Νέος στο παραδοσιακό ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Καλησπέρα, νέος στο παραδοσιακό ξύρισμα (τι νέος μωρό μάλλον, πέντε φόρες έχω ξυριστεί μέχρι τώρα με αυτό τον τρόπο) δοκίμασα μέχρι τώρα στις λίγες αυτές φορές, ASTRA και τα ξυραφάκια της SHOLINGEN, στο πρώτο πέρασμα που πας με την φορά της τρίχας όλα τα ξυραφάκια αφήνουν τα μισά γένια? Μήπως για το πρώτο πέρασμα πρέπει να χρησιμοποιείς μια open comb μηχανή? η είναι θέμα καθαρά τεχνικής? τέλος αυτό που αναφέρεται το ξυραφάκι να ταιριάζει στο πρόσωπο ευνοείται το ξυραφάκι που δεν προκαλεί ερεθισμούς?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Καλωσόρισες Βόρειε. Όταν λες τα μισά γένια, εννοείς σε μήκος ή το μισό πρόσωπο αξύριστο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες φιλε, πες μας και ποια μηχανη χρησιμοποιεις ? με ποσων ημερων γενια ξυριζεσαι ? και αυτα τα Solingen που λες, ειναι τα Merkur ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Καλώς όρισες Βόρειε !
Διάβαζε το forum και κάνε ερωτήσεις σε ότι απορίες έχεις. Είναι θέμα τεχνικής, υπομονής και κατάλληλου εξοπλισμού γιά σένα πάντα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Βόρειε, στα πρώτα μου ξυρίσματα έβγαινα σαν την "γυναίκα με το μούσι"! Δεν καταλάβαινα τι γινόταν!
Με τον καιρό θα δεις ότι θα κάνεις απίστευτα και απολαυστικά ξυρίσματα.
Δεν υπάρχει "καλό" και "κακό" στα προϊόντα. Όλα είναι προσωπικό θέμα και ψάχνοντας θα καταλήξεις (ποτέ!) στα "ιδανικά" προϊόντα για σένα.
Καλό ψάξιμο!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Καλησπέρα και κάλως σας βρήκα, και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Να διευκρινίσω ότι ξυρίζομαι κάθε δεύτερη μέρα. Χρησιμοποιώ τα εξής α) Κρέμα ξυρίσματος Cella, β) Πινέλο ξυρίσματος με τρίχες χοίρου - Omega 48, γ) Merkur 33c - Closed Comb. Ξυραφάκια τα SHOLINGEN που ανέφερε είναι αυτά που βγάζει η MERKUR. Τώρα πήρα να δοκιμάσω και τα Polsilver Super Iridium,Perma Sharp και Shark Super Chrome. Κάνω τρία περάσματα (εντάξει μου παίρνει σαράντα λεπτά, αλλά το απολαμβάνω πραγματικά). Όταν λέω παίρνει τα μισά εννοώ βασικά σε μήκος, απλά σκέφτηκα ότι για αυτό η φταίει το ξυραφάκι ή ότι η μηχανή είναι closed comb άρα ήπια και όχι επιθετική.
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Όσο θα περνάει ο καιρός και θα βελτιώνεται η τεχνική σου, όσο και ο εξοπλισμός σου, τόσο θα μειώνεται το μήκος στο πρώτο πέρασμα. Καλή συνέχεια στον υπέροχο κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλο Σαββατοκυριακο σε ολους.
Σκοπιμο βρισκω να σε παραπεμψω στα θεματα προετοιμασιας (pre shave, χρονος σαπουνισματος/ απλωματος αφρου κλπ). Η αντισταση των τριχων μειωνεται και η προετοιμασια δεν χαρακτηριζεται τυχαιως ως το κλειδι της διαδικασιας απο τους παλαιους εδω.
Αν και πανε δυομιση χρονια απο την εισαγωγη μου στο ΠΞ ( με Closed Comb τοτε) και ξεροντας ελαχιστα γι'αυτες μεχρι σημερα (μου ταιριξε η σαβετα), θυμαμαι οτι μπορουσα να ελεγξω την επιθετικοτητα που ηταν αναλογη του σφυγξιματος στη μηχανη. Μαλλον δεν ισχυει καθολικα. Ωστοσο οντας αναρμοδιος, προσωπικα, στο θεμα μηχανης μαλλον απαντησεις θα βρεις στην πληθωρα νηματων στο αντιστοιχο θεμα. Καλως ηρθες!
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε Βόρειε.!

Συμφωνώ και εγώ με όλες τις απαντήσεις,ο εξοπλισμός σου για αρχή μια χαρά είναι,βέβαια δεν μας είπες τι γένια έχεις,αν είναι πυκνά-σκληρά; :!:
αυτά τα Solingen που λες της Merkur,και ειδικά αν είναι το 'δωρεάν δείγμα' που ήρθε με την μηχανή σου άστο στην άκρη,και δοκίμαζε διάφορες λεπίδες,
το παν είναι που έκανες το πρώτο βήμα,μετά και βελτιώνοντας την τεχνική σου,όλα θα έρθουν...καλά ξυρίσματα. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΟΣ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 21:37
6
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Όντως Tony ήταν της MERKUR και όντως ήταν το δωρεάν δείγμα..τα γένια μου είναι σκληρά, ούτε πολύ πυκνά ούτε πολύ αραιά θα έλεγα.συνεχίζω να πειραματίζομαι με τα ξυραφάκια λοιπόν....
Si vis pacem, para bellum
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”