Επιλογή 1ης μηχανής

nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

Καλημέρα σας.

Σε αναζήτηση και εγώ της 1ης μου μηχανής.
Ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα. Με ξυραφάκια των super market είχα και έχω θέμα καθότι και με ερεθίζουν αλλά κσι μου δημιουργούν δροτσιλάκια.
Διάβασα αρκετά μηνύματα και προσανατολίζομαι σε μια closed comp μηχανή καθότι εντελώς άπειρος.
Διάβασα πολύ καλές κριτικές για την Merkur 34c απλά με προβληματίζει το μικρό μήκος της λαβής (καθ' ότι συνηθισμένος από τα πλαστικά ξυραφάκια).

Μένω στη Λάρισα και όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο δύσκολο να τσεκάρω μηχανές, ώστε να δω πως μου "κάθονται" στο χέρι.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σε ξύρισμα μέρα παρά μέρα η Merkur 34c HD είναι ότι πρέπει (και εγώ για καθημερινό την έχω ) , όσο για την κοντή λαβή τι να πω ? Εγώ θεωρώ ότι είναι πιο βολικές αυτές με κοντή λαβή άλλοι όμως όχι . Δεύτερη σαν επιλογή και με πιο μακριά λαβή είναι μια Edwin Jagger ( οποία και αν αποφασίσεις είναι ίδια η κεφαλή ) , είναι μηχανή της ίδιας επιθετικότητας - αποτελεσματικότητας με την 34άρα. Και η τρίτη σου επιλογή είναι μια ρυθμιζόμενη που είναι all around . Ξυρίζεσαι στο #2 για παράδειγμα ( για συχνό ξύρισμα ) και με την πάροδο του χρόνου που η τεχνική σου θα εξελιχθεί , θα δεις ότι θα σου είναι πολύ χρήσιμη και σε περίπτωση που θα έχεις μείνει αξύριστος 4 -5 μέρες, σε υψηλότερα νούμερα είναι πιο επιθετικές οπότε είναι άλλη μηχανή στην ουσία "ψηλά " . Όχι ότι οι δύο πρώτες δεν θα σε ξυρίσουν αλλά θα θες πολύ "μερεμέτι" και όσο περνάς και ξαναπερνάς από το ίδιο σημείο αυξάνεται η πιθανότητα σου για ερεθισμούς . Γιαυτό στην αρχή ότι και αν αποφασίσεις μην ψάχνεις το BBS , "πρόσωπο γυαλί" !
Πάντως να γνωρίζεις ότι κυριότερο είναι να βρεις τη λεπίδα που σου πάει . Η λεπίδα κάνει απολαυστικό ή όχι το ξύρισμα . Οπότε πάρε διάφορες λεπίδες για να δεις τι σου κάνει . Φυσικά σε όλα αυτά παίζει ρόλο αν έχεις πυκνά και σκληρά γένια ή αραιά , μαλακά κλπ .
Αν είσαι στη δεύτερη περίπτωση δεν θα έχεις ιδιαίτερα προβλήματα. Αν είσαι στη πρώτη θα βρεις δυσκολίες και θα χρειαστείς πειράματα και σίγουρα πρέπει να έχεις έναν πιο "επιθετικό" προσανατολισμό σε μηχανή και λεπίδα . Όπως βλέπεις δεν είναι εύκολο να σου πούμε πάρε αυτή τη μηχανή και καθάρισες γιατί υπάρχουν πολλοί προσωπικοί παράγοντες που εισέρχονται .
Όπως και να έχει όταν το βρεις θα κάνεις την αγγαρεία απόλαυση .
Καλή αρχή !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Προσοχή, ακολουθεί σεντόνι. :">

Λοιπόν... από τη λιγοστή μου εμπειρία σε σχέση με τα παιδιά εδώ, έχω να πω το εξής.
Η ίδια η μηχανή, από τη στιγμή που είναι απλά σωστή, έχει ίσως το πιο μικρό ποσοστό στην απόλαυση του ξυρίσματος.
Τουλάχιστον για μένα.
Αφού θα βρεις τα ξυραφάκια που δεν θα χρειάζεται να κάνεις πολλές επαναλήψεις στο ίδιο σημείο αλλά δεν θα ερεθίζουν κιόλας, τα βάζεις σε ένα rotation και ησυχάζεις.
Η όλη διαδικασία ξεκινάει πριν καν μπεις στο μπάνιο.

