Επιλογή ξυραφιού για τον στρατό

stergios

Το κακο με τα μιας χρησης ειναι τι κ αν θα ταιριαξει στο προσωπο σου. Ενω με τις de εχεις απειρες επιλογες. Απο ποτε κατασχουν η δεν αφηνουν στο στρατο λεπιδες για de?! Αλλο κ τουτο!

Οποτε απο disposables δοκιμασε τα ολα.
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Αν σκέφτεσαι για brushless κρέμα, θα πρότεινα τις εξαιρετικές ελληνικές επιλογές, που πιθανόν να βρεις εύκολα σε κάποιο χιώτικο φαρμακείο:
Korres
Apivita

Η τιμή μπορεί να φαίνεται υψηλή, αλλά χρειάζεσαι ελάχιστη ποσότητα. Θα κρατήσουν πολύ καιρό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 23 Αύγ 2017, 00:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσαρμογη link
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σας παρακαλω να μην ξεχνατε να βαζετε τα links μεσα σε λεξεις :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Για στρατό θα σου πρότεινα μια πολύ οικονομική DE, πχ Lord ή κινεζοκλώνοι παλιών μηχανών, και 100 λεπίδες DE της επιλογής σου.
Συνθετικό πινελάκι Omega ή και noname, και για σαπούνι ρίξε 1 stick arko/lea/la toja.
Μέχρι κι after shave μπορείς να πάρεις μαζί σου, αν και πλεονασμός για στρατό, και να χεις κιτ ξυρίσματος πλήρες και αποδοτικότατο με κόστος που δεν ξεπερνά τα 20€.
Και να το χάσεις, και να στο κατάσχουν (που δε βρίσκω το λόγο) δεν τρέχει κάστανο.

Καλή θητεία
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
soirkaska
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2017, 10:06
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας. Όσο αναφορά τις λεπίδες , έχω ρωτήσει και στις κατάσχουν για λόγους ασφαλείας κλπ.
Είχα δοκιμάσει παλιά μια brushless cream της apivita αλλά αν έβαζες λίγη κοβόσουν , ενώ αν έβαζες παραπάνω και δεν ξυριζόσουν καλά αφού γινόταν πολύ γλιστερό το προσωπό σου αλλά και στόμωναν τα ξυραφάκια μιας χρήσης όχι όμως και τα de. Θα δω τι θα κάνω.
Όσο αναφορά πινελα και τα σχετικά γνώμη μου είναι να τα αποφύγω καθώς δεν υπάρχει άπλετος χρόνος.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μηχανη κανενα πλαστικο απαλο, και καλυτερα καποιο καλο αφρο ξυρισματος παρα πινελα και κρεμες,
εκτος αν πας βυσματικα σε κανενα γραφειο και εχεις καιρο για πολυτελειες.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν μου επιτρέπετε, θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου. Το όλο θέμα καλώς απασχολεί τον νηματοθέτη αλλά δεν είναι τόσο σοβαρό, όσο νομίζει ή το παρουσιάζουμε εδώ.

Δεν είναι τόσο σοβαρό, γιατί πολύ απλά περιορίζεται χρονικά σε δυο εβδομάδες. Σαφώς θα του γίνει έλεγχος και -πιθανώς- θα του κατάσχουν ότι θεωρηθεί επικίνδυνο (όπως οι DE λεπίδες). Όμως όταν ορκιστεί στις 2 εβδομάδες και επιστρέψει από την άδεια ορκωμοσίας, κανένας δεν θα ασχοληθεί. Πολύ δε περισσότερο όταν φύγει από το Κέντρο Νεοσυλλέκτων και πάει σε κάποια Μονάδα. Μετά την βασική εκπαίδευση, όποιος έχει στοιχειώδη εμπιστοσύνη στους συν-στρατιώτες του, μπορεί να έχει και την πιο ακριβή ηλεκ. ξυριστική μηχανή.

Ο Ε.Σ. θέλει να είσαι -ή να φαίνεσαι- ξυρισμένος στην πρωινή αναφορά*. Συνήθως κατά την θητεία, το απογευματάκι πάντα υπάρχει χρόνος για το πιο special ξύρισμα. Είτε αυτό περιλαμβάνει πινέλο, είτε περιλαμβάνει DE. Αν μάλιστα η μονάδα είναι κάποιο Τάγμα Εθνοφυλακής στην Χίο και περιλαμβάνονται διανυκτερεύσεις τότε όλα απλοποιούνται ακόμα περισσότερο.

Γι'αυτό θα πρότεινα ένα ποιοτικό αφρό ξυρίσματος (π.χ. Noxzema, Vichy, Avene κλπ) στη μικρότερη δυνατή συσκευασία και απλά ξυραφάκια από το supermarket, όπως π.χ. είναι τα Gillette II ή τα Bic Metal. Με το καθημερινό ξύρισμα, δεν θα στομώνουν. Υποθέτω βέβαια οτι εφόσον ξυρίζεσαι παραδοσιακά, έχεις "χαρτογραφήσει" το πρόσωπό σου και είμαι σίγουρος οτι μια -σύντομη- επιστροφή στα πλαστικά δεν θα επαναφέρει τα προηγούμενα προβλήματά σου. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται άγχος ή έξοδα για το ξύρισμα.

Όλα τα παραπάνω φυσικά, αποτελούν την προσωπική μου άποψη όσον αφορά το ξύρισμα στον στρατό και στην θητεία, έτσι όπως τα γνώρισα.


*αυτό δεν ισχύει στις Ειδικές Δυνάμεις και στην Προεδρική Φρουρά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
soirkaska
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 22 Αύγ 2017, 10:06
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Με βοήθησες πολύ fotaka με την απαντησή σου, σου είμαι ευγνώμων. Μόλις φύγω απο το κέντρο και πάω σε μονάδα θα δω τι παίζει και θα πράξω αναλόγως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”