αγορά πρώτης μηχανής

Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Καλησπέρα . Εντός των ημερών θέλω να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή για την εισαγωγή Κου στο παραδοσιακό ξύρισμα. Μέχρι τωτα δεν ξυρίζομουν γενικά έχω μούσια. Όμως τώρα έχω μαζευτεί από όσα βλέπω εδώ και θέλω να ξυρίζομαι. Αρχικά με βλέπω μια φορά την εβδομάδα η μία φορά στις δέκα μέρες ποια είναι η κατάλληλη μηχανή για μένα που είμαι αρχάριος; έχω βάλει στο μάτι την Edwin Jagger 89BL.επισης μήπως μια ρυθμιζόμενη θα είναι καλή λύση για μένα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια φορα στις 10 μερες - δεν γινεται. Εκτος αν τριμαρεις τα γενια σου με ηλεκτρικη και ξυριζεσαι μετα με την Edwin Jagger.
Εικόνα
Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Αν έχει κάποιος μεγάλα γενια δέκα ημερών και παραπάνω αν και τα δικά μου στις δέκα μέρες δεν τα λες και πολύ μεγάλα εγώ γύρω στις είκοσι μέρες έχω γενιά μεγάλα μήπως μια open comb μηχανή είναι καλύτερη για μένα η κάποια πολύ κοφτερη λεπίδα;;
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ θα πόνταρα σε μια open comb της Parker σαν την 24c.
Αλλά υπάρχουν πιο έμπειροι στο forum για να σου πουν.
Και φυσικά μόνος σου θα βγάλεις τα ασφαλέστερα συμπεράσματα.
Βέβαια αν βρεθείς να ξυρίζεσαι κάθε μέρα μην εκπλαγείς :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εννοείται πάντα ότι ο καθένας αγοράζει/διαλέγει μηχανή με τα θέλω του και τις ανάγκες του. Δεν ξέρω τι εμπειρία και τι τεχνική έχεις. Σε μια ερώτηση σαν αυτή που έκανες φίλε @Βαγγος13 θα ήταν καλό να απαντήσεις και εσύ πέρα από αυτά που θα ακούσεις από διάφορα μέλη μας έμπειρα. Είσαι αρκετά έμπειρος για να χειριστείς 10 - 20 ή και εγώ δεν ξέρω ποσών ημερών γενιά με μια open comb με κοφτερή λεπίδα? Φυσικά εξαρτάται και από την open comb . Δεν έχει καμία σχέση μια Parker 24c με μια Fatip ή μια R41. Επίσης να σου πω ότι κάποιος πρωτοεισερχόμενος στο χόμπι (ειδικά αν δεν ξυρίζοταν συχνά όπως έχεις πει) έχει ευαίσθητο δέρμα ή καλύτερα να το πω αδόκιμα " άμαθο" με τα όποια μείον αυτού.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Βαγγος13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 16 Οκτ 2018, 16:28
5
Has thanked: 19 times
Been thanked: 105 times

Καλησπέρα !!! Ναι Είμαι καινούριος στο παραδοσιακό ξύρισμα και ρωτάω να μαθαίνω από πιο έμπειρους όπως Σ εσείς εδώ. Ναι γενικά ξυρίζομαι πολύ σπάνια τα τελευταία χρόνια δηλαδή είχα να βάλω ξυράφι ένα χρόνο μόνο τριμαρω τα γενιά μου μια φορά το μήνα ίσως ; και δίμηνο. Όμως την προηγούμενη εβδομάδα έχοντας μια ξεχασμένη Gillette fusion είπα να ξυριστω και μπορώ να πω ότι μου άρεσε το αποτελεσμα εννοώ ότι είχα καθαρό πρόσωπο αλλά όμως τυχαία εκείνη τη μέρα έπεσα πάνω σε άρθρο για το παραδοσιακό ξύρισμα και μετά ακριβώς στη σελίδα της well shaved. Μπορώ να πω ότι έχω ξετρελαθεί αφού θέλω να αγοράσω μηχανή πινέλο σαπουνια ξέρω γω τα πάντα . Επειδή μερικές φορές αφηνωκαι μουσάκι όταν λέω μου σι δέκα δεκαπέντε μέρες εννοώ Αντε είκοσι βαριά γι αυτό λέω μια μηχανή που δεν θα με σφάξει ούτε στα πολλά γενιά ούτε στα λίγα.
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Όπως είπε παραπάνω κ ο Ηρακλής, μια φορά στις 10-15 μέρες όπως λες δε γινεται ή δε γινεται εύκολα τουλάχιστον.
Δεν έχεις ξεκαθαρίσει αν σκοπεύεις να κουρεύεις τα 10+ ημερών γενιά σου πρώτα με κάποιο τριμερ κ μετά να προχωράς στο ξύρισμα , που είναι και η πιο ορθολογική μέθοδος πιστεύω.
Όπως είπε επίσης ο Ακης, μια πολύ επιθετική μηχανή ή λεπίδα στην αρχη τουλάχιστον περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό. Το αμαθο δερμα σου θα είναι ευαίσθητο σε ερεθισμούς κλπ.

Επόμενος ανεξάρτητα απο τη μηχανή που θα επιλέξεις.. αν σκοπεύεις να αφηνεις γενιά 10-15-20 ημερών θα χρειαστείς τριμερ ( φαντάζομαι ότι μάλλον ήδη έχεις) εκτός και αν βγαζεις πραγματικά λίγα και πολύ μαλακα γενια. Προσωπικά πιστεύω ότι αν με το καλό μπεις στο παιχνίδι δε θα βλεπεις την ώρα να ξανά ξυριστεις. Καλώς ήλθες !
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Αν αρχίσεις το ξύρισμα θα παθιαστείς τόσο που δε θα βλέπεις την ώρα να ξυριστείς. Άρα τα 10ημερα μάλλον θα ανήκουν στο παρελθόν.
Για ασφαλές τακτικό ξύρισμα που ζητάει ένας αρχάριος, καλύτερα η κλασσική επιλογή της 34c ή της Edwin Jagger. Λογικά θα τις βρεις κι εδώ στις αγγελίες από κάποιους που πάνε παρακάτω στο χώρο του ξυρίσματος.
Και αφού διαλέξεις μια από αυτές τις best sellers (για κάποιο λόγο) μηχανές, πάρεις κι ένα συνθετικό πινέλο για ευκολία και οικονομία, ξεκίνα να πειραματίζεσαι με λεπίδες και φυσικά σαπούνια-after shaves για το φραμπαλά του θέματος.
Αργότερα φυσικά θα μαζέψεις κι εσύ τόση πραμάτεια όση όλοι εδώ μέσα :D
Καλή αρχή
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Αν και λιγότερο εμπειρος απο τους περισσότερους εδω μεσα θα σου προτεινα να ξεκινήσεις με την Parker 24c. Έχω και την Edwin jagger και θεωρώ την Parker πιο ασφαλη επιλογή. Αν βρεις την γωνία της δεν κοβεσαι με τίποτα,ξυριζομαι με την Parker με την ανεση των 5λεπιδων πλαστικων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”