Μετα την merkur34c hd ποια να αγοράσω;

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Εντάξει ως γνωστόν πολλά πράγματα στο ΠΞ είναι εντελώς υποκειμενικά. Αυτό που ταιριάζει σ' εμένα δεν κάνει για κάποιον άλλο κτλ. Εμένα π.χ. η Merkur Slant μου ταίριαξε πολύ καλά. Ούτε έχω σφαχτεί ούτε μου φάνηκε "επικίνδυνη" μηχανή. Αντίθετα κάνει πολύ βαθύ ξύρισμα πολύ εύκολα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και με ελάχιστους ερεθισμούς. Π.χ. σε σχέση με την R41 είναι πολύ πιο φιλική και - σχεδόν - εξίσου αποτελεσματική. Δηλαδή η μετάβαση απ' την 34c ήταν πολύ ομαλή, δεν ένιωσα ότι πάω στα (πολύ) βαθιά. Με την Futur π.χ. αισθάνομαι ότι πρέπει να προσέχω περισσότερο.

But that's just me. Μπορεί η Merkur Slant να μην είναι τόσο επιθετική όσο άλλες Slant, μπορεί απλά να ταίριαξε στον τρόπο που ξυρίζομαι ενώ κάποιος άλλος να τη βρίσκει δύσκολη. Γεγονός είναι πάντως πως στο rotation έχει τον πρώτο λόγο.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Θες να πεις ότι η 37c έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την R41?
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Όπως έγραψα είναι "σχεδόν εξίσου αποτελεσματική". Ίδιο αποτέλεσμα όχι, δεν έχουν, η R41 ξυρίζει βαθύτερα. Αλλά με την 37c (για την ακρίβεια εγώ χρησιμοποιώ την 39c) μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα χωρίς να χρειάζεται την προσοχή που απαιτείται στη χρήση της R41.

Όπως οι περισσότεροι έχω κάποια σημεία στο πρόσωπο που καθαρίζουν δύσκολα. Ε μ' αυτές τις δύο οι τρίχες φεύγουν σχεδόν μ' ένα πέρασμα. Λίγο καλύτερα με την R41, λίγο ευκολότερα με την 39c. Γενικά η Slant είναι πιο εύκολη μηχανή. Με την R41 χρειάζεται προσοχή. Σπάνια να κοπώ και μ' αυτή βέβαια (πλέον) αλλά μετά από πολλές προσπάθειες.

Για επόμενη μηχανή μετά από 34c σίγουρα θα προτιμούσα την 37c/39c παρά την R41. Βέβαια σχετικό είναι κι αυτό, αν κάποιος χρησιμοποιεί την 34c πολύ καιρό θα έχει αποκτήσει μεγάλη εξοικείωση με το ΠΞ. Οπότε γιατί όχι και R41; Δύσκολη ναι, αλλά όχι και κάτι που δε συνηθίζεται. Με προσοχή και... σεβασμό τη χρησιμοποιείς άνετα.

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ ξεκίνησα με την EJ89L όμοια με αυτήν της Merkur και πρόσφατα προχώρησα στην αγορά της Rockwell 6c. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος είναι γλυκιά μηχανή και νομίζω η ιδανική ρυθμιζόμενη για έναν πρωτάρη.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
stergios

7 μυρια μηχανες μετα απο καθε μια μπορεις να δοκιμασεις!
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

1. Rockwell 6c 2. Progress
Πιστευω οτι ειναι προσιτες και για μενα οι κορυφαιες για συχνο ξυρισμα.(καθημερινο ή καθε δευτερη μερα)
Επισης λογω οτι ειναι ρυθμιζομενες θα κανουν πολυ καλα την δουλεια και με γενια πολλων ημερων.
VFM & SMOOTH...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”