Άλλος ένας στο κουρμπέτι

Απάντηση
fotakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιουν 2012, 08:15
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 44

Καλησπέρα σε όλους, Χρόνια Πολλά με υγεία και ευτυχία.

Εν τάχει θα σας πώ το στόρυ, σας διαβάζω καιρό (αλλά τώρα γράφω για πρώτη φορά) το θέμα είναι ότι τα έχω ψιλομπερδέψει λίγο.
Πάμε λοιπόν λόγω δουλειάς (υποδοχή ξενοδοχείου) ξυρίζομαι καθημερινά με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλοί ερεθισμοί και κοψίματα, αποτην ώρα που ξεκίνησα να σας διαβάζω έκανα μικρές αλλαγές στο θέμα ξύρισμα. Πρίν παρόλο που είμαι 38 χρονών (δε με λες και μικρό) ξυριζόμουν με αφρό, mach 3-4-5 και μπαμ μπαμ μετά μπάνιο με δροσερό νερό για να κλείσουν οι πληγές και όξω απο την πόρτα.

Τότε ήρθε η γνωριμία με σας και μετα το σχετικό διαβασμα και χασιμο στην απεράντη θάλασσα συμβουλών και προτάσεων το πήγα αλλιώς, πρώτα ζεστό μπάνιο μετά κρέμα Nivea στο μπώλ ανακάτεμα άπλωμα με πινέλο και ξύρισμα με (πάρτε βαθεία ανάσα και μήν βρίσετε είναι Άγιες Μέρες) Wilkinson πλαστικό 2 λεπίδων και ξέβγαλμα με κρύο νερό, για το τέλος Nivea after shave balm.

Οι εντυπώσεις πολύ καλες αν και οι ερεθισμοί στον λαιμό είναι εκεί αλλά καλύτερα απο πρίν δεν το συζητάμε.
Θα σας ζητούσα λοιπόν να δούμε τι μπορώ να πάρω δικτυακά γιατι μένω Άγιο Νικόλαο Κρήτης και δεν έχει κάτι εδώ κοντά, δέρμα κάπως ξερό στο λαιμό και λίγο πιο λιπαρό στα μάγουλα τρίχα σκληρή και πάει όπωσ να ναι, ειδικά στον λαιμό χαμηλά λόγω πουκαμισου πάει προς τα πάνω.

Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και για τις όποιες προτάσεις έχετε για αρχικό εξοπλισμό μαζί με τις συμβουλές σας και την κριτική και πάλι να μαστε όλοι καλά και ευτιχισμένοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Απρ 2017, 20:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Καλημέρα και καλώς ήρθες αγαπητέ.
Μπορείς να δεις στο studio design center στην Κρήτη κάποια προϊόντα.
Έχει σε οικονομική τιμή την merkur 42c και μπορείς να πάρεις και λεπίδες.Εχει τις personna και τις astra που είναι δημοφιλείς και μπορείς να πάρεις και καμιά άλλη για δοκιμή.

Δεν ξέρω τι πινέλο έχεις αλλά αν δεν είναι καλό ίσως να μη σε βολεύει.
Επίσης για 1,70€ θα αγόραζα ίσως και ένα σαπούνι arko για καλύτερα.

Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι είσαι καλυμμένος.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Καλως ορισες συναδελφε -ηρωα της reception!
Εχω χρονια που μεταπηδησα στην τεχνικη εκπαιδευση, αλλα τα καλα, τα κακα και τα ευτραπελα του ξενοδοχειου δεν ξεχνιουνται χαχα

Προτεινω
Μηχανη Edwin Jager EJ 89
Καποιο σαπουνι μαλακο οπως πχ TFS
Απο hairmaker ή wellshaved.

Αν θες κρεμα πολυ καλη maca root απο τα bodyshop. Το πιο κοντινο σου μαλλον Ηρακλειο.

Οι λεπιδες που αναφερει ο Τηλεμαχος πιο πανω ειναι οτι πρεπει.

Πινελο συνθετικο 24/26mm συνθετικο τυπου plisoft. Απο italianbarber ή maggard
Οτι και να επιλεξεις δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα μαζι.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλώς όρισες !
Είμαι σίγουρος ότι θα την βρεις την άκρη.
Το μόνο πρόβλημα σου είναι, θεωρώ, ότι δεν έχεις την δυνατότητα να δεις και να μυρίσεις από κοντά κάποια πράγματα.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Αν εχεις συγγενεις/φιλους στην Αθηνα βρισκεις στον Σκλαβενιτη, αν και νομιζω καποια Μαρινοπουλος στην κρητη εγιναν κι αυτα Σκλαβενιτης(?) : πινελο Ω (10018 4,5€ 10065 5,5€) κρέμες Προσαρ+Νιβεα (1,5€) και μηχανη wilkinson και απο ξυραφακια μονο Αστορ και Wilkinson... Για αρχή είσαι τζετ και μετα μπορεις να πας και σε μια καλυτερη μηχανη, (απο 25 € μέχρι 50-65€ εισαi καλυμενος). Απο κει και πέρα, αν μπορεις σε μιαν αδεια σου να ερθεις Πειραιά, στον Γιώργο μπορεις να δεις να μυρισεις να κρατησεις και ν αποφασίσεις!

