αγορά πρώτης μηχανής

stergios

Τασο δεν μας ειπε ο ανθρωπος οτι υπαρχει καποιος περιορισμος στα χρηματα. Κ οταν θες μια μηχανη, γιατι οχι να μην δωσεις κ κατι παραπανω. Ενταξει η Gibbs ειναι ακριβη σχετικα. Fatboy κ Slim βρισκεις κ σε λογικη τιμη των 50-60€. Η μηπως μια Rockwell 6c ειναι ακριβη; Οκ δεν εχει 15€... Ποκ.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Για Πρώτη και παντοτινή θα πρότεινα την Merkur 34 HD.
To HD παραπέμπει στο Heavy Duty, δηλαδή η μηχανή αντέχει και στην καθημερινή χρήση, πράγμα που σημαίνει ότι είναι ήπια μηχανή και όχι επιθετική. Μία μηχανή που δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να πει ότι τον άφησε ανικανοποίητο.
Βεβαίως οι DE μηχανές είναι μεταλλικές και προσωπικά πιστεύω ότι όποια και να επιλέξει κάποιος, εάν δεν πέσει από ύψος κάτω να σπάσει ή να στραβώσει, θα περάσει πολλά πολλά ξυριστικά χρόνια.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στεργιο εβαλα οσα "χαμογελα" χωρουσαν 2 προτασεις - δεν ηταν και καμια σοβαρη κατηγορια :D

Στο θεμα μας τωρα - δεν εχει λογικη να πεις σε καποιον που δεν εχει ακομα μια DE και θελει να παρει μια (και ας λεει οτι θελει να την εχει για παντα...) να ψαξει να αγορασει μια Fatboy μια Gibbs και δεν ξερω εγω τι αλλο, γιατι ουτε ξερει τι θα του προσφερει, ουτε ποσο θα του κοστισει, ουτε καν σε τι κατασταση θα του την πουλησουν. Ας μην πελαγωνουμε τους καινουργιους φιλους μας επειδη εμεις το χουμε δει το εργο. Ας παρει μια φτηνη (και σωστη) μηχανη απο καποιο εγχωριο μαγαζι να μαθει να ξυριζεται με DE και θα βρει το δρομο του στην ωρα του.

Προσωπικα βρηκα σωστες τις επιλογες του Αλεξανδρου - αλλα και την προτροπη του Κωνσταντινου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

Μπορώ να πω πως με έχετε σχεδόν κατατοπίσει... θα πρέπει να επισκεφτώ το Γιώργο από όσο καταλαβαίνω. Ταβάνι σε τιμή υπάρχει και ας πούμε είναι η merkur 34.

Ο λόγος να πάω πρώτα με μια wilkinson είναι ώστε να δω τι άλλο θα ήθελα από μια μηχανή και να κατευθυνθώ προς τα εκεί, μην πάω προς λάθος κατεύθυνση ας πούμε ή κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

[mention]Andreas_M[/mention]

Προσωπικά απέκτησα τη Wilkinson μόλις σήμερα και έχω λοιπόν κάνει ένα μόλις ξύρισμα με αυτη. Βιαστικό απο πλευράς μου αλλα με ξύρισε μια χαρά.

Ασχολουμε με το ΠΞ μόλις δυο μήνες και ως τώρα έχω χρησιμοποιήσει έξι vintage Gillette εκτός της Wilkinson.

