αγορά πρώτης μηχανής

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Τότε πάρε μια EJ89 να ταιριάζει και με το πινέλο!
Δε την έχω προσωπικά αλλα πιστεύω ότι είναι μια άριστη μηχανή καθώς την προτείνουν όλοι και σε όλα τα φόρουμς τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Και μια Feather Popular θα πρότεινα. Εμένα ήταν η πρώτη μηχανή που είχα. Καλή ήταν συγχωρούσε πολύ και extra mild. Μετά αν θέλεις πηγαίνεις σε 34c/EJ89.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

να κάνω δυο ακόμα ερωτήσεις...

βλέπω μόνο close comp προτείνουμε...οι open δεν;

ακόμα τι ξυραφάκια θα προτείναμε; κάτι που να αποφύγω;
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Οι Open είναι αρκετά aggressive για αρχάριους.
Εγώ μετά από τόσα χρόνια πήρα την Fatip (το καινούργιο 2017 μοντέλο που είναι αρκετά λιγότερο aggressive) και μου πήρε καιρό μέχρι να μην με σφάζει...

Με λίγα λόγια δεν στις προτείνω. . .
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Δεν είναι όλες οι open σαν την Fatip (ή την R41). Και δεν είναι πάντα πιο επιθετικές από τις safety bar, παράδειγμα οι Parker 94r - 97r (safety) λέγεται ότι είναι πιο επιθετικές από τις 24c - 26c open. Οι open της Merkur πάλι είναι ήπιες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Andreas_M έγραψε: 28 Ιουν 2018, 14:19 να κάνω δυο ακόμα ερωτήσεις...

βλέπω μόνο close comp προτείνουμε...οι open δεν;

ακόμα τι ξυραφάκια θα προτείναμε; κάτι που να αποφύγω;
Καλύτερα closed comb, είναι ότι πρέπει για καθημερινή χρήση και συγχωρούν λάθη πιο εύκολα. Για ξυραφάκια δες κυρίως astra superior platinum, polisilver, gillette silver blue, wilkinson sword. Είναι τα πιο δημοφιλή και μπορείς να τα βρεις εύκολα στα ξυριστικομάγαζα μας.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Να πω και γω την άποψη μου .νομιζω οτι η lord για πρωτη μηχανή είναι η καλύτερη επιλογή.έχει μακρια λαβή σαν τα συστημικα και η μετάβαση θα είναι εύκολη.η τιμή της είναι λογική γύρω στα 10-15 ευρο ,είναι ήπια και αποτελεσματικη.επίσης υπάρχει σε ελληνικά και ξένα μαγαζιά οποτε ή απόκτηση της είναι εύκολη και τέλος αν σε περιπτωση που κάποιος δεν τα βρει με το π.ξ (πραγμα απιθανο)δεν θα κλαίει 30-40 και 50 ευρα.
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

εμ λέω αντί να δώσω 15 τώρα να δώσω εξαρχής 30-40 και να τελειώσω... διότι μαρέσει η διαδικασία και είμαι σίγουρος ότι δεν θα γυρίσω πίσω
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

iogi έγραψε: 28 Ιουν 2018, 16:55 Δεν είναι όλες οι open σαν την Fatip (ή την R41). Και δεν είναι πάντα πιο επιθετικές από τις safety bar, παράδειγμα οι Parker 94r - 97r (safety) λέγεται ότι είναι πιο επιθετικές από τις 24c - 26c open. Οι open της Merkur πάλι είναι ήπιες.
Έτσι ακριβώς! Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν τέτοιοι μύθοι ή καλύτερα γενικεύσεις, σχετικά με open και closed comb. Επίσης το ίδιο ισχύει και με ξυραφάκια. Τις προάλλες πρότεινα σε ένα φίλο που ξεκίνησε π.ξ. μια ήπια σχετικά μηχανή, την Rockwell 2c που είναι εφάμιλλη της 34c (όπως λένε δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την πλάκα νούμερο 3). Αλλά για τα γένια του, και πάντα σε συνάρτηση με την συγκεκριμένη μηχανή, η γνώμη μου ήταν και είναι οτι δεν θα του κάνουν λεπίδες τύπου Personna Platinum και του πρότεινα να ξεκινήσει με Polsilver. Ε ακούστηκε η άποψη να μην ακουμπήσει τις Polsilver επειδή είναι αρχάριος και κόβουν πολύ. Άλλη μια γενίκευση. Ίσα ίσα που για το συγκεκριμένο άτομο, η Personna είναι πιθανό να είναι πιο επικίνδυνες (για ερεθισμούς και ξενέρωμα με το π.ξ.), επείδη δεν είναι τόσο αποτελεσμάτικες όσο οι Polsilver.

Η επιλογή λοιπόν των παραπάνω, θα πρέπει να καθορίζεται από διάφορους παράγοντες. Τα γένια ενός ατόμου, το δέρμα του, και αν γνωρίζουμε κάποιον η πιθανή αμπαλοσύνη του που να επιτάσσει την χρήση κουρευτικής και πολύ του είναι! Έτσι το hardware που θα αγοράσει κάποιος θα είναι πιο κοντά σε αυτό που τελικά θα του κάνει ή θα είναι όντως αυτό που του ταιριάζει εξ αρχής. Επίσης θα γλιτώσει και κάποια, μπορεί και αρκετά, μπορεί και πάρα πολλά χρήματα. Ερεθισμούς-κοψίματα δεν κάνουν οι γενικέυσεις, εκτός βέβαια εξαιρέσεων όπως Fatip, R41 κλπ, αλλά ο εξοπλισμός που δεν είναι ο κατάλληλος για εμάς. Όλα αυτά μετά την τεχνική βέβαια, η ανάπτυξη της οποίας όμως μπορεί να καθυστερήσει αισθητά λόγω λάθος επιλογών.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Κι εγω προτείνω Εdwin Jagger de89,εύκολη και αποτελεσματική για γένεια 1-2 ημερών,αυτό που ζητά ο πολύς κόσμος δηλαδή.Είναι πιο αποτελεσματική απο τη Merkur 34HD.Μη μπερδεύουμε τον νέο κόσμο με vintage, slant και ρυθμιζόμενες.Μιά εύκολη ,προσιτή(26 ευρώ),αποτελεσματική μηχανή,πρέπει να προτείνουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”