Κιθαρίστας ή ντράμερ.... έεεε χόμπυ 'η ανάγκη? Το 1ο ειναι ακριβο, το 2ο φτηνο, τα αποτελέσματα ίδια όταν πάρεις το κολάϊ! ;)

Καλώς ηλθες Fotakos!
any shave you can walk away from, is a good shave!
fotakos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 23 Ιουν 2012, 08:15
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 44

natnat έγραψε:Καλως ορισες συναδελφε -ηρωα της reception!
Εχω χρονια που μεταπηδησα στην τεχνικη εκπαιδευση, αλλα τα καλα, τα κακα και τα ευτραπελα του ξενοδοχειου δεν ξεχνιουνται χαχα

Προτεινω
Μηχανη Edwin Jager EJ 89
Καποιο σαπουνι μαλακο οπως πχ TFS
Απο hairmaker ή wellshaved.

Αν θες κρεμα πολυ καλη maca root απο τα bodyshop. Το πιο κοντινο σου μαλλον Ηρακλειο.

Οι λεπιδες που αναφερει ο Τηλεμαχος πιο πανω ειναι οτι πρεπει.

Πινελο συνθετικο 24/26mm συνθετικο τυπου plisoft. Απο italianbarber ή maggard
Οτι και να επιλεξεις δεν ειναι αναγκη να τα κανεις ολα μαζι.
Χαχα ευχαριστώ πάντα λέω ότι όσοι δουλεύουν reception έχουν ένα μικρό μαζοχισμό

Added in 3 minutes 59 seconds:
Ευχαριστώ παιδιά
Είναι όντως μανίκι το μήν έχεις κοντά μαγαζιά αλλά ο Μαρινόπουλος αλλάζει τώρα σε Σκλαβενίτη και όπως είπε ο _Nikolas κάτι θα βρούμε.

Το ξεκίνησα ώς ανάγκη αλλά με βλέπω να το πηγαίνω προς το χόμπυ ελαφρώς όχι κάποια ιδιαίτερη συλλογή.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μα όλοι το παραδοσιακό ξύρισμα ως ανάγκη το ξεκινήσαμε ... και πάνω από όλα το κάναμε για οικονομία ... :lmao :lmao
Αν τώρα εσύ το βλέπεις ήδη και για χόμπι .... ετοίμασε ντουλάπες ,συρτάρια , δεύτερο ψυγείο κλπ χώρους
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ο,τι μηχανη και να παρεις η λεπιδα ειναι αυτη που κανει το ξυρισμα.Να παρεις απο το ebay ενα μεγαλο πακετο διαφορων λεπιδων και σιγα σιγα να δοκιμαζεις.Μην σνομπαρεις καμμια.Εμενα μου εκατσε η Ινδικη Supermax blue diamond titanium.Οταν βρεις τη λεπιδα σου εκει θα το απολαυσεις το ξυρισμα σου.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

Καλως ορισες,πινελακι και κρεμουλα εχεις,παρε για αρχη μια καλη ξυριστικη μηχανη,και 4 πακετακια λεπιδες,να δεις τι θα σου κατσει καλυτερα στην επιδερμιδα σου και τα υπολοιπα θα τα δεις στην πορεια.Η καλυτερη μηχανη για καθημερινο ξυρισμα χωρις ερεθισμους ειναι η merkur 34,μετα απο παρα πολυ ψαξιμο σ'αυτην κατεληξα κ'εγω και τα αγαπημενα μου ξυραφακια ειναι τα personna.Απ'το πρωτο κιολας ξυρισμα,θυμαμαι,τερμα οι κοκκινιλες που ειχα χαμηλα στον λαιμο.Ελπιζω να σε βοηθησα και καλη αρχη!!!
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλώς ήλθες και από εμένα. Και εγώ έτσι ξεκίνησα το Π.Ξ.
Είχα βαρεθεί να μένω αξύριστος μια εβδομάδα για να κάνω ένα ξύρισμα της προκοπής και χωρίς ερεθισμούς. Τώρα ξυρίζομαι κάθε τρεις μέρες με αν όχι πολύ καλύτερο, τουλάχιστον καλύτερο απότέλεσμα και σκέφτομαι σιγά σγιά να μεταπηδήσω σε ξύρισμα κάθε δύο ημέρες ή κάθε μέρα. Πλέον δεν το βλέπω σαν αγγαρεία όπως το έβλεπα παλιά αλλά σαν απόλαυση. Σίγουρα έμαθα λίγα πράγματα και έχω πάρα πολλά ακόμα να μάθω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”