Την προτείνω ως εισαγωγή στο ΠΞ γιατι:
1) Είναι μια ήπια μετάβαση απο τα πλαστικά που χρησιμοποιούσα(με) παλιότερα αλλα πολύ κοντά σε μια κανονική DE επίσης.
2) Είναι ήπια και συγχωρεί λάθη που στην αρχη σίγουρα θα προκύψουν. Απο τις DE που έχω δοκιμάσει ως τώρα μου θύμισε την Gillette Tech aluminum
3) Είναι φτηνή! 4,50€ με 5 λεπίδες. Αυτο σου δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσεις ακομη και με μικρό budget. Για ένα σύνολο 20-25€ μπορείς εκτός της μηχανής να πάρεις ένα ποιοτικό σαπούνι ( πχ ένα Cella για περίπου 6€) , ένα πινέλο χοίρου ( πχ. Ωmega 10065 στα 5€ ή ένα Ωmega 48 στα 10€) κανένα ξυραφάκι ακομη για δοκιμή και ξεκινάς!

Ακομη και με μόλις 10 ξυραφάκια θα βγαλεις minimum 25-30 ξυρισματα. Ακομη και μέρα παρά μέρα να ξυριζεσαι θα σου βγάλουν δυο μήνες...σε αυτο το διάστημα θα έχεις "βρει το χέρι σου", τη ρουτίνα σου και θα έχεις πιο καθαρές ιδέες για το τι θέλεις όπως είπες.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Εναλλακτικά, εάν η Merkur 34 HD φαίνεται ακριβή στα 44 ευρώ, η Lord L6 στα 6 ευρώ είναι ότι πρέπει.

Συγγνώμη ρε παιδιά που επιμένω, αλλά αυτή η Wilkinson δεν έχει καμία σχέση ξυριστικής αίσθησης με τις μεταλλικές DE. Μου θυμίζει περισσότερο πλαστικό bic και μάλιστα με μία λεπίδα, χωρίς όμως να είναι τόσο χάλια βέβαια, αλλά πολύ καλύτερη.
Όμως η γωνία ξυρίσματος είναι διαφορετική από τις μεταλλικές DE γιατί η λεπίδα δεν κάνει κούρμπα όπως σε όλες τις μεταλλικές DE μηχανές, αλλά και με γένια άνω των 2 ημερών στομώνει με γένια στο μικρό διάκενο.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
the_greek_shaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: 02 Μάι 2018, 12:37
5
Τοποθεσία: Ξάνθη
Has thanked: 3375 times
Been thanked: 2637 times
Ηλικία: 31
Επικοινωνία:

Πριν ξεκινήσω και εγώ είχα αγοράσει την wilkinson classic από το hondos γιατί ήταν φτηνή και δεν ήξερα αν θα με βολέψει σε σχέση με τα τριλέπιδα gillette που είχα. Αλλά η εντύπωση που σου δίνει από τα πρώτα ξυρίσματα δεν είναι θετική. Είναι ελαφριά, σε κάνει να βάλεις πίεση, η γωνία είναι περίεργη, στομώνει εύκολα (ιδίως αν χρησιμοποιείς αφρό σε τενεκέ) και γενικά δεν. Στα χέρια κάποιου πιο έμπειρου ενδεχομένως να είναι καλύτερα. Για μένα θα ήταν καλύτερα να επενδύσει σε lord αν μπορεί να περιμένει και θέλει να μην ξεφύγει οικονομικά αλλιώς edwin jagger de89 ως πιο οικονομική λύση κάτω από τα 30 ευρώ. Αυτή σε συνδυασμό με 20-30 λεπίδες, ένα proraso σαπούνι και ένα omega δεν ξεπερνάει κατά πολύ τα 50 ευρώ. Και να τονίσω ότι όλα αυτά είναι ποιοτικά αλλά και οικονομικά προϊόντα και πολλοί έχουν βολευτεί με αυτά τόσο πολύ που δεν τα αλλάζουν.
akatsim
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 10:01
5
Has thanked: 48 times
Been thanked: 73 times

Ειτε 1η ειτε 5η μηχανη πιστευω οτι πρεπει να παιρνουμε το καλυτερο στα χρηματα που διαθετουμε.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Πάρε μια EJ89 και θα ενθουσιαστείς!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

πινέλο κρέμα έχω προς το παρόν... το omega 89 και κρέμα palmolive
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”