Ανάλογα με το mood, την ώρα, τον καιρό, την όρεξή σου ρε αδερφέ, αποφασίζεις ποιο σαπούνι/κρέμα/πινέλο θα χρησιμοποιήσεις.
Βαθμός απόλαυσης 10/10

Επιλέγεις μηχανή.
Χμμμ... συνήθως το χέρι πάει μόνο του, εγώ τουλάχιστον που έχω δύο δεν το πολυσκέφτομαι.
Άντε να σκεφτώ σε ποια ρύθμιση να βάλω τη Futur.
Βαθμός απόλαυσης... χμμ... 4/10 και ίσως βάζω και πολύ.

Κάνεις την προεργασία σου, το μασαζάκι σου να μαλακώσουν οι τρίχες, ετοιμάζεις το lathering, αρώματα αρχίζουν να πλημμυρίζουν το χώρο...
Βαθμός απόλαυσης 10/10

Απλώνεις τον αφρό στη μουσούδα σου, τρίβεις το πινελάκι, βλέπεις ότι το lathering που έκανες τα σπάει.
Βαθμός απόλαυσης 12/10

Περνάς το ξυράφι και το μόνο που σου δείχνει ότι ξυρίζεσαι είναι ο ήχος της τρίχας που κόβεται.
Έχεις ξεχάσει τι μηχανή χρησιμοποιείς, εδώ το 95+% είναι το ξυράφι των 0.20€ που έχεις οπλίσει.
Το μόνο που θα σε χαλάσει ή θα σε φτιάξει με τη μηχανή εδώ, είναι αν μπορείς να κόψεις εύκολα τις τρίχες σε δύσκολα σημεία.
Για αυτό και εδώ θα δεις πολλούς που με full εξοπλισμό, χρησιμοποιούν Mach, Sensor κλπ.

Τελειώνεις το ξύρισμα, περνάς το χέρι από το πρόσωπο και βλέπεις ότι κατάφερες πρόσωπο γυαλί, χωρίς να το ρημάξεις, επιλέγεις πακέτο από after shave, βάζεις τα αρωματάκια σου, παίρνεις αυτό το ελάχιστο τσούξιμο που σου λέει "μεγάλε, σήμερα ζωγράφισες" και ξεκινάς τη μέρα σου.
Βαθμός απόλαυσης... άπειρο με μία απογοήτευση που δεν έχει μείνει τίποτα να ξυρίσεις την επόμενη μέρα αν κατάφερες BBS. :D

Σε αρχάριο λοιπόν, για να μάθει κατ' αρχάς τις γωνίες, να αποκτήσει τεχνική για το πως να κινείται το ξυράφι στο πρόσωπό του, να σταματήσει το χέρι του να πιέζει το ξυράφι στο πρόσωπο κατά το ξύρισμα, εγώ θα πρότεινα τον δάσκαλο, την Merkur 34C.
Η κεφαλή της είναι τέτοια που χωρίς ξυράφι κάνεις προπόνηση στο πρόσωπό σου και αυτή κάνει simulate τον ήχο του κοψίματος! :D
Έτσι, μπορείς να βρεις την σωστή γωνία πριν βάλεις το ξυράφι και ξεκινήσεις να ξυρίζεσαι.
Και για κάποιο λόγο, 2-3 άλλες που έπιασα στο χέρι μου, με την ίδια κεφαλή, δεν μου έκατσαν σε βάρος και grip όπως η 34C.
Άλλες μου φάνηκαν πιο ελαφριές, άλλες με πολύ χοντρό handle, δεν ξέρω, απλά δεν ζήλεψα καμία τους.
Σε μήκος είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι για να την κρατάω και να στηρίζω την άκρη της με το μικρό μου δάχτυλο.
Βέβαια θα μου πεις δεν έχουμε όλοι το ίδιο χέρι!

