κόψη της DE λεπίδας, και δεν υπάρχει και λόγος να το κάνεις αυτό, αν μία λεπίδα είναι πολύ κοφτερή για εσένα, αντί να την 'στομώσεις' επέλεξε μία άλλη λιγότερο κοφτερή, άλλωστε μία λεπίδα σου κάνει ή δεν σου κάνει, απλά τα πράγματα, επίσης τα Feather που είναι όντως κοφτερά, απέχουν κατά πολύ από τα Astra σε κοπή πάντα.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Για να πουλαει ακόμη η Wilkinson classic παει να πει οτι πολύς κόσμος βολεύεται με αυτή,ειδικά για καθημερινό απροβλημάτιστο ξύρισμα.Ό,τι σε βολεύει αυτό είναι.Μπορεί και να μη χρειαστείς αλλη μηχανή,αλλά προτείνω και τη Lord l6,(φθηνή,ήπια και ελαφριά),έτσι για να δοκιμάσεις και κάποια διαφορετική κεφαλή. Χάριν παιδιάς δηλαδή.Ο Tony εξηγεί σωστά τις διαφορές.Αλλη μηχανή σημαίνει ψάξιμο για άλλο ξυραφάκι,αλλη γωνία κοπής και προσαρμογή απο ελαφριά σε βαριά.
ChristosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιουν 2018, 08:10
5
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Ενα μικρο update ...τελικά εχω αρχίσει και ξυριζομαι το ιδιο βαθια και με την DE ηταν θέμα χρόνου όπως μου αναφερατε η Wilkinson θα μπει στο travel kit ...Σας ευχαριστω πολύ και πάλι όλους
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”