Wilkinson vs. DE89BL

ChristosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιουν 2018, 08:10
5
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

καλησπερα σε ολους .Ειμαι ο Χρηστος και ειναι το πρωτο μου ποστ ..

Ξεκινησα το διαβασμα να γυρισω στο παραδοσιακο ξυρισμα και αφορμη ηταν οτι πειρα να δοκιμασω την πλαστικη της wilkinson μα τις λεπιδες της ...
Κανω 2 ξυρισματα φανταστικα και λεω εδω ειμαστε να κανω update .... Μπαινω και διαβαζω εδω ( φανταστικο το φορουμ ) και κανω τις αγορες μου

Κρεμες σαπουνια presave after shave 4 διαφορετικες λεπιδες να δοκιμασω και για μηχανη την DE89BL ... χαρα μεγαλη λέμε πρωτη δοκιμη με την μηχανη αυτη καλο ξυρισμα με καποιους ερεθισμους .. 2 φορες με λεπιδα Α 2 φορες με λεπιδα Β 2 φορες με Λεπιδα Γ τα ιδια λεω δεν δοκιμαζω και με την wilkinson Με τις λεπιδες αυτες και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο ξυρισμα και χωρις ερεθισμους ....

Εδω εχω μπερδευτει θεωρητικα ειναι καλυτερη μηχανη αλλα δεν μπορω να ξυριστω καλυτερα ... Μπορει να φταιει το βαρος ? να εχω συνηθισει με την πιο ελαφρια ? Ειλικρινα εχω μπερδευτεί ...
stergios

Καλως ορισες Χρηστο! Δοκιμασε κ αλλες στη μηχανη. Μπορεί να μην σου καθονται καλα σ αυτη τη μηχανη λεπιδες που σου κανουν καλο ξυρισμα με την sword. Παιξε λιγο με τη γωνια της μηχανης κ μην πιεζεις.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

H απλά Χρηστο εισαι ενας απο αυτους οπως και εγω φυσικά που δεν τους ΄΄πάει΄΄ η Edwin Jagger η οποία οποτε πιασω να ξυριστω μαζι της (μια φορα το χρονο πλεον) θα μου δωσει ερεθισμους .... η μηχανή αυτη με μισεί :shock: ! Εχω καταληξει οτι η γεωμετρια της συγκεκριμενης κεφαλης δεν ειναι για μενα...
Φυσικα ξερω οτι υπαρχουν φιλοι συνξυριστές που παίρνουν απο αυτην απίθανα ξυρισματα ... :text-nocomment:
ΟΜΩΣ επειδη δεν εχεις μεγαλη εμπειρία δωσε της μερικες ευκαιρίες με διαφορετικές λεπιδες και δουλευοντας λιγο τη τεχνική σου ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χρήστο επειδή είσαι στην αρχή μην ψάχνεις γιατί η EJ δεν σε <ξυρίζει> και σου προκαλεί ερεθισμούς σε πρώτο στάδιο.
Μείνε με την Wilkinson για κάποια ξυρίσματα να <στρώσεις> και να ξέρεις ότι το χέρι αντιδρά αυτοματοποιημένα,
η Wilkinson είναι πιο κοντά στα πολυλέπιδα που χρησιμοποιούσες πριν και γι αυτό είσαι πιο άνετος με αυτήν,
η EJ είναι άλλο ανέκδοτο σε σχέση με την Wilkinson,άλλη λαβή,άλλο βάρος,άλλη γωνία και αν επιμείνεις να πάρεις το ξύρισμα που παίρνεις από την άλλη έχεις και ερεθισμούς,που σημαίνει ότι χρειάζεσαι λίγο χρόνο να γίνεις άνετος με την μια, εντωμεταξύ να αποκτήσεις κάποια εμπειρία για να κερδίσεις και την EJ.
Κάποιοι εν πάση περίπτωση όπως και εγώ την έχω δοκιμάσει και δεν... αλλά έχουμε κάποια εμπειρία να πούμε ότι αυτή η μηχανή δεν πάει σε μας,άλλοι όμως τις δίνουν τα καλύτερα,εσύ όμως για όλα τα παραπάνω περίμενε, θέλει το χρόνο του το πράγμα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Έξι μήνες ήδη στο ΠΞ και η EJ DE89 είναι η καθημερινή μου μηχανή.Ισχύει αυτό που λέει ο [mention]stergios[/mention] αλλά και ο [mention]akis_peiraias[/mention] Δοκίμασε πολλές λεπίδες και κάποιες θα σου ταιριάJουν(σε μένα οι polsilver). Η τεχνική έρχεται με τον χρόνο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

[mention]akis_peiraias[/mention]
Μην κακολογείς την EJ, θα πέσει asl να σε κάψει!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Γενικα δεν υπαρχει μηχανη που να μην μπορω να ξυριστω καλα. Ακομα και μια Κινεζικη μηχανη των 0,7 ευρω μου εδωσε καλο ξυρισμα, με προσοχη βεβαια και διχως ΠΙΕΣΗ....
Το μεγαλο "μυστικο" αυτο ειναι. Μην πιεζεις εως οτου μαθεις τα χουγια της.
Εαν εισαι πιο τολμηρος και θες πιο γρηγορο αποτελεσμα, παλι ΧΩΡΙΣ ΠΙΕΣΗ, δοκιμασε μια πιο επιθετικη, open comb, ή κάποια ρυθμιζομενη.
Δεν χρειαζεται φοβος, απλα σεβασμος και ΓΝΩΣΗ..
Επισης μην φοβασαι τις πολυ κοφτερες λεπιδες. Να φοβασαι αυτες που δεν κοβουν καλα.
Αυτα με την μικρη εμπειρια που εχω , ολιγον συμπυκνωμενα...
ChristosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιουν 2018, 08:10
5
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

Κυριοι σας ευχαριστω για την ανταποκριση και τις απαντησεις ....

Συνεχιζω λοιπον το ταξιδι με την wilkinson συχνα μια και ξυριζομαι καθημερινα ( τις εχουν ταιριαξει ωραια τα astra ) και μια στις τοσες με την αλλη μεχρι να μαθω ...

PS : αγγελιες δεν εχει το forum ?
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26398 times
Been thanked: 25874 times

Μόλις φτάσεις τις 20 δημοσιεύσεις, τότε θα έχεις πρόσβαση στις αγγελίες. Λίγη υπομονή μέχρι τότε.
ChristosP
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 22 Ιουν 2018, 08:10
5
Has thanked: 9 times
Been thanked: 7 times

επανερχομαι στο θέμα μπορει να με ξυριζει πιο βαθια η wilkinson γιατι αυτο κανει και μου φαινεται περιεργο αρκετα .... Ξυριζομαι καθημερινα παντως ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”