Merkur 42c closed comb DE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα τις αποψεις σας για την αγορα της Merkur 42c. Εως τωρα εχω χρησιμοποιησει εναν κλωνο πεταλουδα προ 2,5 ετων (με 7ευρω απο το μαγαζι ραπτικων Δημου στο Μοναστηρακι) πριν μαθω το σπορ (ουτως ή αλλως ειμαι αυτοφυης οπαδος του ΠΞ) και προ 1 μηνος πηρα απο περιεργεια μια DE απο παγκο του 1ευρω (παραδοξως κανει καλα ξυρισματα...).
Γενικα, οσον αφορα τη συστηματικη μου ενασχοληση (τελευταιοι 6-7μηνες) με το ΠΞ ξυριζομαι με τη shavette Parker SRX, διαδικασια που με εκφραζει περισσοτερο, και δεν εχω χρησιμοποιησει αυθεντικο προϊον DE.
Προκειται για γενια ουτε αραια - ουτε πυκνα, ωστοσο σκληρα. Συχνοτητα ξυρισματος ανα περιπου δυο μερες (δεν μου επιβαλλεται πχ λογω εργασιας) και επιδερμιδα επιρρεπης στους ερεθισμους.
Επιθυμω να αποκτησω την Merkur 42c λογω εξωτερικης εμφανισης, να πω την αληθεια αλλα και για να υπαρχει μια DE στον εξοπλισμο. Επειδη ομως δεν ειμαι σε οικονομικη θεση να συλλεγω ή να δοκιμαζω αγοραζοντας, απευθυνω την ερωτηση:
Αξιζει εν τελει η αγορα της ανωτερω μηχανης;
Ευχαριστω για τον χρονο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Η άποψη μου είναι, αφού έχεις σκληρά γένια και επιρρεπές δέρμα, να πας σε μια μηχανή πιο αποτελεσματική. Αφού έχεις μάθει πλεον το ξύρισμα με την σαβέτα, για να πάρεις το αποτέλεσμα που θες και έχεις συνηθίσει (φαντάζομαι) με την Merkur 42c, θα πρέπει να κάνεις αρκετά περάσματα, ή/και πολύ πιθανόν να νιώθεις αίσθηση τραβήγματος, καθώς είναι αρκετά mild για την περίπτωσή σου. Μιας και είμαι φαν τις Parker 26c λόγω αποτελεσματικότητας, σε συνδυασμό με το πόσο γλυκά ξυρίζει, θα σου πρότεινα αυτή. Επίσης είναι και αρκετά φθηνή (περίπου 25 ευρώ).

Μπορείς να δεις και τις ρυθμιζόμενες μηχανές. Merkur Progress/Futur, Parker Variant, και Qshave τον κλώνο της Futur. Τελευταία υπάρχει η άποψη οτι η Variant είναι καλύτερη των τριών, αλλά για αυτό δεν έχω προσωπική άποψη γιατί δεν την έχω δοκιμάσει (ακόμα... :D). Οι συμφορουμίτες μπορούν να σου πουν την άποψή τους για την Variant.
Νίκος
stergios

Για πιο σιγουρα, open comb θα προτεινα για την περιπτωση σου...
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Επειδη δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με τις μηχανες, πιθανολογουσα οτι λογω της ευερεθιστης επιδερμιδας θα χρειαζοταν closed comb για να μην υπαρχει αμεση επαφη. Θα μου πειτε: "με τη σαβετα τοτε τι κανεις;"
Απ'ο,τι φαινεται δεν ειναι ετσι. Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις σας!

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 36 λεπτά 2 δευτερόλεπτα:
Περαν των παραπανω προτεινομενων μηχανων τις οποιες θα αναζητησω με προσοχη, η τελευταια μου ερωτηση εχει να κανει με το αν θα συμφωνουσατε στην αποκτηση της Merkur 41c open comb.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Οχι. Οι Open COmb της Merkur είναι πολύ ήπιες. Καλύτερα νομίζω μιά όπως η Parker Που έγραψαν
τα παιδιά πιό πάνω. Έχω τις 15 και 11. Πολύ πολύ ήπιες.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ με τη σειρά μου προτείνω να πάρεις μία πανίσχυρη Parker closed comb. Με την εξοικείωση που έχεις με τη σαβέτα θα κάνεις παπάδες με αυτήν. Τρομερό blade gap.Οποια θές πάρε...

Εχώ έχω την 97R. Δυνατό εργαλείο και ωραία εμφάνιση. Μικροατέλειες έχει στην κατασκευή, αλλά όχι κάτι σημαντικό.
Εικόνα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Γιώργο, πολύ καλή επιλογή για την περίπτωσή σου είναι νομίζω η Parker 24c ή 26c. Είναι open comb, στα 26 €. Έχω την Parker 68s που έχει την ίδια κεφαλή με την 24c/26c αλλά λίγο πιο βαριά ανοξείδωτη λαβή, είναι πολύ αποτελεσματική (και εγώ ξυρίζομαι κάθε 2-3 ημέρες) και δεν σε είναι τόσο επιθετική που να σε τρομάζει.
Βασίλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”