Άλλο βασικό που πιστεύω ότι πρέπει να έχει ένας αρχάριος από το πρώτο ξύρισμα είναι ένα Alum block.
Όχι κάποιο ακριβό, έχει κάποια με 4-5€ που θα αφήσεις και στα εγγόνια σου ή θα σπάσεις και θα πετάξεις κάποια στιγμή.
Σου δείχνει (με βάρβαρο βέβαια τρόπο) τα λάθη σου.
Το περνάς βρεγμένο από το πρόσωπό σου και όπου πρέπει να διορθώσεις την τεχνική σου γιατί το παράκανες, τσούζει.
Μεγάλος δάσκαλος το alum block, αλλά από εκείνους του παλιούς που μας τσάκιζαν τα χέρια αν πηγαίναμε αδιάβαστοι. :">
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Φίλε μου καλωσήλθες. Αν μπορείς να ψωνίσεις από το εξωτερικό, θα σου έλεγα να πάρεις μια Rockwell 6c από Ευρώπη (πχ Βρετανία).
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

nikos1850 έγραψε: 13 Μαρ 2018, 04:43Ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα. Με ξυραφάκια των super market είχα και έχω θέμα καθότι και με ερεθίζουν αλλά κσι μου δημιουργούν δροτσιλάκια.
Διάβασα αρκετά μηνύματα και προσανατολίζομαι σε μια closed comp μηχανή καθότι εντελώς άπειρος.
Διάβασα πολύ καλές κριτικές για την Merkur 34c απλά με προβληματίζει το μικρό μήκος της λαβής (καθ' ότι συνηθισμένος από τα πλαστικά ξυραφάκια).
Νίκο αν θέλεις πες μας λίγα πράγματα για εσένα, για να μπορούμε να βοηθήσουμε όσο πιό ορθά μπορούμε.!

Ξυρίζεσαι μέρα παρά μέρα ok, τα γένια σου είναι μαλακά ή σκληρά; είναι πυκνά ή αραιά; το δέρμα σου είναι πολύ ευαίσθητο; ή κανονικό;
όσο για την απειρία που λές μην σε νοιάζει καθόλου (όλοι έτσι ξεκινήσαμε) θα έρθει με τον καιρό... :)

Όλες οι προτάσεις που σου δίνουμε είναι σωστές,ωστόσο αν εσύ έχεις 'γένι-ατσάλι' αλλάζει το πράγμα,πες και ένα ταβάνι που έχεις (χρήματα) για την αγορά της μηχανής.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ναι όντως πες μας λεπτομερειες να καταθεσω κι εγώ άποψη.

Θα καλυφθεις πληρως απ'όλους παντως εδώ μέσα κι αν ακουσεις τις συμβουλές θα πετυχαινεις παντα ξυρισμα-δυναμιτη. 💣💥
Εικόνα
nikos1850
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 12 Μαρ 2018, 13:54
6
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 39 times

YMMV έγραψε: 13 Μαρ 2018, 10:04 Φίλε μου καλωσήλθες. Αν μπορείς να ψωνίσεις από το εξωτερικό, θα σου έλεγα να πάρεις μια Rockwell 6c από Ευρώπη (πχ Βρετανία).
Ευχαριστώ πολύ. Μέσα στο μυαλό μου ήσουν, γιατί πριν από κανένα μισάωρο ρώτησα για την 6C στο αντίστοιχο θέμα. Χωρίς φυσικά να προλάβω να διαβάσω το μήνυμα σου

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Σας ευχαριστώ όλους, λάθος που δεν ανάφερα εξ αρχής κάποια επιπλέον στοιχεία.
Τα γένια μου είναι σκληρά και πυκνά.
Το δέρμα μου θεωρώ ότι είναι κανονικό, απλά με τα κλασικά πλαστικά ξυραφάκια των super market έχω θέμα.
Θεωρώ ότι ερχόμενος πια σε ΠΞ θα μπορώ να ξυρίζομαι και σε καθημερινή βάση, παρότι διάβασα αρκετά μηνύματα εδώ ότι οι DE μηχανές κάνουν βαθύτερο ξύρισμα από ότι η πλαστικούρα.
Και σαν "ταβάνι" χρημάτων υπολογίζω στα 50-60€.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πολυ καλο budget. (Για αρχή, έτσι, μη νομίζεις..)

Αρχικά θα παρεις μια closed comb όπως και να χει. Τώρα αυτή θα ειναι με κοντή λαβή, μακριά, εσυ θα το αποφασίσεις αυτό. Σαπουνι για αρχή, ουτε καν, θα απογοητευτείς γιατί δε θα μπορείς να το δουλέψεις άμεσα και να παρεις το 100% από αυτό.

Πινέλο θα προτεινα συνθετικό για να μην έχεις θέμα με τον αφρό σου και να είναι πυκνός παντα.

Στην αρχή θα πιεζεις τη μηχανη και επειδή θα έχεις ακουσει ότι η DE ξυρίζει πιο βαθιά από το cartridge (μακριά από μας... }:) θα περιμενεις BBS με το πρωτο περασμα. Οχι. Η δουλειά θα γίνεται σε στάδια και το βάρος της εκάστοτε κεφαλής θα είναι η μέγιστη πιεση που θα ασκείται στο ξυράφι. Τις κόντρες για αρχή τις αφήνεις γι'αυτους που πανε στα λιμανάκια.

Ο, τι άλλο χρειαστεις μη διστάσεις. Ο Ράντυ καιροφυλακτει και δεν κοιμάται. Περιμένει. Τυχόν απορίες... Ο στόχος είναι να καταλήξεις πιο έμπειρος από τον πιο έμπειρο εδώ μέσα. Και πιστεψε με. Είναι πολλοι..

Στρατηγέ Νίκο, ακόμη δεν έχεις δει τίποτα. Πάρε μόνο 2-3 κουτιά άδεια, γιατί αν μπει το άτιμο το μικρόβιο, δε βγαίνει..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Randyman την 13 Μαρ 2018, 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μια χαρά εργαλείο μπορείς να πάρεις Νίκο.!

Η Merkur 34c HD που αναφέρεις είναι μια από τις καλύτερες entry level μηχανές και όχι μόνο, αν σε προβληματίζει το μήκος της λαβής μπορείς να πας στην Merkur 23c
η οποία διαθέτει πιό μακριά και λεπτή λαβή, και έχει την ίδια κεφαλή με την 34c.

Με αυτό το "ταβάνι" όμως, μπορείς να πάρεις και μια ρυθμιζόμενη, την Merkur Progress 500 (κοντή λαβή) την Merkur Progress 501 (μακριά λαβή) ή την Rockwell 6c.

Όπως είπαν και τα παιδιά η Merkur 34c είναι για καθημερινό ξύρισμα ή το πολύ δύο ημερών, και με γένια πυκνά και σκληρά για καθημερινό ξύρισμα και κοφτερή λεπίδα θα σε καλύψει πιστεύω,για δύο ημερών παίζεται, ίσως χρειαστείς παραπάνω περάσματα.

Νομίζω πως η καλύτερη επιλογή στα σκληρά+πυκνά+κανονικό δέρμα, είναι μία ρυθμιζόμενη, και θα μπορείς να ξυριστείς όποτε θέλεις 2+ ημέρες, όποια και να διαλέξεις λάθος δεν πρόκειται να κάνεις, οι δύο Progress και η Rockwell 6c είναι εξαιρετικές και οι δύο και αξίζουν.!

Σου εύχομαι καλή επιλογή και καλά ξυρίσματα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Γεια σου κι από εδώ Νίκο. Για μακριά λαβή θα πρότεινα τη Merkur 38c (ίδια κεφαλή με 34c, πιο βαριά από 23c). Πάντως με πυκνά και σκληρά γένια σε βλέπω για open comb σύντομα :-) Ξεκίνα με κάποια απ' αυτές κι εδώ είμαστε...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”